Festiwal rozpoczęty

Wczoraj (27.07.) we Wielu (gmina Karsin) uroczyście zainaugurowano XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Na szczęście aura była łaskawa i nie pokrzyżowała planów organizatorów.

Chojnicki referat kultury pomaga „Kaszubom” z Chojnic.   |  fot. (je)

Nim nad jeziorem Wielewskim rozpoczął się koncert inauguracyjny, wszystkie zespoły, które dotarły na Festiwal, wzięły udział w przemarszu ulicami Wiela. Pierwsi szli gospodarze uroczystości zespół „Kaszuby” z Wiela, zamykali go „Krebane” z Brus”. Trwał około godziny, gdyż co kilkadziesiąt metrów kolorowy korowód zatrzymywał się, aby licznie zgromadzonej na chodnikach publiczności, dać krótki występ. Największe zainteresowanie budził pokaz umiejętności zespołu z Kenii. Równie spora widownia oczekiwała przed estradą w pięknie zmodernizowanym parku z nadjeziorną promenadą.

Punktualnie o 20 wszystkie zespoły zameldowały się na miejscu, co wzbudziło zdziwienie Marka Czarnowskiego. Wraz ze swoim synem Mateuszem, bardzo dowcipnie i sprawnie zajmował się prowadzeniem inauguracyjnego koncertu. Na jego początku wójt gminy Karsin Roman Brunke przywitał zebranych, zapraszając na scenę włodarzy gmin, które przyczyniły się do zorganizowania Festiwalu – burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, wójta gminy Chojnice Zbigniewa Szczepańskiego oraz wiceburmistrza Chojnic Edwarda Pietrzyka.

Następnie na scenie w krótkich występach zaprezentowały się wszystkie zespoły. Wkrótce i chojniczanie będą je obejrzeć. Niestety, ale zespołu „Altan Bulag” z Ułan-Ude w Rosji nie będzie wśród nich, gdyż nie przyjedzie do Polski. Dziś (28.07.) o 18.00 pierwszy koncert w Fosie. Według programu powinny wystąpić „Kaszuby” z Chojnic, „El Ahlem” z Sidi Belabbes z Algierii oraz „Koco-Racin-Kicevo” z Kiceva w Macedonii. .

(je)

fotoreportarz.jpg relacja_video.jpg

 1. 28 lipca 2010  21:43   nono nawet Grzegorz na ...   czytelnik

  nono nawet Grzegorz na głównym zdjęciu

  0
  0
 2. 28 lipca 2010  20:19   widz   anonim

  Chyba jednak potrafi czytać. Z tego co i mi wiadomo i czego byłem świadkiem Marek Czarnowski prowadził koncert ze swoim synem Mateuszem.

  0
  0
 3. 28 lipca 2010  15:59   jaki smieszny wpis gostka, ...   anonim

  jaki smieszny wpis gostka, nie potrafi czytać, czy jak?

  0
  0
 4. 28 lipca 2010  15:13   ...wraz ze swym synem ...   anonim

  ...wraz ze swym synem Mateuszem... heh

  0
  0