Elektryczne hulajnogi ruszyły w miasto

100 elektrycznych hulajnóg od dwóch dni jeździ po Chojnicach i Charzykowach. Minuta przejażdżki to koszt 60 gr. Zakończenie przejazdu w spocie oznaczonym na mapce w aplikacji literką „P” zwalnia z opaty końcowej w wysokości 3 zł.

Elektryczne hulajnogi zastąpiły projekt Miejskiego Roweru. Czy się sprawdzi? W dużej mierze będzie to zależało od kultury jazdy użytkowników tzw. hulajek.   |  fot. A. Zajkowska

Hulajnogi obsługuje aplikacja na telefon Quick App. Jest ona prosta w obsłudze, a komunikaty w samouczku, który wyświetla się zaraz po ściągnięciu appki, bardzo jasne. Wszystkie wskazówki, jak uruchomić pojazd, dokonać płatności i inne cenne informacje znajdują się również na ramach hulajek. Wchodząc w aplikację, za pomocą mapki, możemy namierzyć pojazdy znajdujące się najbliżej naszego obecnego położenia.

Przy ikonkach hulajnóg pokazuje się także poziom naładowania znajdującej się w niej baterii. Żeby uruchomić hulajnogę należy zeskanować kod QR, nacisnąć manetkę z napisem „GO” po prawej stronie kierownicy i mocno odepchnąć się nogą. Opłata za minute przejazdu to 60 gr, za minutową pauzę w jeździe 10 gr. Istnieje także możliwość rezerwacji hulajek, to również kosztuje 10 gr. Zwolnieni z opłaty końcowej zostają ci użytkownicy, którzy po zakończonej jeździe odstawią pojazd do spotu.

Jeśli ktoś pozostawi go poza nim, musi uiścić opłatę końcową w wysokości 3 zł. Ciekawostką jest także to, że jedna aplikacja może obsługiwać cztery hulajnogi jednocześnie (w appce jest opcja oznaczania ile ich wypożyczamy). Przyglądając się aplikacji nie sposób nie zauważyć czterech różnokolorowych stref. Niebieska to obszar, po którym możemy się swobodnie poruszać i parkować. Strefa żółta oznacza teren, w którym obowiązuje ograniczenie prędkości. W strefie czerwonej zezwala się na przejazd, jednak oznacza bezwzględny zakaz parkowania.

Jeśli ktoś się nie dostosuje, aplikacja naliczy 160 zł kary. Obszar zaznaczony szarym kolorem mówi nam, że wyjechaliśmy poza strefę działania aplikacji, a co za tym idzie, urządzenia. Kara za opuszczenie dozwolonej strefy użytkowania na dłużej jak 10 minut oraz za porzucenie tam hulajki wiąże się z karą w wysokości 100 zł. Żeby zakończyć przejazd należy zrobić telefonem zdjęcie prawidłowo zaparkowanej hulajnogi. Obszarem wyłączonym z jazdy są cmentarze. W Chojnicach do bezpłatnego korzystania z urządzeń uprzywilejowana jest tylko Straż Miejska.

Anna Zajkowska