Honorowy tytuł dla Kazimiery Szark

Najbardziej znamy ją z uroczystości w Krojantach i z izby pamięci 18 Pułku Ułanów w szkole w Nowej cerkwi. Kazimiera Szark jako pierwsza w historii gminnego samorządu otrzymała tytuł honorowego Obywatela Gminy Chojnice.

Uroczystość odbyła się podczas ostatniej sesji rady gminy.   |  fot. (ro)

Sama bohaterka okazała się osobą co oczywiste szczęśliwą z racji otrzymania tego wyróżnienia, ale i nad wyraz skromną. - Czy rzeczywiście zasłużyłam na ten tytuł? Przecież są inni, którzy zasługują nań za swą pracę i zaangażowanie. Oczywiście to dla mnie ważna i radosna chwila. Ale pamiętam i te smutne, tragiczne. Przeżyłam koszmar wojny. I dlatego uznałam, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach muszę przekazywać młodszym pokoleniom. Z niej jest utkana nasza tożsamość.

Rangę dzisiejszej uroczystości podkreślał wójt Zbigniew Szczepański. - To historyczne wydarzenie dla gminy. Dla mnie to kobieta z ogromnym i otwartym sercem, kochająca ludzi – mówił wójt.

1

Kazimiera Szark z zawodu jest nauczycielką j. polskiego. Pracowała w szkole w Nowej Cerkwi, była tam też dyrektorką. Za jej sprawą w 1979 roku nadano placówce imię 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Do dziś jest związana z Zespołem Szkół w Nowej Cerkwi  jako kustosz Izby Pamięci i Tradycji. Jej opiekunem jest od 1966 r. i od tego też czasu organizuje spotkania z byłymi ułanami szarży. Jej zaangażowanie doprowadziło do powstania i odsłonięcia pomnika ku czci poległych pod Krojantami. W latach 1985 -1989 była posłem na sejm IX kadencji z ramienia PSL. Całe życie angażowała się w działalność społeczną.

(ro)

fotoreportaz.jpg

  1. 23 września 2013  07:49   xx   xx

    Dużo zdrowia życzę Pani Kazimierze. Wspaniała to kobieta. Od wielu lat zaangażowana w sprawy społeczne. Pamiętam jakby to było całkiem niedawno ( sama mam dziś dziecko na studiach ) jak w szkole podstawowej nr 7 ( wówczas Zbiorczej Szkole Gminnej) odwiedziła nas ( uczniów )Pani poseł i odpowiadała na pytania uczniów. Zawsze jest bardzo uprzejma i miła. Pozdrawiam.

    0
    0