Jerzy Buzek o Wałęsie i Korze

Dziś (sobota) gościem chojniczan był w podziemiach kościoła gimnazjalnego Jerzy Buzek, obecny europoseł, kiedyś premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Jerzy Buzek wśród Kaszubów.   |  fot. Maria Eichler

Zanim wszedł na scenę w podziemiach kościoła, zwiedził dwie świątynie. Co prawda ekspresowo, ale na tyle bacznie, że potem mógł je chwalić i podkreślać, że zrewitalizowane zostały za unijne pieniądze. Bo rozmowa toczyła się także wokół Unii i tego, co są z niej za pożytki.

To są nie tylko pieniądze – podkreślał Jerzy Buzek. – To otwarte granice, to wolny rynek, to bezpieczeństwo wreszcie. Kto tego nie zauważa, kto to lekceważy, robi wielki błąd. A już niedopuszczalne jest mówienie o Unii jako o „wyimaginowanej wspólnocie”. Zresztą ponad 80 procent Polaków nie chce naszego wyjścia z Unii. I dobrze. Bo to ma sens.

Epitety i donosy

Dziś urodziny obchodzi Lech Wałęsa, więc nie mogło zabraknąć pytania i o niego. Czy zostanie zapamiętany jako bohater, czy jako agent „Bolek”? Kim jest dla Jerzego Buzka? – Może i on coś w młodości podpisał, zresztą mówił o tym swoim kolegom – odpowiadał  Buzek. - Ale to on jest symbolem przemian w naszym kraju, to on jest znany na całym świecie. Niszcząc tego człowieka, wymazując go z kart historii, robimy straszliwy błąd. A świat się dziwi, nie rozumie. Bo dla świata „Solidarność” i Lech Wałęsa to wielkie wartości. My też powinniśmy ich strzec.

 Europoseł odpowiada na pytania chojniczan

Rozmowa dotyczyła m.in. spraw krajowych, w tym zbliżających się wyborów samorządowych, ale też standardów debaty publicznej i zachowań nie tylko vipów…Było i o niewybrednych epitetach pod adresem posła PiS podczas konwencji PO w Chojnicach, ale i o donosach posła PiS z powodu koszulki z napisem Konstytucja podczas szantowego festiwalu w Charzykowach, nie mówiąc już o „mordach zdradzieckich” prezesa Kaczyńskiego i zachowaniu posłanki Pawłowicz

Szanuj cudzą inność

Jerzy Buzek wspominał też swoją znajomość z piosenkarką Korą. – Byliśmy kompletnie różni, mieliśmy zupełnie inne poglądy, a jednak potrafiliśmy się przyjaźnić – mówił. – Dlaczego? Bo mieliśmy szacunek dla własnej inności. Ja jej często mówiłem, Kora, to nie tak, nie cały Kościół jest zły, nie wszyscy duchowni to wcielone zło, zresztą to też są ludzie, mają swoje słabości…Ona była lewicująca, bardzo entuzjastycznie nastawiona wobec Unii, to ostatnie nas zresztą łączyło. Odwiedzałem ją w szpitalu w Gliwicach i dyskutowaliśmy, nawet gdy była już bardzo chora. Ale do końca była ciekawa wszystkiego. 

Jest i prezent dla gościa...

Chojniczanie pytali m.in. o kulisy europarlamentu i o to, czy zajmie się on bardziej sprawami ochrony zwierząt. – Gdybym tego nie pilotował, tobym dostał po głowie od mojej córki – śmiał się Jerzy Buzek. – Ona ma na tym punkcie bzika. Ale przyznaję, że w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia. Dla europosła był minikoncert zespołu Kaszebe, był  też prezent od szefowej oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach Janiny Kosiedowskiej.

Tekst i fot. Maria Eichler

Fotka z kaszubskim zespołem

 1. 5 października 2018  10:11   "Kaszebe" nie ...   julek

  "Kaszebe" nie ośmieszajcie sie tym minikoncertem dla tego trockistowskiego eurokomunisty. Nie szargajcie reszty szacunku jaki do Was żywię.

  6
  1
 2. 30 września 2018  21:30   Ten czlowieczek który w ...   anonim

  Ten czlowieczek który w swoim bogatym życiorysie TW, PZPR, miał okazję być premierem niech wciska kity lewitujacej warszawce a nie nam umeczonym ludzia po 20 latach stagnacji i straconych szans przez platformerskich samorzadowcow

  20
  11
 3. 30 września 2018  20:18   Bajery   Obserwator realista

  Ten pan to co tutaj tak często bywa, o jejej, to takie bla bla dziwię się,że ktoś jeszcze wierzy w bajery.

  22
  9
 4. 30 września 2018  18:28   Spodobało mi się ... (2)   marzyciel

  Spodobało mi się "szanuj cudzą inność". Piękne. Szanujmy więc to, że jesteśmy inni. Jedni popierają PO, drudzy PiS a następni SLD lub Kukiza. To prawo wyboru dają mam zasady demokratyczne i Konstytucja. Gwarantują nam wolność słowa i przekonań. Nauczmy się to szanować i nie opluwać za tę inność. Była już jedna partia i jedna racja. Teraz mamy różnorodność i prawo wyboru. Tylko, czy stać nas na tolerancję?

  15
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 5. 30 września 2018  15:38   Dlaczego taki polityk (2)   Tolek

  Dlaczego taki polityk, mąż stanu miał takie małe audytorium ?

  16
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 września 2018  23:09   Ty "realista"   anonim

   kupuj dalej kłamstwa Mateuszka Kłamczuszka któremu coraz bardziej pysk się wykrzywia od kłamstw.

   3
   13
  • 30 września 2018  21:40   Bajery   Obserwator realista

   Hahahahahah.... czas na odpoczynek dla tego pana , dziekuje ale nie kupuje tego kitu !!!!

   11
   4
 6. 30 września 2018  13:02   A ja dodatkowo jeszcze ... (1)   widz

  A ja dodatkowo jeszcze chciałbym obejrzeć filmy o pedofilach wśród filmowców, polityków, dziennikarzy, nauczycieli.... itd. itp.

  23
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 września 2018  17:48   Widz   Bond

   To musisz wiecej czytac i chodzic do kina.Jakos nikt nie byl zbulwersowany jak Smarzowski nakrecil Drogówkę lub Wołyń.Wtedy zakłamane PISuary klepały go po plecach.Co z tą Polską się stalo? Żaden rząd nie będzie mi mówił co mam oglądać.TVP totalna porażka,zakłamanie i kult Kaczora na spółkę z oszołomem Rydzykiem

   5
   12
 7. 30 września 2018  01:02   Kler (3)   Bond

  Idzcie na film KLER ,nie uderza w Boga tylko tą zakłamaną czarną mafię.Szczerze polecam,jak widac w PISowskiej TVP ani wzmianki o filmie.Rydzyk pewnie zabronił,co za żenada

  39
  18
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 września 2018  21:24   Wielkie swinstwo   General

   Film kler, to typowa propaganda Lewacka. Prawdziwy katolik, nie powinien się na to nabrać.

   11
   5
  • 30 września 2018  10:56   Lepsza "lewacka" Polska   Norbert

   niż taka którą "rządzi" banda skrajnie prawicowych solidaruchów, którzy k..... mać chcą decydować jaki film mogę oglądać. Jeszcze k..... trochę i zaczną sku....... palić książki.

   11
   16
  • 30 września 2018  09:55   lewacka kampania trwa   genas

   nie ważne zrobić coś dla Polski i Polaków,ważne by wygrać z PISem,to jedyny lewacki program....a wszystko dla POrtfelów unijnych naszym kosztem

   13
   15