Hospicjum odnowią w sześć tygodni?

Taki optymistyczny, i ma nadzieję, że realny plan - ma Marek Szczepański, starosta powiatu chojnickiego. Na świeżo po pożarze przy ulicy Strzeleckiej, burmistrz zakładał, że odbudowa placówki potrwa o dwa tygodnie dłużej.

Starosta Marek Szczepański uważa, że przy tej skali pomocy jaką proponują darczyńcy, odbudowa hospicjum jest możliwa w sześć tygodni.   |  fot. A. Zajkowska

- Na pewno trzeba wymienić wszystkie ruchome, zadymione i okopcone elementy. To są setki metrów kwadratowych sufitów, ścian, podłóg. Jedno pomieszczenie jest spalone. Nie wiem co z instalacjami (elektryczna i tlenowa - przyp. red.) - mówił podczas wczorajszej (7.01.) konferencji prasowej burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster.

- Chcielibyśmy żeby z tej tragedii wynikło jakiekolwiek dobro. Obiekt będzie zmodernizowany. Chcemy żeby był on w jeszcze lepszym, wyższym standardzie - poinformował Marek Szczepański. - Optymistycznie bardzo przewidujemy, że może to być około sześciu tygodni, ale zależeć to będzie m.in. o tego jak szybko zostanie przygotowana opinia biegłego - dodał starosta.

Wedle naszych informacji wczoraj oględziny w obiekcie przy ul. Strzeleckiej zakończył powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. W najbliższych dniach powołany biegły oszacuje jakiego rodzaju modernizacje i remonty należy przeprowadzić. Wtedy poznamy konkretny kosztorys inwestycji. Burmistrz spekuluje, że remont placówki, której opiekunem była fundacja Palium, może kosztować nawet do miliona złotych.

- Chęć pomocy na poziomie rządu, samorządu, województwa, na poziomie powiatu oraz gmin i miast ościennych i wszystkich interesariuszy społecznych, która została już zadeklarowana, przyśpieszy odbudowę hospicjum - podsumowała Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Starosta chojnicki podkreśla natomiast, że telefony z informacją o chęci pomocy odbiera z różnych krańców Polski, także od prywatnych osób.

Jako koordynatora zarówno wszelkich form pomocy pacjentom i ich rodzinom oraz odbudowy hospicjum, wyznaczono burmistrza Chojnic, Arseniusza Finstera.

Anna Zajkowska

Zapisz

 1. 8 stycznia 2020  22:25   a tak w nawiasie ,posiwiało ...   anonim

  a tak w nawiasie ,posiwiało się kolesią

  6
  0
  Odpowiedz
 2. 8 stycznia 2020  22:23   prawda zawsze zwycięża   anonim

  dla bogaczy bonów ,małe miliony na koncie ,kolesiostwo

  9
  1
  Odpowiedz
 3. 8 stycznia 2020  19:40   kolega koledze pomoże   żal

  I co Chojniczanie tu każdy każdego kryje i pomaga

  12
  0
  Odpowiedz
 4. 8 stycznia 2020  17:01   Fundacja przynosiła tak ...   Czytelnik

  Fundacja przynosiła tak duże zyski, że mogłaby pozwolić sobie na zamontowanie profesjonalnego systemu p.poż.!!!! Temat poruszyło Radi Gdańsk : https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport

  20
  1
  Odpowiedz
 5. 8 stycznia 2020  13:34   Czy Fundacja (prywatny ...   reporter

  Czy Fundacja (prywatny podmiot) zwróci samorządom pieniądze za remont i podwyższenie standardu placówki? Przecież dostanie odszkodowanie? Chyba że na ubezpieczeniu też oszczędzano. Nikt się wśród włodarzy nie zająknie o tym że fundacja, za której warty zginęło 4 pacjentów straciła madat do prowadzenia takiej działalności Hospicjum jest niezbędne w mieście, ale może nie prowadzone przez tę fundację, tylko TPH Smutne, że teraz pewnie nie starczy już samorządowych pieniędzy na wsparcie 2 hospicjum.

  27
  4
  Odpowiedz
 6. 8 stycznia 2020  12:50   Czyjniki dymu czady od 50 do ...   anonim

  Czyjniki dymu czady od 50 do 70 PLN chwalili sie medialnie ze burmistrzynio urzedniki ratusza straznicy miasta Rozdaja

  15
  4
  Odpowiedz
 7. 8 stycznia 2020  12:23   informacje   xyz

  https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport?fbclid=IwAR2TZsv5N4t2E3XvKQlKZddIREapx7jvRmd6ER96KhIqSlzuhiTlTkR-mLA

  21
  2
  Odpowiedz