Kruszyli kopie o przyszłość miasta

Dotychczas były tylko teoretyczne założenia. 24 lipca rozmaite sprawy miasta członkowie rady strategii rozbierali na czynniki pierwsze. Co jest hamulcem a co potencjałem do wykorzystania?

Uczetnicy spotkania debatowali nad rozwojem miasta.   |  fot. (ro)

Takie pytanie zadawali sobie dyskutując o wszystkich sferach życia, w czterech grupach roboczych. Najwięcej gorących dysput zanotowaliśmy podczas spotkania grupy zajmującej się gospodarką komunalną, mieszkaniową i ochroną środowiska.

Moderatorem tego spotkania był Przemysław Wojnarowski  Na pierwszy ogień poszły drogi. Jak zauważył Jacek Studziński obwodnica nie rozwiązała wszystkich problemów. - Miasto jest zakorkowane, przydałyby się drogowe bypassy. a zatem drogi które łączą poszczególne dzielnice ze sobą a nie tylko z centrum i więcej skrzyżowań z samą obwodnicą. Jedna taka okrężna droga już od lat jest w planach - to ul. Bałtycka, ale jej zalążkiem są jedynie latarnie stojące teraz w szczerym polu.

Wiele dyskusji dotyczyło parkingów - jest ich nadal za mało a strefy płatnego parkowania spełniają tylko jedną rolę - zwiększają dochody miasta, ale nie przyczyniają się do zwiększonej rotacji samochodów. co z tym fantem zrobić? - W przyszłości warto planować parkingi kilkupoziomowe - sugerował Radosław Sawicki.

Inną piętą achillesową miasta jest nie rozwiązana jeszcze w pełni gospodarka dotycząca kanalizacji deszczowej. - Nowe inwestycje powstają tylko przy okazji inwestycji drogowych - zauważył Tomasz Kleman, prezes Miejskich Wodociągów. Nadal brakuje dużych zbiorczych kolektorów ściekowych. Były w planie cztery, jest tylko jeden. Innym problemem do rozwiązania jest uregulowanie Strugi Jarcewskiej - na to zwracali uwagę liczni dyskutanci.

Zażarta dyskusja rozwinęła się także w sprawie gospodarki mieszkaniowej. Mariusz Brunka opowiadał się za pełnym urynkowieniem komunalnych zasobów. - Ale z drugiej strony miasto musi też spełniać to zadanie publiczne a nadal 150 rodzin czeka na mieszkania komunalne - kontrował dyrektor Jarosław Rekowski z ratusza.

Podobna burza mózgów, z mniejszym nieco temperamentem toczyła się w sąsiedniej sali, gdzie debatowano o budżecie i rynku pracy. Po południu odbyła się druga tura spotkań dotycząca edukacji, kultury sportu oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

(ro)

fotoreportaz.jpg

komentuj.jpg

 1. 27 lipca 2012  14:21   (1)   anonim

  http://polityka-chojnice.blogspot.com/2012/07/eksperci-czy-hochsztaplerzy.html Usunęliście domniemanego doktorka?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 26 lipca 2012  12:39   Dyskusja czy "magiel" ?   Sabina Budkiewicz

  Czytając te wpisy odnoszę wrażenie, że ich autorami są niedowartościowani mieszkańcy naszego miasta, którym zależy wyłącznie na rozładowaniu swoich frustracji. Szkoda, że nie podpisują się imieniem i nazwiskiem i nie przedstawiają własnych propozycji.

  0
  0
 3. 25 lipca 2012  08:09   I tak ten dr z ... (3)   z szchmitem

  I tak ten dr z "maskwy" ich ustawi w odpowiedniej pozycji do parteru.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 lipca 2012  14:04   glupy trzymajcie sie razem ...   anonim

   glupy trzymajcie sie razem najlepiej pod gazem

   0
   0
  • 25 lipca 2012  13:49   komuch ty cepie pasisz z z ...   z szlangowatym i ub-eckim agiętem

   komuch ty cepie pasisz z z tą głupawą radą.

   0
   0
  • 25 lipca 2012  08:25   O Boże, kolejny głup ...   anonim

   O Boże, kolejny głup wylazł z wyra i dokonał wpisu, kiedy tępaku zamienisz głupotę na rozum (rozum - sprawdż co oznacza w słowniku)

   0
   0
 4. 24 lipca 2012  18:55   "GŁOSOWALI JAK TRZEBA A ... (1)   anonim

  "GŁOSOWALI JAK TRZEBA A WYBRALI KOGO CHCIELI." I TAK BĘDZIE TAK, JAK CHCĄ SŁAWNI I BOGACI Z RATUSZA.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 lipca 2012  11:55   Anonimowy   anonim

   Mysz która ryknęła

   0
   0