Kim jest doradca finansowy i czym się zajmuje?

Dowiedz się, czym zajmuje się doradca finansowy. Na czym polega jego praca? Jaka jest różnica pomiędzy doradcą finansowym a inwestycyjnym?

Zawód doradcy finansowego w teorii i w wielu potwierdzonych w praktyce przypadkach jest bardzo pożyteczny. Osobom nie mającym czasu na zagłębianie się w, często skomplikowanie przedstawione, oferty instytucji finansowych, doradcy wiele razy pomogli.   |  fot. nad.

Mnogość ofert na coraz lepszych warunkach sprawia, że liczba osób, które decydują się na wzięcie kredytu, stale rośnie. Pożyczka udzielona przez bank może nie tylko pomóc nam w trudnej sytuacji finansowej, ale także umożliwić realizację marzeń. W końcu to właśnie dzięki kredytowi najczęściej możemy sobie pozwolić na budowę idealnego domu czy zakup mieszkania, które doskonale spełnia nasze potrzeby.

I chociaż przedstawiciel banku wszystko nam szczegółowo objaśnia, przeprowadzając nas przez kolejne etapy procedur, nasza wiedza o produktach bankowych czy korzyściach (bądź konsekwencjach) płynących z danej inwestycji może być niewielka. Jeśli zatem chcemy się upewnić, czy wybrany kredyt rzeczywiście jest odpowiedni, warto wybrać się do doradcy finansowego – być może wówczas znajdziemy najlepsze wyjście.

Doradca finansowy a doradca inwestycyjny – różnice

Ze względu na podobieństwo nazwy, pojęcia „doradca finansowy” oraz „doradca inwestycyjny” często bywają stosowane zamiennie. Jest to błąd, ponieważ mimo zbliżonej tematyki działania, te dwa zawody znacznie się od siebie różnią. nPrzede wszystkim warto zaznaczyć, że doradcą inwestycyjnym można zostać po otrzymaniu licencji Komisji Nadzoru Finansowego. By ją uzyskać, należy zdać trzystopniowy egzamin, składający się z kilkunastu bloków tematycznych. Pozytywny wynik z takiego egzaminu jest bardzo trudny do uzyskania, toteż wykwalifikowanych doradców inwestycyjnych w Polsce wcale nie ma tak wielu. Mogą oni dokładnie wskazywać klientowi, w co powinien zainwestować, a nawet inwestować w jego imieniu – wówczas są im powierzane określone pieniądze.

W przypadku doradcy finansowego nie jest wymagane zdanie egzaminu. Właściwie w Polsce nie ma formalnych wymogów, które weryfikowałyby rozpoczęcie pracy w tym zawodzie. Oznacza to, że udając się do doradcy finansowego nie mamy tak naprawdę żadnej pewności co do jego umiejętności bądź wykształcenia w dziedzinie, którą się zajmuje. Dodatkowo doradca finansowy nie może nam wskazać, jaką ścieżkę inwestycji wybrać, a tym bardziej nie może dokonywać transakcji za nas. Do jego kompetencji należy przede wszystkim zaprezentowanie danej oferty.

Doradca finansowy – na czym polega jego praca?

Doradca finansowy najczęściej pośredniczy pomiędzy bankiem a klientem. W związku z tym nie płacimy za jego usługi – wynagrodzenie stanowi prowizja od banku, z którym współpracuje. Nie oznacza to jednak, że doradca ma za wszelką cenę przekonać nas do wzięcia kredytu, ponieważ liczy się to, by klient rzeczywiście w banku pozostał i nie poszukał korzystniejszej oferty u konkurencji. Zamiast tego powinien w sposób obiektywny i jak najbardziej rzetelny przedstawić interesujące nas produkty bankowe, a także dokonać szczegółowej analizy czy porównania z innymi propozycjami. 

W sposób podobny do doradców finansowych działają zautomatyzowane porównywarki finansowe, na przykład https://loando.pl/ . Jeżeli nie zależy ci na osobistym kontakcie z doradcą, to nie wahaj się z nich korzystać. Oczywiście nie brakuje również niezależnych doradców finansowych, którzy prowadzą samodzielną działalność i nie są związani bezpośrednio z żadnym konkretnym bankiem. Wówczas jednak musimy się liczyć z określoną opłatą za wizytę.

Doradca finansowy może nam pomóc na wszystkich etapach współpracy z bankiem. Na wstępie powinien wykazać się umiejętnością rozpoznawania potrzeb klienta, by zgodnie z tym dopasować dla niego ofertę. Dzięki niemu powinniśmy być w stanie zdecydować się na konkretny kredyt oraz określić, jaka rzeczywiście suma jest nam potrzebna do zrealizowania określonych celów. Dodatkowo doradca finansowy dokonuje wstępnej oceny naszej zdolności kredytowej. Bywa nawet, że pomaga poradzić sobie w sytuacjach, kiedy raport BIK dowodzi, że nasza historia kredytowa nie należy do najlepszych. 

Na pomoc doradcy finansowego możemy także liczyć w chwili, kiedy potrzebujemy skompletować wszystkie dokumenty niezbędne do starania się o pożyczkę. Innymi słowy: zadaniem doradcy finansowego jest sprzedaż produktu bankowego, ale takiego, który w pełni odpowiada potrzebom jego klienta. Jedna i druga strona powinna być zadowolona z inwestycji, a my powinniśmy czuć, że ktoś w pełni profesjonalny i znający rynek pomaga nam w zarządzaniu finansami.

Obecnie coraz częściej pojawiają się oferty kredytów z minimalnymi formalnościami, do zaciągnięcia których nie jest potrzebne kompletowanie długiej listy dokumentów. To tak zwane kredyty bez zaświadczeń. Szerzej o tym produkcie finansowym można przeczytać tu: https://loando.pl/wpis/kredyt-bez-zaswiadczen .

O czym pamiętać, kiedy rozmawiamy z doradcą finansowym?

Mimo że to w zakresie obowiązków doradcy finansowego znajduje się wdrożenie nas we wszystkie definicje i zależności, których musimy być świadomi przed wzięciem kredytu, to warto i tak mieć już jakąś wiedzę. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy osoba, z którą rozmawiamy, rzeczywiście dobrze się orientuje w dostępnych produktach finansowych, więc tym samym możemy jej zaufać. 

Zwracajmy uwagę na to, czy doradca finansowy prezentuje nam szereg różnych możliwości, co pokazywałoby, że doskonale zna dziedzinę, którą się zajmuje i jest na bieżąco w ofertach kredytów. Jeśli przedstawiana przez niego propozycja stanowi zaledwie wycinek rzeczywistości, może to oznaczać, że nie jest wystarczająco kompetentny do udzielania nam porad w zakresie inwestycji. Pamiętajmy, że ekspert finansowy nie jest tym samym co niezależny doradca finansowy. Działalność tych drugich jest regulowana przez ustawę o kredycie hipotecznym (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200001027). Niezależni doradcy pobierają wynagrodzenie wyłącznie od klientów, a nie od banków. 

Dobrze też upewnić się, że doradca finansowy nadal jest do naszej dyspozycji już po podpisaniu umowy kredytowej. Może być to bardzo przydatne np. w sytuacji, gdy konieczne jest renegocjowanie warunków.

(mat. partnera)