Ferie się skończyły, ale świetlice i domy kultury w gminie Chojnice zapraszają do korzystania z oferty

Zakończyły się ferie zimowe zorganizowane w ostatnim terminie w roku szkolnym 2018/2019. W tych dniach przerwę od zajęć w szkole mieli także uczniowie z województwa pomorskiego, w tym z gminy Chojnice.

GOK przygotował na okres ferii zimowych interesujące zajęcia dla dzieci i młodzieży z terenu gminy.   |  fot. nad.

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach, nadzorującego pracę świetlic i domów kultury w podchojnickich wsiach przygotowali ofertę zajęć, z której chętnie skorzystali najmłodsi mieszkańcy gminy. Tematyka zajęć była bardzo zróżnicowana – od warsztatów artystycznych i rękodzielniczych poprzez zajęcia edukacyjne, kulinarne i sportowe aż do typowo rozrywkowych.

Bardzo innowacyjna oferta zajęć artystycznych była zrealizowana w Racławkach – tam dzieci mogły wziąć udział w działaniach kreatywnych związanych z fotografią. Dużą dawkę warsztatów rękodzielniczych tradycyjnie już zaproponowano w Swornegaciach – uczestnicy zajęć mogli tam lepić z gliny, haftować czy tworzyć postacie z siana. Dość nietypowy materiał do zajęć rękodzielniczych miały do wykorzystania dzieci z Pawłowa i Kłodawy – tam różne dzieła sztuki powstawały z… chrupek kukurydzianych.

W ramach zajęć edukacyjnych zorganizowano w wielu gminnych placówkach kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz spotkania ze strażakami i policjantami, na których poruszano kwestię bezpieczeństwa młodych ludzi. W Lotyniu, Chojniczkach i Kłodawie zrealizowane były zajęcia dotyczące pomocy ptakom połączone z warsztatami wykonywania karmników. W świetlicy w Nowym Dworze dzieci mogły pogłębić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci.

Ciekawe zajęcia zaproponowała świetlica w Czartołomiu – tam uczestnicy zajęć mogli poznawać kulturę innych narodów – dowiedziały się m.in. czym jest japoński teatr kamishibai, skąd pochodzi Rumcajs i z czego słynie Belgia. Zajęciom edukacyjnym towarzyszyło przygotowywanie potraw z danych krajów –czeskich knedli czy belgijskiej czekolady. Kulinaria były też wdzięcznym tematem zajęć w wielu placówkach – w realizacji tej części ferii bardzo pomogli mieszkańcy – m.in. w Pawłowie, Lotyniu, Ciechocinie czy Swornegaciach.

W ramach zajęć sportowych zorganizowany był m.in. międzyświetlicowy turniej tenisa stołowego w Ogorzelinach a uczestnicy ferii zimowych w Silnie skorzystali z zajęć zorganizowanych na szkolnej hali sportowej. Nie obyło się oczywiście bez akcentów typowo rozrywkowych – wyjazdów na kręgle, balów karnawałowych, zabaw z chustą animacyjną czy „nocek” w świetlicy.

Dwa tygodnie zimowych wakacji minęły bardzo szybko –czas wracać do szkoły. Wszystkich, którzy mają ochotę na udział w różnorodnych zajęciach (nie tylko kulturalnych!) także po feriach domy kultury i świetlice wiejskie w gminie Chojnice zapraszają – godziny funkcjonowania placówek i szczegółowy plan zajęć na stronie: www.gokchojnice.pl

Lucyna Bucław