Gierszewski za Rolbieckiego

Nie będzie „wojny” o pozostawienie w Chojnicach nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego, zasłużonego burmistrza Chojnic. Zespół ds. nazewnictwa miejskiego zaproponował „następcę” – Franciszka Gierszewskiego.

Franciszek Gierszewski (1894-1981). Na zdjęciu drugi z prawej, wieloletni dyrygent wraz z członkami chóru "Lutnia" w 1929 r.   |  fot. (arch)

O zasługach Stanisława Rolbieckiego dla Chojnic pisaliśmy kilka dni temu. IPN oraz biuro prawne Urzędu Wojewódzkiego zażądali jednak usunięcia nazwy tej ulicy, gdyż Rolbiecki swego czasu był członkiem PZPR. Wszystko to w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Członkowie zespołu ds. nazewnictwa miejskiego odpuścili „walkę” o pozostawienie tej ulicy.

Odpuszczać nie zamierza burmistrz Arseniusz Finster, który miał także otrzymać dokumenty od IPN, jednak do chwili obecnej ich nie ma. Włodarz również nie zaprzecza, iż jest gotów walczyć do końca, nie wykluczając rozstrzygnięcia sądowego, ponieważ wkład w rozwój miasta Rolbieckiego jest niepodważalny.

Pojawiła się już nowa propozycja - Franciszka Gierszewskiego. To znany przed laty organista, kompozytor i dyrygent. W 1962 roku otrzymał od papieża Jana XXIII najwyższe odznaczenie w dziedzinie muzyki sakralnej (jako pierwszy Polak po II wojnie światowej) i otrzymał tytuł Rycerza Orderu św. Grzegorza Wielkiego „Pro Ecclesia et Pontifice” za zasługi dla Kościoła i Pontyfikatu .

Ulica, której miałby patronować Franciszek Gierszewski – przy Chojnickim Centrum Kultury i Wzgórzu Ewangelickim - jest niedaleko miejsca, w którym on sam mieszkał (była ulica Świerczewskiego).

(olo)

Zapisz

 1. 14 października 2017  15:00   ZOSTAL DO DEKOMUNIZACJI KOSCIOL I OJCIEC RYDZYK   Duchowa

  IPN i PiS zabierzecie sie za Wasz bastion nie zreformowanej i niezdekomunizowanej dotad instytucji jaka jest Kosciol? Moze wowczas nastapiloby tam oswiecenie i zaprzestanie terroryzowania spoleczenstwa ciemnota. No i spoleczenstwo czeka na rozliczenie sie z molestowania i wykorzystywania seksualnego kobiet, mezczyzn i dzieci.

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 7 października 2017  20:49   Nie chcieliście ...   anonim

  Nie chcieliście dekomunizacji w 1989r. to teraz musicie połknąć żabę.Dawno byłoby po bólu

  1
  4
  Odpowiedz
 3. 7 października 2017  05:59   W świadomości chojniczan i ...   chojniczanin

  W świadomości chojniczan i tak będą funkcjonowały stare nazwy - nie ma co się przyzwyczajać do tych pisowskich nazw bo wkrótce zakończy się ich "pięć minut" i przepadną w odmętach historii bezpowrotnie i wszystko wróci do stanu przed "dobrą zmianą" - nazwy ulic także !

  13
  2
  Odpowiedz
 4. 6 października 2017  15:11   Proponuje naszej bezradnej ...   M. Chojnic

  Proponuje naszej bezradnej radzie nazwać ulicę imieniem STANISŁAWA PIOTROWICZA , ten komuch i prokurator z czasów PRL jest zasłużonym działaczem PiS i IPN na pewno zaakceptuje tego prokuratora.

  19
  1
  Odpowiedz
 5. 5 października 2017  16:31   A zmienic ze Stanislawa Rolbieckiego na Stanislawa Rolbieckiego? (1)   czytelnik

  Tak jak zrobiono w Potegowie? W Chojnicach znanym lekarzem starego szpitala byl doktor Rolbiecki. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22460755,w-potegowie-legalnie-obeszli-ustawe-dekomunizacyjna.html

  27
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 października 2017  11:28   STANISŁAWA   xyz59

   POMYSŁ PRZEDNI - UL.STANISŁAWA ROLBIECKIEGO ZAMIENIĆ NA UL.STANISŁAWA ROLBIECKIEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   14
   0
 6. 5 października 2017  14:29   Ciekawe co by się stało ...   ciekawski

  Ciekawe co by się stało gdyby Miasto nie posłuchało IPN-u ?! Maciorek wyśle tu swoich komandosów z OT aby zdławili bunt ?

  33
  3
  Odpowiedz
 7. 5 października 2017  14:24   To wstyd dla tej ...   anonim

  To wstyd dla tej "rady" miejskiej, ze pozbywa się w tak łatwy sposób swoich wybitnych mieszkańców (ale co oni mogą ci nasi bezradni ?!) Najpierw Wycech teraz Rolbiecki, Armia Ludowa do kasacji - przecież to Armia Krajowa wygrała wojnę i ""wyklęci"! (tak ustalili ci z ipn-u). Niedługo się okaże,że Chojnice wyzwolili Niemcy ale ci z NRD bo to byli dobrzy Niemcy ! - śmiech na sali i zakłamanie historii ! Poczekam, przeczekam kiedy skończy się ten cały cyrk i "nowi" zaczną burzyć pomniki kaczyńskiego.

  42
  2
  Odpowiedz
 8. 5 października 2017  14:18   A czy Franciszek Gierszewski cos konkretnego zrobil dla miasta oprocz koscielnego orderu za Bog wie (1)   O

  Poddanie Stanislawa Rolbieckiego to poddanie sie paranoji wymieszanej z amnezja. Caly PiS i IPN oraz caly narod na emigracje bo wszyscy wyedukowani zostali w szkolach i systemie komunistycznym. Pan burmistrz i rada miasta nie powinny poddawac St.Rolbieckiego na rzecz szefa choru.

  36
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 października 2017  14:28   Najlepiej aby wszystkie ulice Polskich miast i wsi   anonim

   nosiły nazwy klechów i wyklętych a raczej przeklętych. Ale minie trochę czasu i wszystko wróci do normy a PIS razem z IPN-em trafi na śmietnik historii.

   14
   1
 9. 5 października 2017  14:00   ul. świętego Wiesia Madziąga   chojniczanin

  Dedykacja tej drogi na ul. świętego Wiesia Madziąga będzie najlepszym wyborem! Oczywiście na każdym końcu tej ulicy koniecznie trzeba by postawić kapliczki ku czci świętego Wiesia Madziąga wyposażone w małe półeczki na flaszkę wódki i kieliszek tak by każdy przechodzący obok kapliczki mógł sobie wypić kieliszek wódki za rajskie życie świętego Wiesia! Oczywiście kapliczki ku czci świętego Wiesia koniczynie musiały by być z eskortą policji, wojska, i delegacjami chojnickich samorządowców uroczyście poświęcone przez wielebnych fachowców od pokropku - Rysia Kasyne i Wiesia Śmigla - którzy jako przełożeni świętego Wiesia przez wiele lat bezkrytycznie tolerowali pijackie ekscesy świętego Madziąga aż do czasu gdy Wiesiek po katolicku w pijackim amoku popełnił samobójstwo zabijając przy okazji postronnego młodego człowieka!

  36
  5
  Odpowiedz
 10. 5 października 2017  13:36   Ja (3)   anonim

  kto następny?

  7
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 października 2017  16:11   Ciebie anonimie i przygłupa "Ja"   Grom Leśno

   zrobili bo żal starym było parę złotych na gumki, teraz są efekty ich nieuwagi.

   9
   1
  • 5 października 2017  14:33   do Miquella   anonim

   czemu cię starzy nie wyskrobali za wczasu ?!

   2
   10
  • 5 października 2017  14:25   Następny będziesz ty półgłówku   Miquell

   jako zasłużony dla "dojnej zmiany" przez dokonywanie kretyńskich wpisów. Jesteś głupszy niż ustawa przewiduje, udaj się do odpowiedniego lekarza, może coś ci poprawi pod sufitem.

   9
   5
 11. 5 października 2017  13:14   A dlaczego jeszcze nie ... (2)   anonim

  A dlaczego jeszcze nie zmienili nazwy ulicy - Pietruszkowa ?! Przecież Pietruszkow to komunista !!!

  27
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 października 2017  18:07   pietruszkowa   net

   w Szczecinie w dawnych czasach na ul. Pietruszkowej było najwięcej burdeli i pań uprawiających miłość na ulicy..

   11
   0
  • 5 października 2017  14:48   Brzozow ...Pietruszkow ...   anonim

   Brzozow ...Pietruszkow ...Prochow ...

   11
   1
 12. 5 października 2017  13:12   Pseudo "dobra ...   obserwator

  Pseudo "dobra zmiana" odejdzie i wszystko wróci do normy - nazwy chojnickich ulic także !

  30
  4
  Odpowiedz