Jak przyspieszyć dysk HDD

Dyski HDD pozostają popularnym wyborem wśród użytkowników komputerów stacjonarnych. Mechaniczny rodzaj pamięci ma zalety, ale i wady. Jest nią nie tylko podatność na uszkodzenia mechaniczne, ale również tendencja do spowalniania pracy z upływem czasu.

Dyski twarde HDD, nadal użytkowane są w większości komputerów. Ich szybkość oraz sprawność, mają wpływ na działanie całego sprzętu.   |  fot. ilustracyjne

Czy to kwestia jedynie zużywania się części? Wyjaśniamy, jak możesz przyspieszyć pracę dysku HDD i czy ma to w ogóle sens.

Dysk HDD – dlaczego pracuje gorzej?

Standardowy dysk HDD zapewnia sporo miejsca na dane (np. 500 GB, 1 TB), jest relatywnie tani i powszechnie dostępny. Choć obecnie coraz częściej stawia się na dyski półprzewodnikowe, czyli SSD, wielu użytkowników wciąż ma wersję mechaniczną i… zapewne zauważa pogarszającą się pracę całego komputera. Co można z tym zrobić? Czy wymiana i zakup dysku HDD, np. w sklepie https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2900 to jedyne rozwiązanie problemu?

Tradycyjne dyski HDD mają wbudowane nośniki magnetyczne, które obracają się i zapewniają przechowywanie i pobieranie danych. I choć zapewniają wysoką pojemność względem nowocześniejszych pamięci SSD, to ich budowa niesie ze sobą ryzyko mechanicznych uszkodzeń. Poza tym, jeżeli wybrany dysk obraca się wolno (ma niską wartość obrotów na minutę RPM), nie jest w stanie fizycznie pracować lepiej, wydajniej.

Objawami słabej pracy dysku twardego są np.:

wolne uruchamianie się systemu, oprogramowania czy gier,

wolne kopiowanie plików,

komunikaty o błędach,

częste, samoistne wyłączanie się komputera.

Pewną trudnością w samodzielnej diagnozie jest fakt, że powyższe objawy mogą świadczyć o uszkodzeniach również innych podzespołów PC. Dlatego też warto powierzać serwis doświadczonym profesjonalistom, którzy dysponują wiedzą, ale i narzędziami do uzyskania rzetelnej oceny sytuacji.

Co zrobić z gorszą pracą dysku HDD?

Jeżeli Twój komputer pracuje mało wydajnie już od pierwszych dni po zakupie, najprawdopodobniej jego parametry techniczne nie należą do najlepszych. W takich okolicznościach całkiem sensownym krokiem wydaje się zakup nowej, wydajniejszej, bardziej zaawansowanej technologicznie pamięci. Ważne jednak, żeby wszystkie parametry komputera zapewniały efektywne działanie, bo sama wymiana dysku niewiele zmienia np. bez solidnego procesora.

Załóżmy jednak, że masz pewność co do źródła problemu i jest nim praca dysku. Upewnij się, że pamięć jest prawidłowo podłączona. Co dalej? Podstawowe metody przyspieszania pracy dysku HHD to:

usunięcie zbędnych, zalegających plików, programów, gier itd.

defragmentacja dysku.

Jeżeli nie odczuwasz większej różnicy w działaniu komputera po zwolnieniu pamięci (choć niewątpliwą korzyścią jest przynajmniej porządek w plikach), pora poszukać innych sposobów. Na rynku nie brakuje oprogramowania służącego do analizy i optymalizacji pracy dysków twardych (i całego PC). Część z nich jest płatna, dlatego zapoznaj się z recenzjami i opiniami na temat programów, żeby wybrać aplikację, która odpowiada na Twoje potrzeby.

W ostateczności możesz też powierzyć dysk HDD specjalistom w dziedzinie napraw i usprawniania podzespołów komputera, choć jeśli pamięć nie jest z najwyższej półki, to nie opłaca się inwestować w działania, które i tak nie przyniosą szczególnie zauważalnych efektów.

Podsumowanie

Przyspieszenie dysku HDD – jeżeli problem nie ma podłoża w uszkodzeniu mechanicznym – jest zwykle możliwe, choć skala zmian niekoniecznie musi być dla Ciebie satysfakcjonująca. Dlatego w razie konieczności rozważ zakup nowej, pojemnej i szybkiej pamięci HDD lub SSD.

(mat. zewnętrzny)