Jak poprawić niemiecką wymowę? Poznaj niezawodny sposób

Nauka nowego języka stanowi wyzwanie, nie tylko ze względu na odmienną konstrukcję i nie zawsze jasne gramatyczne zasady. Dużym problemem jest również wymowa – kluczowy element komunikacji z drugim człowiekiem.

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób na bezpłatną naukę niemieckiego, jesteś we właściwym miejscu.   |  fot. nad.

By móc sprawnie posługiwać się językiem trzeba ją opanować, przynajmniej w podstawowym stopniu. Jak skutecznie poprawić wymowę języka niemieckiego? Sprawdź nasze porady i zacznij naukę już dziś!

Słuchanie – pierwszy krok do właściwej wymowy

Gdy pada pojęcie komunikacja, często pierwszym skojarzeniem jest mówienie. Każdy przykłada do niego dużą wagę, a nawet drobna pomyłka potrafi zniechęcić do dalszych rozmów. Tymczasem jest jeszcze drugi ważny aspekt, a mianowicie słuchanie. Jeśli chcesz brzmieć naturalnie, zacznij wsłuchiwać się w język. Na początku sięgnij po niemieckojęzyczną muzykę, filmy, seriale, podcasty i audycje radiowe. To właśnie tam usłyszysz jak mówić po niemiecku – w mediach dba się o poprawność wypowiedzi oraz dykcję.

Poznaj nowe zasady wymowy

W języku niemieckim nie brakuje liter, których w naszym kraju nie uświadczysz. Ich obecność także warunkuje wymowę i jeśli chcesz brzmieć naturalnie, zapoznaj się z zasadami rządzącymi językiem mówionym. Zacznij od skorzystania ze słownika z zapisem fonetycznym – naucz się podstawowych zwrotów, które sprawiają Ci trudność i powtarzaj je regularnie. Z czasem przekonasz się, że wymowa w języku niemieckim nie jest tak trudna, a znając dobrze zasady pisowni, z łatwością określisz, w jaki sposób wypowiadać dany wyraz. Dodatkowym udogodnieniem są również słowniki internetowe. W nich poza zapisem fonetycznym znajdziesz także nagranie, na którym usłyszysz głos lektora – to pomocne, zwłaszcza w pierwszych etapach nauki.   

Nauka wymowy – sięgnij po aplikację   

Utarło się, że mobilne kursy językowe to przede wszystkim zbiór prostych ćwiczeń, które uczą przede wszystkim zasad gramatycznych oraz nowych słówek. Tymczasem aplikacja Babbel pokaże Ci również jak mówić po niemiecku. W jaki sposób? Do pracy nad kursem zaangażowani są eksperci językowi oraz native speakerzy. Zawarta w aplikacji funkcja rozpoznawania mowy pozwala ćwiczyć prawidłową wymowę i umożliwia monitorowanie postępów w nauce. Korzystając z niej regularnie, nabierzesz wprawy w posługiwaniu się językiem mówionym. Ponadto aplikacja Babbel zawiera ćwiczenia dialogowe oparte na codziennych sytuacjach. W ten sposób ćwiczysz zarówno wymowę, jak i poprawne zastosowanie języka w praktyce.

(mat. partnera)