Hej Kaszuby, hej do kosy, bo nadchodzą sianokosy!

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach przygotował kolejną ofertę dotyczącą tradycji kaszubskich. W Swornegaciach trwa realizacja projektu „Kaszebsko Uczba”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zajęcia te odbyły się przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego oraz na polach uprawnych w Swornegaciach.   |  fot. M.Potulska

W ramach zadania zaplanowano cykl zajęć poświęconych różnym gałęziom kultury Kaszub. W okresie wakacji letnich są to zajęcia przypominające o kaszubskich tradycjach żniwnych. Za nami otwarty wykład „O sianiu, zbieraniu i świętowaniu”, który wygłosiła  etnogrfka – Maria Czaplewska oraz warsztaty terenowe "Daj Bòże, żëbë sã dobrze rznãło!".

Uczestnicy wykładu i warsztatów sporo dowiedzieli się na temat uprawy roli na Kaszubach, ale też tradycji świętowania powiązanej z pracami na roli – Dożynkami czy Święta Matki Boskiej Zielnej. Spore zainteresowanie słuchaczy wzbudziły przesądy związane ze żniwami np. fakt, że ostatni snop to tzw. banks, czyli bękart i stawiać musi go zawsze mężatka (żeby się pannie nie przydarzył!),  lub to, że oziminę należy zawsze siać w milczeniu, żeby ptaki się o tym nie dowiedziały…

Po teorii był czas na praktykę. Uczestnicy zajęć zobaczyli i doświadczyli, jak klepie się kosę, kosi zboże, wiąże snopki i stawia sztygi. Kolejna odsłona projektu w połowie sierpnia. Wtedy to  odbędą się zajęcia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”, kiedy to skoszone zboże będzie zbierane z pola. Odbędą się także warsztaty wyplatania wieńca dożynkowego i wykład etnografa na temat kaszubskich tradycji gospodarskich.

Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników spowodowaną obowiązującym reżimem sanitarnym z przebiegu projektu będzie zrealizowany film – już teraz zapraszamy do jego obejrzenia!

Lucyna Bucław. Fot. Marta Potulska