Frasuś Grzegorza Hetziga w podziemiach

13 maja o godz. 17 stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej, której bohaterami są przydrożne kapliczki. Zdjęcia wykonał Grzegorz Hetzig.

Kapliczki przydrożne są elementem polskiego krajobrazu, gdyż religia od zawsze od grywała bardzo znaczącą rolę w kulturze i historii naszego kraju.   |  fot. nadesł.

On sam najchętniej zatytułowałby wystawę „Frasuś”, od Chrystusa Frasobliwego, tak często obecnego w przydrożnych kapliczkach. Autor zdjęć jest z wykształcenia inżynierem chemikiem. Zawodowo związany z Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi, praktycznie do końca istnienia tej firmy. W latach 70. zdobywał szlify w klubach fotograficznych, bywał na plenerach nad morzem, wystawiał też swoje prace.

W okresie „Solidarności” i w kolejnych latach zajął się dokumentowaniem aktualnych wydarzeń. Po latach, kiedy powstało Muzeum Solidarności, przekazał część swoich prac na okolicznościową wystawę. Udokumentował od fundamentów budowę Sanktuarium Maryjnego w dzielnicy Piaski w Bydgoszczy czy też budowę domu parafialnego przy placu Piastowskim, też w Bydgoszczy – zakończone wystawami, w technice czarno – białej, w dużych formatach.

W listopadzie 2018 r. na stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotował wystawę fotograficzną „ Udział mieszkańców Bydgoszczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim” w bibliotece UKW w Bydgoszczy. W styczniu 2020 r. w setną rocznicę przyłączenia Bydgoszczy do Macierzy brał udział w wystawie fotograficznej „ Bydgoskie pułki o rodowodzie Powstania Wielkopolskiego” w tym samym miejscu.

Swego czasu wykonał fotograficzny katalog prac, rzeźb, ludowej rzeźbiarki i w podziękowaniu dostał rzeźbę - figurę Chrystusa Frasobliwego. Po latach postanowił wykonać ogrodową kapliczkę z podarowaną figurą. Szukając odpowiedniego projektu, wzorca, wykonał sporo zdjęć z różnych miejsc, że wystarczyło na wystawę.

/ME/