Emocje turniejowe za nami

XIX Regionalny Turniej Szachowy odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 w formule szachów błyskawicznych pod hasłem „Bawmy się razem”. Turniej odbywał się w dwóch grupach turniejowych.

Niezależnie od wieku rozgrywki szachowe cieszą się sporym zainteresowaniem.   |  fot. J. Lewiński

Turniej A – w którym udział wzięli juniorzy w wieku powyżej 14 lat i dorośli szachiści, turniej B – w którym grali juniorzy w wieku do 14 lat. Młodzi szachiści rozegrali turniej systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, po 10 min. na partię dla zawodnika. Natomiast dorośli grali turniej kołowy także 9 rund.

Do zawodów przystąpiło 36 szachistów. Uczestnicy rywalizowali w obrębie dwóch grup. W turnieju A grało 9 szachistów, a w grupie turniejowej do 14 lat wzięło udział 27 dzieci. Byli to mieszkańcy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Do Chojnic przyjechali szachiści z różnych klubów i miejscowości takich jak Bydgoszcz, Człuchów, Żnin, Pruszcz Gdański, Tczew, Brusy i innych miejscowości.

Wyniki są publikowane na stronach turniejowych http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1988/

http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1987/.

Średni ranking turnieju w grupie  turnieju A wyniósł 1305. W klasyfikacji generalnej najlepszym okazał się Marek Olszewski z BKS CHEMIK Bydgoszcz, który zdobył 8 pkt. Tuż za nim z jednopunktową stratą 2-gie miejsce zajął Marcin Borchardt z UKS ÓSEMKA Chojnice. Trzecie miejsce należało do Sebastiana Gmury
z Człuchowa, który zdobył 5 pkt.

W grupie OPEN grało 2 juniorów. Najlepiej wypadł wśród nich Dawid Warsiński (UKS ÓSEMKA Chojnice/CKiB Brusy), który zdobył 4,5 pkt i dobre 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Bardzo wysokie 3-cie miejsce wśród juniorów do 14 lat zajął Maksymilian Henszke z SP 8 w Chojnicach, który zdobył 7 pkt. i przegrał tylko z pierwszą w turnieju w grupie B Pauliną Filipek (UKS SP11 SKOCZEK Tczew), która wywalczyła 8,5 pkt  i drugą w turnieju Marceliną Brelińską (ŻTMS BASZTA Żnin) – 7,5 pkt.

Na 4-tym miejscu wśród juniorów znalazł się nasz chojnicki junior Konrad Sarnowski, który dzielnie wywalczył 6 pkt. Na pozycji 6-tej z tą samą liczbą punktów uplasował się Paweł Sułkowski z UKS „ÓSEMKA” Chojnice. Najlepszą juniorką z Chojnic okazała się Nadia Grudnowska, która zdobyła 4 pkt. oraz 3 miejsce w klasyfikacji juniorek do lat 8. Najliczniejsza grupa w turnieju to młodzi szachiści w wieku do 8 lat. Reprezentowało ją 16-ścioro dzieci. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat. Natomiast najstarszy uczestnik - 68 lat.

Najmłodsi chojniccy szachiści, którzy wzięli udział w turnieju z Chojnic to Maria Megger (SP 8 Chojnice), Kacper Kręzel (Wesołe Przedszkole). Dzieci dzielnie radziły sobie podczas turnieju. Dla niektórych był to pierwszy turniej. Młodzi szachiści mieli możliwość poznać zasady rozgrywania turniejów i zasady zachowania się podczas rozgrywek.

Zawody dały możliwość integracji środowiska szachowego i podniesienia umiejętności szachowych. Rywalizacja podczas sportowych zmagań przebiegała w atmosferze fair – play.

Puchary sfinansowano z grantów pozyskanych z Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Chojnicach, nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez UKS „Ósemka” Chojnice, a nagrody finansowe pochodziły z wpłat z wpisowego uczestników turnieju.

Nad całością czuwał komitet organizacyjny: Grażyna Turzyńska – sędzia klasy FA, sędziująca oba turnieje, Jacek Lewiński – wiceprezes UKS 8, Marcin Borchardt reprezentujący Klub oraz rodzice: Małgorzata Henszke i Magdalena Kręzel.

 Zawody zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Ósemka” Chojnice oraz Świetlicę Szkoły Podstawowej nr 8 w Chojnicach.  Serdecznie zapraszamy na następne turnieje w Chojnicach.

Grażyna Turzyńska, fot. J. Lewiński

Zapisz