Grupy wyznaniowe motywem przewodnim publikacji

Ukazał się 37 numer „Kwartalnika Chojnickiego” wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Prezentacja pisma odbyła się w Czytelni z udziałem m.in. autorów i bohaterów tekstów oraz stałych czytelników.

37 numer pisma jest już dostępny m.in. we wszystkich działach biblioteki.   |  fot. MBP Ch-ce

Promocja, jak podkreśliła na wstępie dyrektor MBP Anna Lipińska, była ostatnim akcentem tegorocznych Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej. Zawartość numeru omówił redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski. Zdradził także plany kolegium redakcyjnego, że tematem kolejnego numeru będą zakłady usługowe i sklepy istniejące od wielu lat. Natomiast motywem przewodnim nowo wydanego numeru są wyznania w Chojnicach.

Zamieszczone zostały teksty o baptystach, zielonoświątkowcach i świadkach Jehowy oraz o chojnickich kościołach ewangelickich w czasie reformacji. Redaktor naczelny zauważył, że w okresie międzywojennym w naszym mieście widoczne było duże zainteresowanie wyznaniami, a po 1945 roku temat ten już nie pojawiał się. Dodał, że był pomysłodawcą takiego głównego motywu, gdyż uważa, że należy dokumentować życie religijne w mieście. – Jesteśmy bardzo wdzięczni, że chcieli Państwo z nami rozmawiać – zwrócił się do przedstawicieli zaprezentowanych wyznań.

Omawiając 13 artykułów zawartych w dziale Kronika chojnicka prelegent zachęcał do zapoznania się z tekstami odnotowującymi wydarzenia w minionym kwartale, takie jak: obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, które w tym roku rozpoczęły się już o godz. 4.45 przy dworcu PKP; spotkanie z mistrzem Januszem Trzebiatowskim w ramach Dni Sztuki, gala z okazji otwarcia Targowiska Miejskiego Młodzieżowa, Narodowe Czytanie i inne biblioteczne akcje.

Można także przeczytać artykuł Dawida Kobiałki o wynikach badań w Dolinie Śmierci, Żanety Jasińskiej o warsztatach w Samorządnym Centrum Młodzieżowym, Aliny Pasionek-Sikory i Dominiki Daszkiewicz-Dykiert o kampanii Chojnice karmią piersią oraz Andrzeja Górnowicza o jego zamiarze zaprzestania biegania maratonów, których ma już na koncie 200. Bohaterem Trzech pytań do… jest starosta Marek Szczepański, a opisanym stowarzyszeniem Chojnickie Towarzystwo Tenisowe, które nie jest szerzej znane, a ma długą tradycję i wiele planów.

W rubryce historycznej zamieszczony jest tekst o pochodzącym z Chojnic artyście, który po wojnie osiadł w Kalifornii Leonie Stanisławie Kaweckim (1921-2000). Zasłynął on tam jako projektant medali, znaczków i stempli pocztowych. Pomimo pobytu za granicą utrzymywał kontakt z Muzeum Historyczno-Etnograficznym, które przygotowało w tym roku wystawę z okazji setnej rocznicy jego urodzin. W dziale Chojnice i okolice można przeczytać o niewielkiej malowniczej wsi Czarniż w gminie Brusy. Bohaterem zaś Oficyny artystycznej jest fotograf Michał Szyszka, który hobbystycznie robi zdjęcia dronem, fotografuje gwiazdy i wykonuje portrety, a zawodowo jest fizjoterapeutą.

W trakcie promocji tradycyjnie o głos proszeni byli obecni bohaterowie tekstów oraz autorzy. Przedstawiciel Kościoła Chrześcijan Baptystów Bartłomiej Kłopotek-Główczewski przyznał, że podoba mu się tytuł artykułu Emilii Kalitty „Wspólnota oparta na świadomości wiedzy”. – Świadomość wiary jest najważniejszą kwestią – podkreślił i zachęcił do przeczytania tekstu, który przybliża chojnicki zbór liczący 50 dorosłych mieszkańców z powiatu chojnickiego i człuchowskiego.

Autorka tekstu o świadkach Jehowy Maria Czaplewska mówiła, że powstał on na podstawie rozmowy z asystentem lokalnego rzecznika świadków Jehowy Dawidem Świrczem i przekazanych przez niego materiałów. Jak mówiła, można zauważyć wiele podobieństw między podstawami wiary świadków Jehowy i katolików, ale jest też sporo różnic. Zwróciła również uwagę, że ten zbór powstał w Chojnicach już w 1905 roku. 

Andrzej Lorbiecki nawiązując do swojego tekstu o dawnych kościołach ewangelickich, mówił, że wielu mieszkańców naszego miasta nie orientuje się, ile takich świątyń było i gdzie się znajdowały. – Ta historia jest bardzo ciekawa i bardzo zagmatwana – przyznał.

Głos zabrały także twórczynie Karmisfery – Alina Pasionek-Sikora i Dominika Daszkiewicz-Dykiert, które przybliżyły zainicjowaną przez siebie w Chojnicach akcję zachęcającą młode matki do karmienia piersią i utworzenia dla nich grupy wsparcia. Natomiast Michał Szyszka opowiedział zebranym o swoim fotografowaniu i wykorzystywaniu do tego drona. Jak mówił, już niedługo zamierza poświęcić więcej czasu tej dziedzinie, gdyż uruchamia studio fotograficzne. Odpowiadał także na pytania o ujęcia, które zamieszczone zostały w „Kwartalniku Chojnickim” wraz z rozmową. 

Swoje uwagi dotyczące zawartości najnowszego numeru i planowanych tekstów mogli zgłosić obecni na promocji.

MBP