Jak pakować delikatne przedmioty?

Często nadajesz różnego rodzaju przesyłki? Wysyłasz bliskim prezenty? Zwracasz towary do sklepu online? Urządzasz internetowe wyprzedaże nieużywanych rzeczy?

Delikatne przedmioty są bardziej podatne na uszkodzenia niż większość innych artykułów, dobór właściwego rodzaju materiałów do pakowania i odpowiednie ich przygotowanie paczki do wysyłki może znacznie przyczynić się do bezpiecznego transportu.   |  fot. nadesł.

Jeżeli tak, to zapewne wiesz jak wiele kłopotów może nastręczyć pakowanie delikatnych, kruchych przedmiotów takich jak: szklane naczynia, porcelanowe zastawy czy urządzenia elektroniczne. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym spakujesz je szybko i bez żadnych komplikacji. Sprawdź jak pakować delikatne rzeczy.

 

1. Wybór odpowiedniego opakowania

 

Wybór opakowania może wydawać się łatwy, ale w rzeczywistości ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych aspektów. Po pierwsze typ opakowania. Rzeczy niewielkich rozmiarów np. szklane figurki czy drobne sprzęty elektroniczne najlepiej wysyłać w kopertach bąbelkowych. Folia wypełniona powietrzem doskonale amortyzuje wstrząsy, a ponadto chroni zawartość przed zarysowaniami i innego rodzaju uszkodzeniami.

 

Większą ilość przedmiotów lub przedmioty o dużych gabarytach należy zaś umieszczać w kartonie. Zawsze powinniśmy wybierać nowe pudełka, ponieważ te używane mogą zawierać niedostrzegalne uszkodzenia, które jednak w znacznym stopniu osłabiają wytrzymałość całej konstrukcji. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na rozmiar opakowania. Jeśli karton będzie zbyt mały, zawartość uszkodzi tekturowe ścianki lub będzie do nich przylegać i wchłaniać wszystkie wstrząsy.

 

Trzeba więc wybierać kartony, w których pozostanie nieco wolnej przestrzeni między włożonymi do środka rzeczami a tekturowymi bokami. Rozmiar ma znaczenie także ze względu na formę wysyłki. Jeśli decydujesz się na paczkomaty, sprawdź czy opakowanie zmieści się w skrytkach. Pod uwagę należy wziąć również wytrzymałość. Do spakowania większości przedmiotów nadaje się karton wykonany z trójwarstwowej tektury, ale rzeczy o większej masie powinny trafić do kartonów pięciowarstwowych. Wiele typów opakowań w różnych rozmiarach znajdziesz w sklepie kartony24.eu.

 

2. Zabezpiecz każdy przedmiot

 

Opakowanie jest bardzo istotne, ale nie stanowi jedynego zabezpieczenia. Każdą rzecz przed włożeniem do pudełka trzeba jeszcze odpowiednio przygotować. Kup więc folię bąbelkową i owiń w nią przedmioty. Możesz dołożyć także warstwę papieru pakowego, który potem okleisz taśmą. Każdą rzecz umieść w pudełku tak, by nie stykała się ze ściankami kartonu ani z pozostałą zawartością. Do odseparowania od siebie przedmiotów przydadzą się przekładki kartonowe. Dzięki nim rzeczy nie będą nawzajem się zarysowywać. Na końcu cała wolna przestrzeń, która pozostała w pudełku, powinna zostać wypełniona papierem lub skropakiem.

 

3. Starannie oklej pudełko taśmą

 

Do zamknięcia pudełka użyj specjalistycznej taśmy pakowej wyprodukowanej z wytrzymałych materiałów. Do przygotowywania paczek nigdy nie należy wybierać zwykłych przezroczystych taśm, ponieważ są za słabe i nie zabezpieczą kartonu należycie. Ważna jest również technika oklejania. Należy najpierw starannie okleić dookoła pudełko, a potem wzmocnić dno i okleić wszystkie rogi oraz krawędzie. Karton można również owinąć folią stretch, która zapewni dodatkową ochronę. Folię także należy zabezpieczyć kilkoma paskami taśmy. W ten sposób opakowanie będzie w pełni chronione przed uszkodzeniem.

 

4.Przyklej etykiety i zaadresuj przesyłkę

 

Na paczkach z kruchą zawartością powinny znaleźć się specjalne etykiety ostrzegawcze np. z napisem: „Ostrożnie!” lub „Uwaga! Szkło”. Warto umieścić również naklejki wskazujące górę oraz dół opakowania. Dzięki temu pracownicy firmy kurierskiej, będą mogli przewozić paczkę we właściwej pozycji. Trzeba jeszcze dołączyć list przewozowy. Najlepiej umieścić go w przezroczystej kopercie kurierskiej, która ochroni papier przed wilgocią i rozdarciem. Mogą znaleźć się w niej także inne dokumenty np. faktury, gwarancje czy instrukcje.

 

Po przygotowaniu przesyłki warto wykonać kilka zdjęć paczki, by w razie reklamacji potwierdzić, że zawartość została odpowiednio zabezpieczona. Szklane przedmioty, kruche naczynia, urządzenia elektroniczne i inne delikatne rzeczy mogą przysporzyć nam wielu kłopotów w trakcie pakowania. Jeżeli jednak zgromadzisz odpowiednie akcesoria i zapamiętasz kilka prostych zasad, zawartość dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

(mat. partnera)