Jak łączyć firany i zasłony?

Zestawienie firan i zasłon, mimo iż tradycyjne, nadal jest modne i pewnie długo takie pozostanie. Firanki i zasłony ładnie dekorują okno, wprowadzają do wnętrza przytulny nastrój i pogodny klimat, oczywiście pod warunkiem, że je dobrze dobierzemy.

Choć są to elementy sprzedawane oddzielnie, to ich dobre dopasowanie może prezentować się bardzo atrakcyjnie i elegancko.   |  fot. nad.

Zobacz, jak to zrobić.

Jak łączyć firany i zasłony – określ styl wnętrza

Dlaczego firany i zasłony w katalogach zawsze wyglądają idealnie, a przeniesione na nasz domowy grunt już niekoniecznie? W katalogu widzimy tylko fragment okna i dekoracyjne tkaniny. W domu, na tle ścian, mebli i dodatków ten sam zestaw może wypaść o wiele mniej korzystnie. Dlatego, zanim kupimy firany i zasłony, powinniśmy określić styl wnętrza i dobrać do niego odpowiednie dodatki. W minimalistycznym wnętrzu postawimy raczej na gładkie tkaniny lub dekorowane bardzo minimalnie. W salonach urządzonych bardziej odważnie można śmiało sięgać po wzorzyste tkaniny.

Jak łączyć firany i zasłony – wielkość pomieszczenia a rodzaj dekoracji okiennej

Tu zasada jest prosta – im większe pomieszczenie, tym bardziej okazała może być aranżacja okna. W małym wnętrzu nie sprawdzą się wizualnie ciężkie zasłony z welwetu lub weluru, będą raczej przytłaczające. Podobnie nie poleca się obfitego marszczenia firan i zasłon do małych wnętrz. Jeśli chcemy powiesić dekorowane firanki i zasłony, to trzeba postawić na proste, geometryczne wzory. Natomiast w dużych wnętrzach łatwiej o swobodę – tu mogą zawisnąć praktycznie dowolne tkaniny, pod warunkiem, że wpiszą się w koncepcję stylu wnętrza jako całości.

Jak łączyć firany i zasłony – jak dobrać kolor i wzór

Kolor i wzór widoczne na firanach i zasłonach muszą do siebie pasować. Jeśli firanki są białe, mogą im towarzyszyć zasłony w każdym kolorze. To wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Natomiast jeśli decydujemy się powiesić firanki inne niż białe, musimy pamiętać, że zasłony powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce, ale być o przynajmniej dwa tony ciemniejsze. Granatowe firany nie będą ładnie wyglądały przy ciemnozielonych zasłonach, chociaż to zestawienie kolorystyczne jest teraz bardzo modne. Jednak lepiej sprawdzą się granatowe poduszki połączone z zieloną narzutą.

Wzór firan i zasłon to osobna kwestia. Tu trzeba bardzo uważać, by nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Najlepiej wygląda zestaw firan i zasłon z jednolitym, na przykład geometrycznym lub kwiatowym wzorem. Można też zestawić razem gładkie firany i wzorzyste zasłony lub odwrotnie. Natomiast firany w kwiaty nie będą pasowały do zasłon w romby lub pasy. Łącząc tkaniny wzorzyste, warto trzymać się zasady, która głosi, że mniej znaczy lepiej. A więc jeden wzór na dwóch tkaninach lub tylko jedna tkanina zdobiona nadrukiem bądź haftem.

Jak łączyć firany i zasłony – tego unikaj

Przy dobieraniu firan i zasłon łatwo popełnić błąd. Zanim dokonasz zakupu, zapamiętaj:

zasłona musi być zawsze dłuższa od firany,

zasłona musi być zawsze ciemniejsza od firany,

zasłona musi być na tyle szeroka, by firanki nie wystawały po bokach okna,

firanka nie powinna zasłaniać grzejnika, bo zaburza to cyrkulację powietrza,

grube tkaniny nie powinny być mocno marszczone,

przed zakupem firan i zasłon, trzeba dokładnie wymierzyć ilość potrzebnego materiału. Nigdy nie kupuj „na oko”.

(mat.partnera)