Impreza z wielkim rozmachem ...

Czołgi, wozy opancerzone i setki miłośników militariów. Taka, "wybuchowa" mieszanka, zgromadziła się podczas ostatniego weekendu w Bornem Sulinowie. Tradycyjnie już na zlocie militarnym nie zabrakło pasjonatów z naszego miasta.

To była rzadka okazja, żeby z bliska zobaczyć sprzęt, który jeszcze niedawno królował na polach bitew.   |  fot. D. Wałdoch.

Przez 4 dni trwał w Bornem Sulinowie XI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych. Rozpoczął się w czwartek 14.08. ale wiele ekip przybyło  na miejsce już tydzień wcześniej aby zająć dobre miejsca w miasteczku zlotowym do ekspozycji sprzętu a także odpowiednie miejsca postojowe i noclegowe do rozbicia swoich obozów i dioram.

Uczestników przybywało z dnia na dzień coraz więcej - w sumie zarejestrowanych było ponad 4 tys. uczestników, zarówno z Polski jak i z całej Europy, ponad 500 egzemplarzy różnych pojazdów militarnych. Przez cały okres trwania imprezy przez teren zlotowy przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. Bardzo dużo sprzętu militarnego przywieźli ze sobą pasjonaci militariów z Niemiec. Impreza - jak zwykle - przygotowana z ogromnym rozmachem.

1

Zlot w Bornem Sulinowie pretenduje do miana największej tego typu imprezy w Europie. Podziwiać można było pojazdy półgąsienicowe i gąsienicowe - transportery opancerzone i czołgi, motocykle, pojazdy kołowe oraz zabytkowy sprzęt wojskowy, który nie raz jest jeszcze w lepszej "kondycji" niż ten współczesny.

Ogromne wrażenie - zarówno na uczestnikach jak i na publiczności - zrobiła wystawa zatytułowana "Czołgi" przygotowana przez Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy, Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu i Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Miłośnicy wojskowości z bliska mogli się przyjrzeć m.in. angielskiemu Stuartowi, radzieckiemu IS-2, T-34, T-55, T-72, PT 91 "Twardy", był Leopard, który nasza armia przejęła od niemieckiej Bundeswehry, działo przeciwlotnicze Gepard na podwoziu Leoparda oraz M60 Patton.

2

Imponująco wyglądała parada pojazdów militarnych trasą dookoła jeziora Pile przez Borne Sulinowo, Krągi, Dąbrowicę, a w sobotnie popołudnie parada czołgów po tankodromie. Nie zabrakło także grup rekonstrukcyjnych, w sobotni wieczór koncert zespołu rockowego "Acid Drinkers & Przyjaciele, który przed sceną zgromadził prawie wszystkich uczestników z miasteczka zlotowego jak i tysiące widzów.

Spotkanie chojniczan z zaprzyjaźnioną grupą pasjonatów z Bydgoszczy zaowocowało zaproszeniem na podobna imprezę (ale o mniejszym rozmiarze) już w najbliższy weekend do Bydgoszczy na Śluzę Okole na Ludwikowie (gdzie był kręcony jeden z odcinków "Czterech Pancernych i Psa") z czego oczywiście ci ostatni chętnie skorzystają.

Dariusz Wałdoch

fotoreportaz.jpg

 1. 31 sierpnia 2014  15:29   kiedy następna taka impreza ...   anonim

  kiedy następna taka impreza i gdzie ? Jak coś będzie dajcie cynka. W Jastrowiu i Bornem byliśmy.

  0
  0
 2. 22 sierpnia 2014  19:04   impreza na pewno fajna-co ...   Jack Strong

  impreza na pewno fajna-co widać po fotkach-szkoda,że w tym roku nie mogłem pojechać do Bornego Sulinowa

  0
  0
 3. 22 sierpnia 2014  07:06   Relacja prawdziwa.Tak tam ...   Tomy i Anka

  Relacja prawdziwa.Tak tam faktycznie było.Zabawa była przednia.Szkoda,że się nie spotkaliśmy na zlocie a też byliśmy tam przez cztery dni.

  0
  0
 4. 21 sierpnia 2014  20:44   Chłopaki ogacone jak się ... (1)   rekrut

  Chłopaki ogacone jak się patrzy!Ładna kaska na to musi iść.Ale jaka pasja i hobby nie kosztuje?!Chyba łapię bakcyla i też się zacznę w to bawić.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 sierpnia 2014  18:18   mundury w porzo ale i ...   anonim

   mundury w porzo ale i dziewczyny niczego sobie ! Zaczynam zazdrościć !

   0
   0
 5. 21 sierpnia 2014  14:16   tak sobie patrzę na te fotki ...   kameraden

  tak sobie patrzę na te fotki i dochodzę do wniosku,że rzeczywiście jest czego Darasowi pozazdrościć; szacun za pasję

  0
  0
 6. 21 sierpnia 2014  13:35   Czołem   Janek

  Na czołg mnie nie stać, ale mundur zakupię... Tylko jaki? Która armia najlepsza? Też chcę tak poszaleć.

  0
  0
 7. 21 sierpnia 2014  13:32   Też byliśmy w Bornem ...   ulik

  Też byliśmy w Bornem Sulinowie.Ale się wiara bawiła !Można im tego zazdrościć.

  0
  0
 8. 21 sierpnia 2014  13:31   SUPER   Kos

  Świetne zdjęcia. W przyszłym roku też tam będę. Do zobaczenia na tankodromie.

  0
  0
 9. 21 sierpnia 2014  13:15   Bardzo dobrze ze na portalu ... (1)   anonim

  Bardzo dobrze ze na portalu są info o zlotach, dzięki temu już z moim byłam dwa razy na tego typu imprezach, powiem że jest super

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 10. 21 sierpnia 2014  12:59   Tak się bawią, tak się ...   Kaśka

  Tak się bawią, tak się bawią Chojnice ! Widziałam tę ekipę na zlocie ale nigdy bym nie pomyślała,że to Chojniczanie! Świetna impreza i na przyszły rok też jedziemy bawić.

  0
  0