Klient „nasz pan”

W sobotę (20.02) Czersk był strzeżony niczym twierdza. Na ulicach pojawili się policjanci z Chojnic i Gdańska. Centrum miasta patrolowało kilkanaście radiowozów.

Sobotnie działania policji w Czersku.

Niespełna pięćdziesięciu funkcjonariuszy dokonywało sukcesywnych kontroli pojazdów. Najwięcej mundurowych było rozlokowanych wokół jednego z lokali, gdzie miał się odbyć koncert kilku grup neofaszystowskich. - Mniej więcej ok. godz. 18.00 zauważyłem dodatkowe radiowozy - mówi jeden z czerszczan. - Policjanci mówili mi, że są u nas pewni ludzi, dlatego musieli tutaj przyjechać, aby ich pilnować.
Rzeczywiście, osiemdziesięciu młodych ludzi, bawiło się w jednym z lokali, który na czas trwania koncertu był zamknięty dla innych gości. Do środka obiektu wpuszczano tylko osoby znajdujące się na liście. O koncercie było wiadomo wcześniej. W internecie umieszczono plakat m.in. z numerem telefonu. Jednak nie znajdowały się na nim treści zabronione, np. propagujące faszyzm. Być może stąd policja nie miała podstaw do zablokowania imprezy.
- Otrzymaliśmy informację, że w Czersku może się odbyć zamknięte spotkanie z udziałem osób sympatyzujących z poglądami neofaszystowskimi. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na terenie miasta skierowano do Czerska dodatkowe patrole policji. Ustawowym obowiązkiem policji jest bowiem zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń. W zakresie naszych zadań jest także monitorowanie zagrożeń związanych z aktywnością różnego rodzaju subkultur - mówi Renata Konopelska, oficer prasowy chojnickiej policji.
- Spotkanie odbywało się w zamkniętym dla osób postronnych lokalu. Wzięło w nim udział około 80 osób. Przebiegało spokojnie, w czasie jego trwania nie doszło do przypadków zakłócenia porządku publicznego, aktów wandalizmu czy też publicznego propagowania treści zakazanych. Nie otrzymaliśmy żadnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, które miałoby związek z odbywającym się spotkaniem - dodaje Renata Konopelska.
Pojawiają się jednak głosy, że sama obecność przedstawicieli tej subkultury jest w Czersku niepożądana. Tym bardziej, że opinia na temat zachowania młodych ludzi sympatyzujących z ruchem neofaszystowskim nie jest pozytywna.
- Jestem zdruzgotany tym, że dochodzi do takich spotkań w moim Czersku. Mówię to również jako osoba, która otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zmaganie się z systemem totalitarnym. Oczekuję zajęcia stanowiska w tej sprawie przez nasze władze samorządowe - mówi Witold Jankowski - Burczyk.
- Przepisy nie zabraniają podobnych imprez, jeśli zostaną spełnione odpowiednie wymogi. Policja nie poinformowała nas o tym spotkaniu, ale z tego tytułu, że odbywało się ono na terenie gminy, to wolałbym o nim wiedzieć - mówi burmistrz Marek Jankowski.
- "Klient nasz pan" - w taki sposób odpowiada właściciel lokalu na pytanie czy w przyszłości będzie wynajmował salę na podobne imprezy.
- Przecież nie doszło do popełnienia przestępstwa. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Muszę odprowadzać podatki i nikt mnie nie pyta skąd mam wziąć pieniądze na ich zapłacenie - zauważa mężczyzna.

T.O.

 1. 27 lutego 2010  14:19   a jednak cos sie wydazylo (1)   Fragles

  na zamknietej imprezie doszlo prawdopodobnie do zlamania prawa , jeden z uczestnikow doznal obrazen ciala -zlamania nogi .sprawa zajmuje sie chojnicka prokuratura

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 27 lutego 2010  16:18   Ta... Jasne;) I co jeszcze?;P   śmiechu warte

   Po 1. "wydarzyło"- jak już- a nie "wydazylo":))))) Po 2. : skąd Ty niby jesteś tak dobrze poinformowany, że wiesz nawet lepiej niż policyjny rzecznik prasowy to wydaje mi się naprawdę ciekawe;)))) Po 3. jeśli nawet tak było to jakoś szczególnie mi go nie żal;))) w myśl zasady: "wlazł na ring to dostał w *****";))) Osobiście uważam, że jeśli ktoś wybiera się na "taki", wypełniony nienawiścią koncert to powinien się spodziewać, że wszystko tam się może wydarzyć i że na pewno nie będzie tam bezpiecznie. Tak więc sądzę, że zdecydowanie sam jest sobie winien i nie zasługuję na współczucie (OCZYWIŚCIE JEŚLI TO W OGÓLE PRAWDA, bo „fragles” jakoś mało wiarygodny mi się wydaje…)

   0
   0
 2. 23 lutego 2010  09:11   Policja się spisała!!!! ...   anonim

  Policja się spisała!!!! SZACUNEK dla Was!!!!!!!!

  0
  0
 3. 23 lutego 2010  08:39   Co to za demokracja, kiedy ... (2)   anonim

  Co to za demokracja, kiedy gliny na karku siedzą?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 23 lutego 2010  09:10   I niech siedzą ...   xavier

   I niech siedzą "takim" osobnikom i CHWAŁA IM ZA TO!!!!! Brawo policja- good work!!!!!!!!!!!

   0
   0
  • 23 lutego 2010  08:51   Ręce opadają.........   JA

   Czyżby właśnie odezwał się pierwszy "sympatyk poglądów neofaszystowskich"?;) Nie sądzę- RACZEJ PODEJRZEWAM, ŻE NIE WIESZ O CZYM PISZESZ….”Wybacz”, że policja nie pozwala bezkarnie wykrzykiwać "SIEG HEIL", ani napadać na mniejszości narodowe dla rozrywki, BO NIE WIEM CZY WIESZ , ale TO WŁAŚNIE JEST NEOFASZYZM!!! Wolność jednostki, czy też twoja "demokracja" KOŃCZY SIĘ TAM, GDZIE NARUSZA ONA WOLNOŚĆ I "DEMOKRACJĘ" INNYCH OSÓB!!! A MOŻE NIE KAŻDY LUBI WYSŁUCHIWAĆ "POLSKA DLA POLAKÓW"??? I GDZIE ICH PRAWO DO „DEMOKRACJI” I ŚWIĘTEGO SPOKOJU??? POMYŚLAŁEŚ W OGÓLE O TYM??? Tak więc najpierw zorientuj się o czym piszesz, np. co to jest w ogóle neofaszyzm, a DOPIERO POTEM KOMENTUJ!!!

   0
   0
 4. 23 lutego 2010  08:32   POPIERAM w 100%!   wkurzony z czerska!

  Właściciel niby prawa nie złamał, ale ciekawe co by zrobił, gdyby nagle Ci przemili "sympatycy neofaszyzmu" zaczęli mu lokal rozwalać... wtedy też "klient nasz pan"??? nie- wtedy z płaczem wołał by zabezpieczających policjantów, który za niego musieli by rozpędzić to stado szerszeni, które do nas sprowadził!!!

  0
  0
 5. 23 lutego 2010  08:24   BRAWO dla Policji!   G.G.2

  Wszyscy na nią gadają, ale kiedy wyniknie taka sytuacja, jak ta w Czersku to nagle miło wiedzieć, że jednak jest! PEŁEN SZACUN dla FUNKCJONARIUSZY! A postawy właściciela lokalu nawet nie skomentuję... MORALNE DNO!

  0
  0