Goście Nocy Poetów

Już za tydzień 2 sierpnia po raz 20 - ty zapraszamy na Chojnicką Noc Poetów. Jak zawsze podczas jednego wieczoru możemy podziwiać kunszt mistrzów słowa poetyckiego i "piosenki z tekstem". Przedstawiamy biografie tegorocznych gości.

Już od wielu lat w w miejskiej fosie odbywa się niecodzienne przedsięwzięcie pod nazwą Chojnicka Noc Poetów.   |  fot. arch.

ewa_szykulska.jpgEwa Szykulska - znana polska aktorka filmowa i teatralna urodzona 11 września 1949 roku. Zadebiutowała w 1966 roku, zaś 1969 roku wystąpiła w teledysku Skaldów do piosenki „Prześliczna wiolonczelistka”. Dwa lata później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Kilkanaście sezonów spędziła w Teatrze Syrena. W 1989 roku współtworzyła z kolegami prywatny teatr objazdowy Maska. Sześć lat później występowała gościnnie we wrocławskim Teatrze Współczesnym. Wielokrotnie grała w radzieckich, bułgarskich, fińskich, niemieckich, węgierskich produkcjach u zagranicznych reżyserów. Próbowała realizować różne pomysły na życie: była aktorką, bizneswoman, ale żadnemu z tych wcieleń nie poświęciła się całkowicie. . Zagrała m.in. w filmach: „Matka Teresa od kotów”, „Vabank”, „Vabank II, czyli riposta”, „Seksmisja”, a także w serialach: 13 posterunek”, „Lokatorzy”, „Jan Serce”, „Rodzina Połanieckich”. Dubbingowała również postacie animowane, m.in. Cruelle De Mon w „101 dalmatyńczykach”.

anna_chodakowska.jpgAnna Chodakowska - polska aktorka filmowa i teatralna urodzona w Warszawie w 1948 roku. W 1973 ukończyła PWST w Warszawie. Tuż po tym zaangażowana została do Teatru Narodowego przez Adama Hanuszkiewicza. Jej debiutem była tytułowa rola Antygony, która wzbudziła sensację. Później był nie mniej głośny spektakl „Balladyna” Słowackiego. Teatrowi Narodowemu pozostaje wierna do dziś. Jest aktorką teatrów warszawskich: Narodowego (1973-84) i Studio (od 1984), a także przewodniczącą Społecznego Komitetu Obrońców Zwierząt, prezesem Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt „Arka". O Annie Chodakowskiej dziś mało kto pamięta, a przecież zagrała ona w kilku znakomitych filmach. Na jej koncie są takie tytuły jak: „Bestia”, „Justyna”, „Krzyk”, „Widziadło”, „Dziewczęta z Nowolipek”, „Medium”, „Zabij mnie glino”, „Co lubią tygrysy”. Ostatni jej występ to serial „Kuchnia Polska”.

jacek_kawalec.jpgJacek Kawalec - urodził się w 1961 w Warszawie. Jest polskim aktorem filmowym i dubbingowym. Prowadził program telewizyjny Randka w ciemno. Uczestniczył, jako konferansjer, w organizacji Festiwalu Zawodów Filmowych, Telewizyjnych i Teatralnych im. Gustawa Holoubka w Białymstoku w 2010 roku. Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Dyplom obronił w 1986 roku. Na scenie zadebiutował pod koniec 1983 r. Pracował w teatrach: Komedia w Warszawie, Polskim w Warszawie, aż wreszcie związał się z Teatrem Syrena w Warszawie. Na ekranie pojawił się po raz pierwszy w podwójnej roli jako Derkacz i Łoziński w filmie wojennym „Okruchy wojny” (1985) Andrzeja Barszczyńskiego i Jana Chodkiewicza. Aktualnie gra w serialowej produkcji „Ranczo”. Poza tym dubbingował także wiele postaci, m.in. w: „Epoce lodowcowej”, „Muminkach”, „Toy story 3”.

 Tadeusz Dąbrowski - poeta i krytyk. Urodził się 28 października 1979 roku w Elblągu. Mieszka w tadeusz_dabrowski.jpgGdańsku i jest jednym z redaktorów trójmiejskiego dwumiesięcznika literackiego „Topos”, a także laureatem wielu gdańskich i pomorskich nagród literackich. Niezależnie od własnej twórczości poetyckiej jest również redaktorem antologii Poza słowa. Antologia wierszy 1976-2006. Tytuły książek Dąbrowskiego są zazwyczaj oparte na grze słownej, często i chętnie czyniącej użytek z nazwiska autora. Podmiot liryczny Dąbrowskiego wciela się zazwyczaj w charakterystyczne dla niego role dziecka reagującego na różne przejawy religijności bądź młodego człowieka myślącego o sprawach seksualnych. Jeśli natomiast szukać w polskiej tradycji literackiej wzorców, które gdański poeta traktowałby jako pozytywne, wówczas należałoby wskazać Tadeusza Różewicza. Jego wpływ zaznacza się głównie we wcześniejszej twórczości Dąbrowskiego. Wśród jego dorobku literackiego wymienić można tomiki: „Wypieki”, „e-mail”, „mazurek”, „Te Deum”, „Czarny Kwadrat”.

wojciech_boros.jpgWojciech Boros - urodził się 10 kwietnia 1973 r. w Gdańsku. Debiutował na łamach „Gazety Gdańskiej” w roku 1993. W latach 1993-1997 współtworzył Inicjatywę Poetycką Almanach, w ramach której organizowano liczne wieczory autorskie i publikowano niskonakładowe kserotomiki. Później uczestniczył w działaniach Monolitu Poetyckiego Paraliż (do czerwca 1999 r.). W 1996 otrzymał I nagrodę w konkursie „O Laur Czerwonej Róży”, w 1997 zadebiutował tomem wierszy „Nierealit górski”, opublikowanym przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Publikował na łamach „Kuriera Gdyńskiego”. Jest również stałym współpracownikiem dwumiesięcznika literackiego „Autograf”. Od 2009 roku odpowiada za dział poezji w kwartalniku artystycznym „Bliza”. Napisał także tomiki: „Jasne i Pełne”, „Złe zamiary”.

karolina_saldecka.jpgKarolina Sałdecka - urodziła się w 1983 roku w Wyrzysku. Mieszka w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest polonistką i romanistką, obecnie doktorantką w Zakładzie Polskiej Literatury Współczesnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Swoje utwory publikowała m.in. w „Twórczości”, „Kwartalniku Literackim TEKA” i na stronach internetowych „Dekady Literackiej”. A teraz, nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – w ramach Biblioteki „Toposu” (tom 58) – ukazał się jej debiut poetycki: zbiór wierszy pt. Na własne oczy. Debiutancki tomik, zawierający niespełna czterdzieści utworów, podzieliła na trzy części, opatrzone tytułami „Ćwiczenia z podpatrywania ciała”, „Fotografie za pomarańczowym szkłem” i „Karaoke”. W 2009 roku została laureatką nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera M. Rilkego.

projekt_volodia.jpgZespół Projekt Volodia z gościnnym udziałem Mirosława Baki - zespół powstał w 2007 roku. W jego skład wchodzą: Janusz Kasprowicz – wokal, bas, kontrabas elektryczny, Bogdan Bińczak – instrumenty wszelakie, akordeon, melodyka, vinofon, Robert Gawron – banjo, gitara flamenco, ukulele, lutnia, Wojtek Malko – perkusja, Piotr Rokitowski – gitara elektryczna. Zespół miał być jednorazowym projektem, praktycznie tylko na jeden koncert, do którego pomysłodawca Janusz Kasprowicz zaprosił wrocławskich muzyków. Przedstawił on wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego. Tajemnica wyjątkowości zespołu tkwi w urozmaiconym instrumentarium, interesujących aranżacjach oraz, a może przede wszystkim za sprawą muzyków, tworzących zespól Projekt Volodia, wywodzących się z różnych korzeni muzycznych (rock, flamenco, jazz tradycyjny). Skrzyżowanie tak odmiennych gatunków muzycznych, pozwoliło na stworzenie niepowtarzalnego, urozmaiconego ( w formie przystępnej również dla młodych odbiorców) materiału muzycznego. Uniwersalność muzyki zespołu pozwala zgromadzić na swoich koncertach publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów pamiętających śpiew Wysockiego na żywo. Koncerty zespołu wzbogacone są udziałem wybitnego aktora teatralnego i filmowego Mirosława Baki. Nagrane albumy to „Piosenki W. Wysockiego”, „To męski świat”.

agnieszka_chrzanowska.jpgAgnieszka Chrzanowska z zespołem - zespół powstał w 2007 roku. W jego skład wchodzą: Janusz Kasprowicz – wokal, bas, kontrabas elektryczny, Bogdan Bińczak – instrumenty wszelakie, akordeon, melodyka, vinofon, Robert Gawron – banjo, gitara flamenco, ukulele, lutnia, Wojtek Malko – perkusja, Piotr Rokitowski – gitara elektryczna. Zespół miał być jednorazowym projektem, praktycznie tylko na jeden koncert, do którego pomysłodawca Janusz Kasprowicz zaprosił wrocławskich muzyków. Przedstawił on wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego. Tajemnica wyjątkowości zespołu tkwi w urozmaiconym instrumentarium, interesujących aranżacjach oraz, a może przede wszystkim za sprawą muzyków, tworzących zespól Projekt Volodia, wywodzących się z różnych korzeni muzycznych (rock, flamenco, jazz tradycyjny). Skrzyżowanie tak odmiennych gatunków muzycznych, pozwoliło na stworzenie niepowtarzalnego, urozmaiconego ( w formie przystępnej również dla młodych odbiorców) materiału muzycznego. Uniwersalność muzyki zespołu pozwala zgromadzić na swoich koncertach publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów pamiętających śpiew Wysockiego na żywo. Koncerty zespołu wzbogacone są udziałem wybitnego aktora teatralnego i filmowego Mirosława Baki. Nagrane albumy to „Piosenki W. Wysockiego”, „To męski świat”.

lidia_jazgar.jpgLidia Jazgar z zespołem Galicja - wokalistka zespołu Galicja, konferansjerka, prezenterka telewizyjna i radiowa, scenarzystka, reżyserka, producentka, wydawca, twórca i organizator wydarzeń kulturalnych, właścicielka Agencji Artystyczno-Promocyjnej ART BLUE, na antenie Radia Kraków prowadzi autorski program Coś dla ducha. Od wielu lat, realizuje autorskie, niekonwencjonalne projekty kulturalne. Od kilkunastu lat współpracuje  z Fundacją im. św. Brata Alberta, Fundacją Anny Dymnej Mimo wszystko, Hospicjum św. Łazarza, Wolontariatem św. Eliasza i wieloma innymi instytucjami dobroczynnymi. Za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała w 2007 roku Medal św. Brata Alberta. W 2011 roku, została uhonorowana Srebrnym Medalem Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej oraz Odznaką Honoris Gratia, za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców. Zespół Galicja to krakowska grupa muzyczna, powstała w 1986 roku. Ich muzyka to prawdziwe „power ballads” i „słowa które powiedziane raz, nigdy już nie giną”. Oryginalne brzmienie zespołu jest wypadkową pomysłów wszystkich muzyków i gości specjalnych, obecnych na płytach.

Poza wokalistką w skład grupy wchodzą: Ryszard Brączek – gitarzysta, autor tekstów, kompozytor, Niespotykanie Spokojny Człowiek, Michał Woźniak – pianista i altowiolista, kompozytor, aranżer, realizator dźwięku w RMF Classic, Maciej Mąka – niedościgniony gitarzysta, od pewnego czasu mieszka w... Warszawie, Michał Gąsiorowski – gitarzysta, najnowszy „nabytek” zespołu, Rafał Mazur – basista, mistrz muzyki improwizowanej, z którą bywa nawet w... Chinach, Tomasz Grochot – nieujarzmiony perkusista potrafiący wyczarować niezwykłe dźwięki nawet z... wody.

Ponadto gośćmi specjalnymi będą Ukraińcy: Wladlen Kowtun - poeta ukraiński, pochodzi z zaprzyjaźnionego z Chojnicami miasta – Korsuń i Siergiej Kaliniczenko - ukraiński bard, mieszkaniec Korsunia Szewczenkowskiego.

(ro)

plakat_noc.jpg