Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie

Rozpoczął się sezon na zbieranie grzybów i już policjanci odnotowali w naszym województwie pierwsze zaginięcia osób, które wybrały się na grzyby. Dla wielu to sposób na aktywny odpoczynek i hobby.

Policjanci podczas akcji poszukiwawczej, jednocześnie apelują do grzybiarzy o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.   |  fot. ilustrac./KPP

Jednak wybierając się do lasu zawsze powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Warto powiadomić bliskich, gdzie idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. Zawsze zabierajmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Dzięki niemu, w razie potrzeby, będziemy mogli wezwać pomoc. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie natychmiast zaalarmujmy policjantów.

Zbieranie grzybów to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywny odpoczynek na łonie natury. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że nie każdy kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. Służby ratunkowe każdego roku poszukują zaginionych grzybiarzy.

Dlatego wybierając się do lasu należy pamiętać o kilku ważnych dla naszego bezpieczeństwa zasadach:

Jeśli wiesz, że masz problemy z orientacją w terenie lepiej, żebyś wybierał się do lasu z inną osobą.

Zabierz ze sobą mapę lasu, jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do pory roku.

Zabierz ze sobą telefon komórkowy (naładowany), bowiem w chwili zagrożenia bądź zabłądzenia w lesie będziesz mógł kogoś o tym poinformować.

Gdy wiesz, że sam sobie nie poradzisz w trudnej sytuacji pamiętaj, że nie wolno Ci panikować! Zadzwoń na Policję bądź Straż Pożarną. Określ, w jakim miejscu się znajdujesz (Lasy w całej Polsce podzielone są na ponumerowane prostokąty, tzw. oddziały. Na krańcach każdej strefy znajduje się kamień z numerem. Dzwoniąc na Policję lub Straż Pożarną wystarczy, że podasz numer z kamienia. Wzdłuż oddziałów przebiegają drogi przeciwpożarowe, które również są ponumerowane. Dzięki nim dużo łatwiej jest zlokalizować zagubioną osobę).

Gdy nie masz przy sobie telefonu komórkowego - bez paniki, starając się opanować emocje, przeanalizuj swoją sytuację. Następnie rusz w poszukiwaniu wyjścia z lasu. Szukaj przewodów linii energetycznych, jeśli już je znajdziesz idź wzdłuż kabla. Prędzej czy później dojdziesz do leśniczówki lub jakiegoś domu.

Gdy ta metoda okaże się niemożliwa:

Zawsze idź tylko w jednym kierunku.

Najlepiej idź cały czas prosto. Nie kręć się w koło - w taki sposób nie wydostaniesz się szybko z lasu. Kierunek wyznacz na podstawie położenia słońca lub obserwując, z której strony drzewa znajduje się mech (więcej mchu zawsze rośnie od strony północnej).

Będąc w lesie zapamiętaj !

Zamykaj zawsze drzwi i okna samochodu, nawet gdy opuszczasz go na chwilę;

Nigdy nie zostawiaj w samochodzie dokumentów, przedmiotów wartościowych i pieniędzy, pozostałe przedmioty, których nie zabierasz ze sobą schowaj do bagażnika, nie pozostawiaj ich na widoku;

Zadbaj o skuteczne zabezpieczenie samochodu, w tym celu stosuj alarmy, laski zabezpieczające kierownicę, ukryte wyłączniki masy lub instalacji zapłonowej i inne niestandardowe zabezpieczenia.

Jednocześnie policjanci przypominają treść art. 161 kodeksu wykroczeń: – Kto, nie będąc do tego uprawnionym lub bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym podlega karze grzywny.

KPP