Firma zastąpi panie sprzątające w szkołach?

To nie plany, a analiza – mówi burmistrz. W ratuszu analizują różne warianty obniżenia kosztów funkcjonowania szkół. Jedną z opcji jest zastąpienie pań sprzątających szkoły zewnętrzną firmą. Dałoby to 300 tys. zł oszczędności rocznie.

Organ prowadzący ma wpływ na sposób funkcjonowania danej szkoły lub placówki w tym poprzez narzędzia finansowe. Z tego też względu może zdecydować o realizacji niektórych zadań przez firmy zewnętrzne np. utrzymanie czystości w szkole.   |  fot. Soester Anzeiger

- To tylko analiza, do sierpnia na pewno nic się nie wydarzy – deklaruje burmistrz Arseniusz Finster. Pytaniem o pomysł wynajęcia zewnętrznej firmy sprzątającej zaskoczyła burmistrza podczas konferencji prasowej Anna Klaman z Gazety Pomorskiej. Burmistrz przyznał, że takie analizy w ratuszu są poczynione, ale jak podkreślał, to żadne plany, tylko jedna z możliwości i do końca sierpnia przyszłego roku na pewno nic się w tej kwestii nie wydarzy.

- Analizujemy koszty związane z obsługą szkół, w tym sprzątania, gdyż ze względu na planowaną niższą subwencję szukamy oszczędności w oświacie od września 2019 roku. Firma sprzątająca jest jedną z opcji. Analizy mówią, że można oszczędzić, ale nie chcielibyśmy tego robić kosztem tych, którzy zarabiają najmniej. Moje prywatne zdanie jako Arka Finstera jest takie, że reforma oświaty jest zła i niepotrzebna. Jako burmistrz muszę ją jednak wykonać – mówi Finster.

Ze wstępnych analiz wynika, że zatrudnienie firmy sprzątającej dałoby ok. 300 tys. zł oszczędności w skali roku. - To są analizy, będę dążył do tego, aby panie nadal pracowały, ale oświata po reformie będzie dla nas olbrzymim wyzwaniem – dodaje burmistrz. Inną opcją jest stworzenie Centrum Usług Wspólnych, czyli połączenie księgowych i kadrowych, by obsługiwały wspólnie wszystkie szkoły, a nie każda osobno jedną z placówek.

- Dwie panie księgowe i jedna kadrowa idą wkrótce na emerytury i być może te, które zostaną, będą obsługiwały razem wszystkie szkoły. Jednak wszystkie decyzje podejmiemy po konsultacjach, musimy być odpowiedzialni za to, co robimy – mówi Finster. Burmistrz przypomina, że kiedyś analizowana była też opcja wprowadzenia do szkół cateringu, ale po głośnym sprzeciwie się z tego wycofał.

W przyszłym roku miasto dołoży do szkół 9,5 mln zł. - Robimy to świadomie, bo chcemy mieć porządne, fajne szkoły. Nie stać nas jednak, żeby po obcięciu subwencji dokładać 13 czy 14 mln zł. Dyrektorzy dostali więc zadanie, aby tak zorganizować działanie szkół, by subwencja i te 9,5 mln zł starczyło na funkcjonowanie placówek – mówi Finster. Temat wywołał dyskusję na konferencji prasowej, gdyż dziennikarze dopytywali m.in., jak to się ma do zapowiadanej podwyżki diet radnych. Całość w materiale wideo.

(olo)

Zapisz

 1. 11 grudnia 2018  11:37   Szkoła !!! Panie Burmistrzu to jest Szkoła (1)   anonim

  Szkoła ma być ludzka dla wszystkich tam obecnych. Ma uczyć również szacunku, dobrego wychowania, porządku, itd. Firma wpadnie posprząta i pójdzie. Uczeń będzie śmiecił bo firma posprząta. Tak Pan widzi nauczanie !!! Nie raz było, że pani sprzątaczka pouczy młodego człowieka na swój najlepszy sposób to się mu odechciało śmiecić. I to jest nauka porządnego życia a nie kombinowanie jak taniej. Szkoła nie jest firmą. Pan również był nauczycielem i dyrektorem wiec ta wiedza nie jest Panu obca. Taki pomysł nie powinien Panu wpaść do głowy.

  11
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 16 grudnia 2018  16:56   A mi się wydawało że to ...   sprzątaczka

   A mi się wydawało że to rodzice powinni wychowywać, a nie panie sprzątaczki.

   0
   0
 2. 9 grudnia 2018  09:32   Niech żyje przyjażn między ...   stary komuch

  Niech żyje przyjażn między narodami, niech żyje

  1
  0
  Odpowiedz
 3. 8 grudnia 2018  22:49   W imię wymuszonej ,,przyjaźni"   Zenek

  Szykuje się pracę dla bardzo nam ,,przyjaznych" ukraińców". Sprowadzacze tej nacji już zacierają ręce!

  3
  0
  Odpowiedz
 4. 8 grudnia 2018  17:34   Do poniżej dawno się tak ...   Slavia

  Do poniżej dawno się tak nie uśmiałam z twojego pomysłu dodawania czy odejmowania ale jak masz liść na głowie, to pewnie od kapusty, bo tylko głąb mógł wpaść na tak durny pomysł.

  4
  2
  Odpowiedz
 5. 8 grudnia 2018  14:36   do redakcji "minusującej" komentarze (1)   Człowiek z liściem na głowie

  Mój wpis po jednym dniu miał ponad 44 , dzisiaj ma 20 . Serdecznie dziękuję za ten dziennikarski obiektywizm. PS. Odliczanie do usunięcia wpisu rozpoczęte - screeny i kopie strony do Rady Etyki Mediów przygotowane. ------------------------------------------------- REDAKCJA NIE INGERUJE W DODAWANIE CZY MINUSOWANIE KOMENTARZY! ADMIN.

  4
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 grudnia 2018  15:11   W oryginalnej wiadomości po ...   Człowiek z liściem na głowie

   W oryginalnej wiadomości po 44 był znak " " (plus), podobnie po 20. Ich brak wypaczył całkowicie sens wypowiedzi. Ponieważ "plusy" i "minusy" zliczane są oddzielnie w jaki sposób zmienia się w takim razie ich ilość?

   2
   1
 6. 7 grudnia 2018  12:46   Idiotyzm na potęgę!!!!!!!!!!   Będę bronił SPRZĄTACZEK!

  Czy firma sprzątająca przypilnuje ucznia, kiedy zasłabnie a nauczyciel musi gonić swoje tematy?. Czy firma sprzątająca pomoże w dyżurach? Czy firma sprzątająca w ogóle będzie się przejmowała uczniem czy szkołą? Czy poczęstuje ucznia cukierkiem, zawiąże buty, obetrze nos? Znam takie panie sprzątaczki, które są nieocenione w swoich działaniach......bo są związane z tą społecznością....SZKOŁĄ!

  20
  2
  Odpowiedz
 7. 6 grudnia 2018  17:20   Szukamy oszczędności? ... (2)   Człowiek z liściem na głowie

  Szukamy oszczędności? Proszę: - dopłaty do in vitro - likwidacja kilku etatów w UM (różnej maści "specjalistów") - OBNIŻENIE diet radnym (do wyborów maszerowali ze sloganami pracy społecznej - można przejść do konkretów) - sprzedaż nieczynnego szaletu - ... Każdy z mieszkańców może zaproponować kilka kolejnych. Zapraszam.

  27
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 grudnia 2018  17:28   tzn projekt na Balturium   anonim

   tzn projekt na Balturium

   10
   1
  • 6 grudnia 2018  17:27   no i są oszczędności jak ...   anonim

   no i są oszczędności jak powyżej ale pan burmistrz słowem nie wspomina ile kosztowało ,tzn ile niepotrzebnie zmarnowano pieniedzy , dwa razy projekt robiony , jeden projekt to koszt 60 000 zł i poszło w błoto a tu oszczędności na sprzątaczkach , niech zaczna od siebie w ratuszu

   14
   1
 8. 6 grudnia 2018  13:57   w Szwecji panie sprzątaczki ...   Svenson

  w Szwecji panie sprzątaczki pracują w szkołach w dzień i dbają o utrzymanie w ciągłej czystości toalet i węzłów sanitarnych oraz stołówki.Sprzątanie klas i korytarzy ,sali gimnastycznej odbywa sie popołudniami i jest wykonywane społecznie przez RODZICÓW !.Rodzice robią to nieodpłatnie w ramach współpracy rodziny ze szkołą.W czynnościach porządkowych pomagaja nauczyciele i sami ,starsi,uczniowie i NIKT NIE ROBI Z TEGO POWODU KRZYKU NA CAŁY KRAJ !.Wspólna praca integruje rodziców z placówka oświatową i znacznie obniża koszty.Coś w tym chyba jest !,ale co kraj to obyczaj.

  12
  4
  Odpowiedz
 9. 6 grudnia 2018  11:39   jak głosowali na Finstera to ...   anonim

  jak głosowali na Finstera to teraz jest jak jest ale idę o zakład ze za 5 lat zapomną i znów zagłosuja tak jak na PO głosuja a zapomnieli do czego nasz kraj Polske doprowadzili ,nie ma dobrej partii ale PO to najgorsi

  20
  12
  Odpowiedz
 10. 6 grudnia 2018  10:28   Niech Straz miejska będzie ...   As

  Niech Straz miejska będzie sprzątać bo i tak nic nie robią tylko koszty rosną bo wypłaty trzeba im dać i śpią na parkingach i na stacjach bezynowych

  28
  7
  Odpowiedz
 11. 6 grudnia 2018  10:08   Zaproscie telewizję   Czytelnik

  Zaproscie telewizję

  16
  3
  Odpowiedz
 12. 6 grudnia 2018  08:01   Centrum   Pytanie

  Centrum usług wspólnych to proszę Pana Burmistrza wprowadza się w wielkich korporacjach. Proszę się zapoznać z funkcjonowaniem takich obszarów. Ludzie pracujący w tz Share Service Centre maja wypłaty na poziomie 3 krajowych, dodatki funkcyjne, prywatna opiekę medyczną itd. Chyba że właśnie to Pan proponuje?

  24
  5
  Odpowiedz
 13. 6 grudnia 2018  07:50   Teraz potwierdza sie to co ...   Kamil

  Teraz potwierdza sie to co pisalem przed wyborami. Macie ludzie czego chcieliscie. Pisalem ze AF nic dla miasta nie zrobil, kamienice odmalowal ot co teraz wszystkim Pania a bedzie ich pewnie ze 100 osob pozostanie albo jechac do niemiec starym szwaba tylki wycierac albo zasowac na szmacie na umowe zlecenie. Macie swojego wspanialego Burmistrza! Moze w koncu sie ludzie postawia i wyjda pod ratusz. Pewnie przyjdzie wiecej ludzi niz do Stepniowej pod sad! Ludzie obudzcie sie

  22
  6
  Odpowiedz
 14. 6 grudnia 2018  07:46   Moja mama jest sprzataczka w ... (2)   anonim

  Moja mama jest sprzataczka w jednej z chojnickich szkół i wszystkie panie sprzatajace sa przerazone! Teraz Finio chce oszczednosci na najbiedniejszych a czemu tego nie zaproponowal przed wyborami? Zeby bata na siebie nie krecic? Hipokryta Finster niech zacznie od obnizenia swojej pensji i calej szlachty *****ow w Ratuszu a nie tych biednych kobiet!

  40
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 grudnia 2018  10:13   woo przestan bredzic ...   Kuba

   woo przestan bredzic poczatkujacy nauczyciel nie zarabia mniej od sprzataczki! Te panie zarabiaja najnizsza! tutaj chodzi o to ze Finio szuka kasy bo konto miasta swieci pustkami a szuka jej u najbiedniejszych i nie ma to nic wspolne z urealnieniem kosztow.

   13
   3
  • 6 grudnia 2018  09:54   Poczatkujący nauczyciel biedniejszy   Woo

   Analiza biznesowa. Dlaczego utrzymywać obszar, który przynosi straty. Przepłacać z usługe, która jest warta mniej, dlaczego początkujacy nauczyciel zarabia mniej niż sprzątaczka? Nie popieram przekazywania wszystkiego w ręce prywatne, ale w tym wypadku urealniło by to wynagrodzenia.

   5
   10
 15. 6 grudnia 2018  06:37   Wyjdziemy na ulice (1)   anonim

  Wyjdziemy na ulice i przyjedzie TV wygramy z tymi decyzjami UM, niech sie Pan wycofa puki czas

  21
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 grudnia 2018  16:56   "PUKI" ?   anonim

   Wracaj do szkoły nieuku, albo zatrudnij się do sprzątania.

   1
   4
 16. 5 grudnia 2018  22:13   Mysle   Usc

  Myślę, że większe oszczędności miasto zyska na zlikwidowaniu miejsc pracy z wyższym wynagrodzeniem. Wystarczyły by ograniczyć liczbę wakatow w urzędzie stanu cywilnego gdzie Panie kilkukrotnie wykazały się ogromną niekompetencja

  36
  3
  Odpowiedz
 17. 5 grudnia 2018  22:08   Najlepiej   Chleb

  Wprowadza Pan niezdrowa atmosferę swoimi rozmyslaniami. Panie, które boją się o swoją pracę traktują plany jako początek działań .

  30
  3
  Odpowiedz
 18. 5 grudnia 2018  21:43   Uważam, że to bardzo zły ...   Jola

  Uważam, że to bardzo zły pomysł. Skrzywdzi on zarówno panie sprzątające, jak i dzieci w szkole. Panie sprzątające są dyspozycyjne, zaangażowane i oddane swojej pracy. Widać, że mimo niskiej pensji lubią swoją pracę. Są nierzadko pomocne dzieciom, tworzą klimat w szkole. Firma sprzątająca będzie bezpłciowa i obojętna na dzieci i ich potrzeby. Mam nadzieję, że Panie zostaną.

  43
  2
  Odpowiedz
 19. 5 grudnia 2018  21:22   Doktor (1)   Obywatel

  Może by tak w urzędzie już czas oszczędności wprowadzić bo siedzą jak święte krowy!!! A człowiek jak chce coś załatwić to chodzi od dzwi do dzwi i nic nie załatwi!!!!!!! Na moje połowę urzędników do wymiany!!!! Szkoda że tego nikt nie widzi!!!!

  41
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 20. 5 grudnia 2018  21:21   Taki jest efekt jak małe ... (1)   Charzykowianin

  Taki jest efekt jak małe ,prowincjonalne i w dodatku demograficznie umierające chciało stać miastem wagi stolicy regionu. Koszty zadań statutowych zagrażają utrzymaniu płynności finansowej magistratu. Czas się pogodzić z faktem ,że wraz ze wzrostem wynagrodzeń urealniają się do średnioeuropejskich koszty wszelkich mediów i paliw. Poprzednie dobre lata budżetowe należało wykorzystać do przygotowania się do nadchodzących gorszych czasów i zacząć oszczędzać /oszczędność jest ciągle cnotą/ . Przerażające są również socjo-lewackie skłonności Waszego burmistrza.

  21
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 grudnia 2018  01:15   Jestes debilem   anonim

   Napisal idiota z przedmiesci Chojnic (facepalm) A co innego jest stolica regionu ? :D czluchow czy betowo moze?

   1
   6
 21. 5 grudnia 2018  21:18   W sumie jakby zlecić te ... (2)   anonim

  W sumie jakby zlecić te prace damexowi to beda oszczednosci, że ho ho...

  5
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 22. 5 grudnia 2018  20:56   To zły pomysł.   g

  Nie wszystko można przeliczać na pieniądze. To niewielkie oszczędności, a poza tym panie sprzątaczki są dyspozycyjne.

  25
  1
  Odpowiedz
 23. 5 grudnia 2018  20:51   !!   anonim

  Oby nie damex!!

  27
  1
  Odpowiedz
 24. 5 grudnia 2018  20:50   Oby nie damex!!   anonim

  Oby nie damex!!

  28
  2
  Odpowiedz
 25. 5 grudnia 2018  18:01   Na podwyżki dla radnych i ...   lol

  Na podwyżki dla radnych i dotacje dla MKS oraz Parku Wodnego - stać A. Finstera i jego drużynę za nasze pieniądze zawsze. Jak można zaoszczędzić na kimś komu płaci się najniższą krajową?

  62
  1
  Odpowiedz
 26. 5 grudnia 2018  17:53   Do jasnej   anonim

  Juz przedszkola załatwił teraz czas na szkoły, mistrz ekonomi szkoda ze nie wcześniej, moze stołówkę sprywatyzowac coooo

  42
  1
  Odpowiedz
 27. 5 grudnia 2018  17:08   mam nadzieję że nie DAMEKS ... (4)   anonim

  mam nadzieję że nie DAMEKS wyzyskiwacz ludzi !!!!!!!!!!!!!!

  45
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 7 grudnia 2018  09:14   Wszystkie nie, tylko te ...   anonim

   Wszystkie nie, tylko te które dostały zapłacone za swoją pracę

   0
   0
  • 5 grudnia 2018  22:52   Skandal   Kaczor

   Ratusz np, liczy koszta oszczędności a wiadomo nakim te koszta będzie trzeba szukać poprostu na szarych obywatelach nic więcej

   5
   1
  • 5 grudnia 2018  21:16   przecież damex nie ...   anonim

   przecież damex nie wyzyskuje, potwierdzą to wszystkie osoby które u niego pracowały

   2
   9
  • 5 grudnia 2018  20:04   a jaka firma w Chojnicach nie ...   anonim

   a jaka firma w Chojnicach nie wykorzystuje ludzi?

   9
   2
 28. 5 grudnia 2018  16:22   reforma szkoły była ...   anonim

  reforma szkoły była potrzebna panie burmistrzu , zrozumie pan kiedyś

  25
  17
  Odpowiedz
 29. 5 grudnia 2018  16:21   a może radni którzy ...   anonim

  a może radni którzy TYYLLLEEEE lat są radnymi zrezygnują lub zmniejszą wynagrodzenia

  38
  3
  Odpowiedz
 30. 5 grudnia 2018  16:09   FAjne pomysły !!! Ciekawe ... (1)   As

  FAjne pomysły !!! Ciekawe kto wybrał ta władze ???

  30
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 31. 5 grudnia 2018  16:03   Reforma szkolna była bardzo ...   chojniczanin

  Reforma szkolna była bardzo potrzebna.Efekty będą za parę lat.

  18
  14
  Odpowiedz
 32. 5 grudnia 2018  15:52   ciekawe   anonim

  a może ktoś ma znajomego może kogos z rodziny lub ktoś ma zamiar otworzyć własnie tego typu działalność coś dziwnie to wyglada

  39
  2
  Odpowiedz
 33. 5 grudnia 2018  14:10   Oszczędzać na pracownikach ...   kowalski

  Oszczędzać na pracownikach z najniższym uposażeniem,to nieetyczne . Kapitalizm w czystej postaci.

  52
  3
  Odpowiedz
 34. 5 grudnia 2018  13:58   chłodnym okiem (1)   chojnicki pracownik od początku

  Kapitalizm w niezbyt ludzkiej odsłonie. Firma posprząta taniej---Panie sprzątające zatrudni te same ale za mniejsze pieniądze i bez różnych dodatków. Pomysł prosty i prymitywny.Byle kasa została

  69
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 6 grudnia 2018  12:41   Nie wiem skąd władze ...   anonim

   Nie wiem skąd władze wiedzą że będzie 300 tyś. oszczędności skoro nikt jeszcze w szkołach nie dokonał kalkulacji.

   5
   3