Koncert w ChCK. Lokalni muzycy łączą siły dla Aleksa

Sześć formacji spotka się na scenie Chojnickiego Centrum Kultury, aby wesprzeć chorego na SMA Aleksa. Zagrają 30 października pod hasłem „Wielka pomoc dla małego Aleksa”.

Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany na sfinansowanie kosztownej terapii genowej, umożliwiającej zahamowanie postępu choroby.   |  fot. Daniel Frymark

Części z zaplanowanych wykonawców nie trzeba przedstawiać, funkcjonują na lokalnej scenie od lat i było już sporo okazji, by ich posłuchać na żywo. Mowa o metalowym Mass Insanity oraz  reggae’owym Layo. Pojawią się również zupełne nowe formacje, szybki i bezczelny Tyran oraz post grunge’owy Dark Tree. To nie wszystko.

Specyfika wydarzenia sprowokowała muzyków grupy Wookman do reaktywacji zespołu, będzie zatem unikalna okazja, by odpłynąć w kosmiczne jazzowe klimaty. A na deser „wisienka” -  The Black Thunder, rytmiczny, skoczny, metalowy skład z Bytowa. Występy na żywo będą przeplatane licytacjami. Na wszystkich pragnących wspomóc zbiórkę czekają już rzeźby, obrazy, grafiki, limitowane płyty winylowe, atrakcje dla dzieci.

Fanty zostały przekazane przez polskich artystów i twórców, w ich skład wchodzą między innymi: Adam Bejnarowicz, Andrzej Poprostu, Zdzisław Ostrowski, Jarosław Urbański, Marta Aszyk, Gabriela Zegarek, Krystian Aszyk, Joachim Dąbrowski, Piotr Kwaśnik. Na miejscu będzie działać strefa gastronomiczna, uczestnicy będą mogli z niej korzystać w trakcie trwania koncertu.

Otwarcie zaplanowano na godzinę 15:50, biletem wstępu będzie dobrowolna wpłata do puszki. Uzbierana kwota zasili zbiórkę na „najdroższy lek świata” dla trzymiesięcznego Aleksa - jego koszt to około 9 milionów złotych. U chłopca w drugim tygodniu życia stwierdzono rdzeniowy zanik mięśni typu 1 (SMA 1). Choroba została zdiagnozowana w ramach przeprowadzonych badań przesiewowych. SMA jeszcze do 2019 roku była najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia.

Od dwóch lat istnieje metoda leczenia oparta na innowacyjnej terapii genowej, szybkiej i skutecznej, jednak wyjątkowo kosztownej. Aby ją zastosować, konieczna jest wczesna diagnostyka. Od tego roku w Polsce można badać noworodki pod kątem SMA - biorąc udział właśnie w programie badań przesiewowych. Aleks jest pierwszym dzieckiem w województwie, u którego wyniki potwierdziły chorobę.

Zbiórkę można wesprzeć na różne sposoby. Wszelkie szczegóły znajdują się na facebooku „Aleks walczy z SMA”.

Ola Fryca