Kuffel rusza pod Grunwald

Wkrótce 600 rocznica zwycięskiej bitwy wojsk polsko - litewskich z Krzyżakami pod Grunwaldem. O przygotowaniach do udziału w jej inscenizacji rozmawiam ze starszym Bractwa Rycerskiego „Tur” Bogdanem Kufflem.

Jedna z kartek ze zbioru Bogdana Kuffla.

W jakiej sile wybieracie się pod Grunwald? Który raz weźmiecie udział w jej odtworzeniu?

Nasza bombarda o imieniu „Mareczek” będzie po raz czwarty, członkowie bractwa po raz trzeci. Ekipa będzie liczyła 20 osób, łącznie z młodzieżą. W samej inscenizacji będą mogły wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Przygotowujemy się do niej od dawna. Najbliższym wydarzeniem z tej okazji, będzie wystawa w człuchowskim muzeum moich zbiorów związanych z Grunwaldem. Jej otwarcie w sobotę 3 lipca o 12.00, na które serdecznie zapraszam. Tydzień później grupa naszych członków weźmie udział w odtworzeniu wymarszu wojsk krzyżackich z bytowskiego zamku pod Grunwald. Pierwsza nasza grupa wyrusza w to miejsce w poniedziałek 12 lipca. Zabierają sprzęt potrzebny do rozbicia obozowiska. W komplecie będziemy w środę. Po raz pierwszy uroczystości będą miały dwie kulminacje. Na czwartek 15 lipca zaplanowano specjalny apel grunwaldzki z udziałem prezydentów Litwy i Polski. Rekonstrukcja samej bitwy odbędzie się w sobotę 17 lipca od godziny 14.

Jakie role przewidziano w niej dla chojniczan?

Naszym wprowadzającym do tej wielkiej imprezy jest Bractwo Rycerskie „Gryf” z Bytowa, które walczy w chorągwi Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. W związku z tym my także jesteśmy po tej samej stronie. Podział ról jest następujący. Trzy osoby będą walczyć, jako piechota lekkozbrojna. Ich uzbrojeniem będą halabardy. Ubiorą się w tzw. przyszywki. Jest to coś w rodzaju „kufajki”. Na głowach będą mieli kapaliny. Niedawno poseł Marek Biernacki ufundował nam dwie sztuki tych średniowiecznych hełmów. Dwaj kolejni chojniczanie będą walczyć, jako ciężkozbrojni rycerze. Pozostała dwunastka pod moim dowództwem tworzyć będzie obsadę baterii artyleryjskiej. W jej skład wchodzą dwie bombardy i dwa zestawy hakownic po 3 sztuki w każdej. Wystrzały z tej artylerii rozpoczną inscenizację bitwy. Potem przemieścimy się z naszym sprzętem w stronę obozu krzyżackiego, gdzie mamy jeszcze raz wystrzelić i pięknie umrzeć.

Czy ktoś sponsoruje Wasz wyjazd i pobyt pod Grunwaldem?

Oszczędzamy na niego cały rok. Za udział w niektórych inscenizacjach otrzymujemy trochę pieniążków, które potem przeznaczamy na Grunwald. Będąc na miejscu, ponosimy pełne koszty pobytu, z wyżywieniem włącznie.

Plany Bractwa na najbliższe tygodnie?

Wkrótce po powrocie spod Grunwaldu jedziemy na inscenizację oblężenia zamku malborskiego. Będzie ono w sobotę 24 lipca. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem będzie udział 6 członków w marszu „Szlakiem Pierwszej Kadrowej”. Wyruszamy 3 sierpnia. Potem czas najwyższy na rozpoczęcie przygotowań do IV Turnieju Rycerskiego w chojnickiej Fosie. Jego termin to 28 sierpień. Będzie na nim więcej atrakcji, niż rok temu. Oprócz turniejów łuczniczych, kuszniczych, półtoraków i tarczowników, będzie także konkurs rzutu toporkiem do tarczy. Wystąpią: orkiestra z frażoletkami ze Swarzędza, zespół „Roderyk” i na zakończenie, jako gwiazda Turnieju, zespół „White Garden”. Poza tym odbędą się zabawy plebejskie, będą kramarze ze swymi stoiskami. Nie zabraknie oczywiście inscenizacji oblężenia Chojnic z 1466 roku.

rozmawiał (je)

 1. 29 października 2010  11:46   ...żeby nie Krzyżacy to nie ...   anonim

  ...żeby nie Krzyżacy to nie byłoby w Chojnicach żadnych zabytków !!! ...to Oni wprowadzili kulturę do tej osady słowianskiej !!!

  0
  0
 2. 28 lipca 2010  20:44   Krzyzacy grali Krzyzakow, ...   r

  Krzyzacy grali Krzyzakow, przecie Chojnice to krzyzactwo

  0
  0
 3. 29 czerwca 2010  19:36   Fajna inicjatywa, tylko ...   anonim

  Fajna inicjatywa, tylko szkoda, że gracie Krzyżaków !!! :-)

  0
  0
 4. 29 czerwca 2010  18:18   Do twarzy mu z tą miską na ...   Ulrich von Jungingen

  Do twarzy mu z tą miską na głowie, chroni przed upałem a co za tym idzie, przed porażeniem słonecznym.

  0
  0