Komitet po spotkaniu. Na 100-lecie niepodległości będą imprezy dobrze znane, ale też nowe

Posadzenie stu drzew, flagi na głównych ulicach miasta, a oprócz tego koncerty, publikacje, imprezy – jest już wstępny zarys tego, co będzie działo się w Chojnicach na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Z okazji obchodzonego jubileuszu mieszkańcy Chojnic będą mogli uczestniczyć w wielu ciekawych imprezach towarzyszących obchodom.   |  fot. (m.n.)

Można nawet stwierdzić, że obchody 100- lecia odzyskania niepodległości już się w Chojnicach rozpoczęły – chociażby cyklem spotkań „Czytamy z miłości do ojczyzny!” w chojnickiej bibliotece oraz Piknikiem Obywatelskim zorganizowanym w weekend przez PChS. Jednak kulminacja imprez dopiero przed nami. Aby je wszystkie „ogarnąć” powstał specjalny komitet, który dalej zleci koordynację na miejskie, gminne i powiatowe instytucje, jak chociażby Chojnickie Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Kultury czy Promocję Regionu Chojnickiego.

Po pierwszym spotkaniu komitetu oraz stowarzyszeń i instytucji, które chcą zaangażować się w organizację imprez na 100-lecie odzyskania niepodległości, znamy już pierwsze ustalenia. W cykl wydarzeń wpisane zostaną „stare” i dobrze znane wydarzenia jak Szarża pod Krojantami czy duża impreza plenerowa Bractwa Rycerskiego Tur w fosie. Będą też nowe inicjatywy. Gratką powinien być koncert „Mazowsza”. Miasto, gmina i powiat wykładają na to przedsięwzięcie po 20 tys. zł, co daje w sumie 60 tys. zł i pokrywa… 60 proc. kosztu tego koncertu. Resztę będzie trzeba pozyskać z biletów, stąd szacunkowy koszt na koncert to 100 zł.

Pozostałe imprezy będą już darmowe. Gmina Chojnice planuje z rozmachem kolejną Szarżę pod Krojantami, na różne patriotyczne wydarzenia zaprosi też stowarzyszenie Dworek Polski. Muzeum planuje dwie publikacje, PChS już zorganizował Piknik Obywatelski, w najbliższy weekend odbędą się zawody sportowe (szachy i tenis), a to pewnie też nie ostatnie słowo tego stowarzyszenia.

PiS zgłosił również kilka inicjatyw, m.in. regaty 100 żaglówek na 100-lecie czy też posadzenie w mieście 100 drzew oraz obwieszenie miasta flagami. Te według planów miałyby zawisnąć już na 100 dni przed 11 listopada na głównych ulicach miasta – Sukienników, Gdańskiej, Człuchowskiej, Kościuszki, 31 Stycznia i w centrum miasta. Dodatkowo ma być wykorzystana wielka flaga, która debiutowała na początku maja.

Pakiet imprez szykuje też Gminny Ośrodek Kultury i biblioteka – w tym wystawę fotograficzną podsumowującą te wydarzenia.

Szczegóły będą znane wkrótce. Więcej w materiale wideo.

(olo)

Zapisz