Kupno i sprzedaż mieszkania. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kupno i sprzedaż mieszkania to jedna z ważniejszych transakcji w życiu, nic dziwnego, że wymaga podejmowania wielu kluczowych decyzji. Już na samym początku poszukiwań zwróć uwagę na szczegóły, dzięki którym unikniesz potencjalnych tarapatów w przyszłości

Zakup mieszkania to poważna decyzja. Warto zadbać, aby było rzeczywiście było tym właściwym, bezpiecznym i tanim w użytkowaniu.   |  fot. nad.

Drobiazgowość powinna ci towarzyszyć na dalszych etapach: także u notariusza oraz przy odbiorze kluczy. Poznaj te newralgiczne elementy.

1. Kupno mieszkania. Co jest ważne?

2. Sprzedaż mieszkania - ważne elementy

3. Kryteria ważne przy zakupie i sprzedaży mieszkania

Miej świadomość, że nie zawsze odbiór mieszkania czy procesy składające się na kupno mieszkania musisz realizować samodzielnie. Możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, takich jak Pewny Lokal. Przeprowadzą one dla ciebie odbiór techniczny od dewelopera, audyt lub analizę prawną.

Kupno mieszkania. Co jest ważne?

Podczas kupna i sprzedaży nieruchomości istnieje szereg elementów ważnych dla obu stron. Które zasługują na większą uwagę?

Jako kupujący powinieneś:

zweryfikować ceny nieruchomości w mieście i w okolicy,

poznać plan zagospodarowania przestrzennego - ewentualne zmiany w terenie mają kolosalne znaczenie dla komfortu życia i wartości lokalu mieszkalnego,

sprawdzić księgę wieczystą - to z niej dowiesz się, kto jest właścicielem nieruchomości, czy ciąży na niej hipoteka, czy wszczęte zostały postępowania egzekucyjne i czy ktoś ma prawo do dożywotniego przebywania w lokalu, a w przypadku sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego - czy deweloper otrzymał wszystkie pozwolenia, sprawdzić stan techniczny lokalu.

Sprzedaż mieszkania - ważne elementy

Jeśli z kolei jesteś stroną, w gestii której leży sprzedaż mieszkania, pamiętaj:

o ustaleniu odpowiednich parametrów,

sprawdzić, kiedy będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedaży (urząd skarbowy)

o rozliczeniu sytuacji w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie,

w przypadku zbycia nieruchomości kredytowanej, pozyskaniu promesy w banku.

W obu przypadkach, by zrealizować własne cele mieszkaniowe, pamiętaj - podpisanie umowy przedwstępnej w przypadku sprzedaży mieszkania pozwala uniknąć niedomówień.

Kryteria ważne przy kupnie i sprzedaży mieszkania

Istnieje kilka kryteriów, które na etapie sprzedaży nieruchomości podnoszą atrakcyjność lokalu. Podobnie jest zresztą, gdy interesuje cię nabycie budynku mieszkalnego. Ważne są:

lokalizacja,

rodzaj zabudowy,

stan prawny: nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub mieszkania własnościowego,

stan techniczny.

W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej oglądasz co najwyżej budowę budynku mieszkalnego, a nie gotowy lokal. To spore ryzyko, dlatego zweryfikuj dewelopera i przeprowadź dokładny odbiór techniczny mieszkania.

 (nad.)