Higiena w czasach zarazy — priorytet każdego z nas

Nigdy jeszcze higiena — zarówno osobista jak i miejsc publicznych — nie była tak ważna jak obecnie. Aktualnie zagrożenie czai się na każdym kroku, epidemia koronawirusa odnotowuje w naszym kraju większą liczbę zarażonych z dnia na dzień.

Stojąc twarzą w twarz ze światową pandemią, musimy przestrzegać nie tylko podstawowych zasad higieny, ale i zaostrzonych procedur.   |  fot. nad.

Od zakażenia dzieli nas tylko prawidłowa ochrona przed COVID-19 w postaci częstego mycia rąk, odkażania przedmiotów codziennego użytku, ale też zachowanie szczególnej ostrożności przebywając poza domem. To ogromny test odpowiedzialności — dla władz i dla każdego obywatela.

Jak przenosi się koronawirus?

2019 n-CoV, czyli wirus wywołujący chorobę COVID-19 przenoszony jest drogą kropelkową. Eksperci wskazują, że do zarażenia niezbędny jest nośnik w postaci aerozolu — np. kropel śliny. Wiemy również, że koronawirus utrzymuje się w powietrzu oraz na rozmaitych powierzchniach przez dłuższy czas — od kilku godzin do 9 dni. Amerykańscy badacze twierdzą, że 2019 n-CoV może być obecny w przestrzeni przez 3 godziny, z kolei na takim materiale, jak plastik wirus utrzymuje się aż do 3 dni. Choć takie informacje mogą przerażać, powinniśmy uczyć się na ich podstawie, aby systematycznie rozwijać nasze zabezpieczenia przeciwko wirusowi z Wuhan.

Bezpieczeństwo miejsc publicznych

Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami każdy z nas może wychodzić z domu jedynie w celu wykonywania niezbędnych czynności życia codziennego, do pracy, sklepu, apteki, czy na spacer z psem. Niekiedy jednak wymaga to podróży np. komunikacją publiczną. Aktualnie każdy przewoźnik musi zredukować liczbę miejsc w pojazdach, aby umożliwić każdemu pasażerowi zachowanie bezpiecznej odległości od innych — minimum 1 - 1,5 metra. Firmy zajmujące się transportem publicznym starają się też zadbać o szczególne zachowanie czystości w tych trudnych dniach.

Autobusy i tramwaje odkażane są więc mocniejszymi środkami dezynfekującymi, poświęca się na te prace więcej czasu niż dotychczas. W wielu miastach kierowcy mają również możliwość wezwania, znajdując się w zajezdni, mobilnej grupy sprzątającej, która dezynfekuje pojazd w trakcie dnia. Duży nacisk kładzie się na czyszczenie powierzchni dotykanych przez wiele osób — uchwytów, biletomatów, czy drążków. Odpowiednie wytyczne dla kierowców i pasażerów prezentują również firmy zarządzające usługami transportowymi takimi jak taksówki, zachęcając jednocześnie do maksymalnego ograniczania wyjść z domu.

Apteki i sklepy spożywcze to dwa najczęściej odwiedzane obecnie miejsca przez większość obywateli. Z uwagi na dużą liczbę osób, które przewijają się przez te powierzchnie każdego dnia, na zarządcach obiektów spoczywa ogromna odpowiedzialność. Jakie kroki podejmują zatem sklepy — zwłaszcza te wielkopowierzchniowe — aby zakupy były dla nas bezpieczniejsze? Stopniowo wdrażane są obostrzenia dotyczące ilości osób, które mogą jednocześnie przebywać w budynku — tak, aby każdy z kupujących mógł zachować bezpieczną odległość względem innych osób.

Zarządcy dokładają też starań w kwestii prawidłowej dezynfekcji koszyków i wózków zakupowych oraz ogólnie — powierzchni dotykanych przez klientów. Nie do przecenienia jest wykorzystywanie przez placówki, które gromadzą duże ilości kupujących, maszyn czyszczących. Dużym plusem takich urządzeń, np. modeli Numatic, jest możliwość dostosowania do warunków panujących na danej przestrzeni. W obecnych, szczególnych warunkach większość osób wykorzystuje więc specjalne środki do czyszczenia maszynowego, które mają dodatkowo walory dezynfekujące.

Zarządcy obiektów dokładają też starań w kontekście osób pracujących na obszarze danego sklepu — z jednej strony, przestrzegane są szczególne standardy bezpieczeństwa podczas przygotowywania towarów, z drugiej — ochrona ekspedientów przed potencjalnym zakażeniem. W większości marketów zauważymy, że na stanowisku kas, przed osobą, która nas obsługuje, zamontowana została specjalna osłona z pleksi. Co więcej, również jako kupujący powinniśmy zadbać o dobro własne i kasjerów, przestrzegając zasad odległości, czekając w kolejce. Pamiętajmy o czytaniu komunikatów na drzwiach sklepu, czy apteki - dowiemy się z niego, ile osób może jednocześnie przebywać w środku.

Warto zauważyć, że do miejsc publicznych możemy zaliczyć też najbliższe nam obszary, między innymi klatki schodowe. Coraz większa liczba zarządców nieruchomości jest świadoma zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i stara się przeciwdziałać rozwojowi drobnoustrojów na przestrzeniach wspólnych w blokach. W przypadku większych powierzchni wyposaża się pracowników w wózki do sprzątania — dzięki zastosowaniu odrębnych kuwet na akcesoria, systemu wielu wiader i wyciskarek, proces dezynfekowania przebiega bezpieczniej i sprawniej. Odkażane są zwłaszcza klamki, przyciski do windy oraz domofony — czyli przedmioty najczęściej dotykane przez mieszkańców.

Jeśli sami prowadzimy firmę, która mimo stanu epidemicznego cały czas może działać — zapewnijmy pracownikom odpowiednie zabezpieczenia. Postarajmy się rozdzielić podwładnych na mniejsze grupy (a jeżeli istnieje taka możliwość — pozwólmy im pracować zdalnie) i rozlokować ich w budynku zachowując bezpieczną odległość. Pamiętajmy również o zakupie środków odkażających, z których każdy pracownik może skorzystać w godzinach pełnienia obowiązków.

Dla mnie, dla ciebie — dla nas

Dbanie o higienę miejsc publicznych to również paląca kwestia dla każdego z nas. Sami możemy więc pomóc, chroniąc siebie, a jednocześnie zmniejszając ryzyko zakażenia innych. W jaki sposób? Robiąc zakupy, postarajmy się korzystać z własnej siatki — np. materiałowej. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze ubranie jednorazowych rękawiczek, które od razu po powrocie do domu ściągamy (zachowując odpowiednią dozę ostrożności). Jeśli mamy taką możliwość — pozostawmy zakupione produkty na kilka dni w suchym, odosobnionym miejscu.

Starajmy się opuszczać dom jak najrzadziej — większość spraw możemy załatwić zdalnie, dotyczy to również zamawiania takich produktów jak karma dla zwierząt, chemia, czy częściowo — produkty spożywcze. Jeżeli musimy odwiedzić aptekę lub sklep, róbmy to w pojedynkę, zachowując wszystkie niezbędne standardy higieny - jeśli mamy objawy przeziębienia, poprośmy o zrobienie zakupów sąsiada, rodzinę lub przyjaciół. Kiedy znajdujemy się na zewnątrz zasłaniajmy usta chusteczką podczas kichania i kasłania, aby nie rozpylać drobnoustrojów i tym samym - narażać innych ludzi.

(mat. partnera)