Dzięki wyjątkowym ludziom były to wyjątkowe „Dokonania Roku” (foto, video)

Za sprawą nominowanych w kategorii „Osobowość” oraz ich niezwykle mądrych i wzruszających słów, a także wspaniałego muzycznego zakończenia, tegoroczne „Dokonania Roku” na długo pozostaną w pamięci.

Kolejna gala Dokonań Roku już za nami - wszelkie tajemnice dotyczące werdyktu zostały odkryte.   |  fot. (m.n.)

Jeśli przyjąć, że najlepsze rzeczy zostawia się na deser, to dzisiejsze „Dokonania Roku” wpasowały się w to idealnie. Osoby nominowane w kategorii „Osobowość” udowodniły, że były wielkie nie tylko podczas sierpniowej nawałnicy, ale są takie również dziś i teraz. Ale po kolei. Nie w Chojnickim Centrum Kultury, jak zapowiadano przed rokiem, a ponownie w hali Centrum Park odbyły się organizowane przez Promocję Regionu Chojnickiego „Dokonania Roku”.

Jest to impreza podsumowująca i pokazująco wszystko to, co było najlepsze w minionym roku w powiecie chojnickim. Wręczanie wyróżnień i statuetek było przeplatane występami młodych, zdolnych chojniczanek: Weroniki Kowalskiej, Julii Kamińskiej, Liliany Kafel, zatańczyły też mistrzynie Olga Szynwelska i Monika Guentzel, a gwiazdą wieczoru był Big Band Chojnice.

Imprezę tradycyjnie poprowadzili Roman Guzelak i Mariusz Paluch, który przyznać trzeba, tym razem nie przesadzał z „żartami prowadzącego”, a świetnymi ripostami tym razem popisali się wójt gminy Konarzyny Jacek Warsiński i przewodniczący rady powiatu Robert Skórczewski.

"Sport”

W kategorii „Sport” zwycięzca, a dokładniej zwyciężczyni mogła być tylko jedna – to mistrzyni w żeglarstwie Irmina Mrózek Gliszczynska, w imieniu której statuetkę odebrali rodzice. Irmina w tym czasie pływała na Majorce.  Nominowani byli MUKS Razem Czersk, Gruchała Boxing Team Chojnice, Lech Stoltman, Magdalena Kwaśna i Damian Rudnik.

„Impreza roku”

„Imprezą roku” 2017 kapituła, złożona z samorządowców oraz zdobywców statuetek z lat poprzednich, wybrała Motomi Prolog Chojnice, a więc nocne i bardzo efektowne przejazdy sportowych aut w centrum Chojnic. W imieniu organizatorów statuetkę odebrał Ireneusz Korycki, który podziękował i wspomniał też inne osoby, bez których ten rajd by się nie odbył. W tej kategorii nominowano też Kaszubską Wystawę Psów Rasowych, II Miejski Dzień Tańca Ludowego, Marbruk Triathlon Charzykowy, Zlot Pojazdów Zabytkowych w Chojnicach oraz wystawę z okazji 95-lecia ChKŻ w Charzykowach.

„Kultura”

Po raz trzeci bohaterem w kategorii „Kultura” został Daniel Frymark. Tym razem chojnicki mistrz fotografii odebrał statuetkę za zdobycie Grand Prix Konkursu National Geographic, choć jak sam przyznał, wolałby, aby nagrodzony fotoreportaż wcale… nie powstał. Zdjęcia Daniela pokazywały bowiem skutki sierpniowej nawałnicy w naszym regionie. – Mam z tymi zdjęciami i tą nagrodą taki problem, że wolałbym, aby one nie powstały i aby ten zeszłoroczny sierpień w naszym regionie był takim normalnym zwykłym sierpniem, jak każdy inny.

- Wiem jednak, że te zdjęcia nie pozwolą nam zapomnieć o tym, co się wtedy wydarzyło – powiedział Daniel. Podziękował on też swojemu niedawno zmarłemu tacie za to, że to on nauczył go obsługi światłomierza, a mamie za to, że pomogła kupić pierwszy profesjonalny aparat. Jako że była to jego trzecia statuetka, w kolejnych edycjach Dokonań Roku Daniel Frymark znajdzie się już w szeregach kapituły. 

Nominowani w tym roku byli także: tancerki Chojnickiego Centrum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział w Chojnicach, Dominik Gostomski oraz Tancerki Paradise Karsin/Czersk.

„Nauka i edukacja”

W kategorii „Nauka i Edukacja” kapituła nie potrafiła wyłonić zwycięzcy i postanowiono nagrodzić Krzysztofa Tyborskiego z gminy Konarzyny za poświęcenie się historii swojej małej ojczyzny oraz szkole ZSP nr 2 i CEW - organizatorom imprezy Dni Nowych Technologii. Tyborski, autor książki o  historii gminy przyznał, że lepiej mu się pisze niż przemawia i poprzestał na podziękowaniach oraz podkreśleniu, że jest szczęśliwy, że statuetka Dokonań Roku pojedzie do gminy Konarzyny. – Nareszcie – żartował wójt Jacek Warsiński, który zauważył, że mimo wielu nominacji ten zaszczyt dotknął mieszkańca jego gminy po raz pierwszy.

W tej kategorii nominowani byli także: Oskar Werski, Andrzej Lorbiecki, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada oraz impreza Wiosenne Miodobranie w Bachorzu zorganizowana przez Koło Pszczelarzy.

„Inicjatywa społeczna”

W kategorii „Inicjatywa społeczna” doceniono duże zaangażowanie członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada w organizację wielu świetnych inicjatyw dla mieszkańców gminy Chojnice, które nie tylko uczą, edukują, ale też integrują społeczność. Właśnie za to zaangażowanie grupie społeczników z Akolady podziękowała prezes stowarzyszenia Sylwia Studzińska.

Nominowani byli również: Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Nieformalna Grupa KsięgArmia z Silna, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział w Brusach i Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

„Gospodarka”

W kolejnych kategoriach nie było już „wygranych” i „przegranych”, choć większość nominowanych tego nie odbierała w tych pojęciach, podkreślając, że sama nominacja już była zaskoczeniem i miłym wyróżnieniem.

Tak więc w „Gospodarce” statuetki powędrowały do rąk szefów lub przedstawicieli firm: Drew-Trans II, SoFoRT, Meblik, Polyester Yacht, Wodnik, Sago oraz do Wojciecha Libery.

„Filantrop”

„Filantropami”, którzy bezinteresownie pomagają innym i wspierają wiele inicjatyw w powiecie, zostali Lucyna i Thuy Tran Dinh, Stanisław Zych, Albin Klepin, Ireneusz Korycki, Stefan Skwierawski oraz Izabella Odejewska, która w pięknych słowach opisała co to znaczy być filantropem i że tak naprawdę może zostać nim każdy, a wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nim jest. – Dzielić można się nie tylko dobrami rzeczowymi czy finansowymi, ale też czymś unikalnym, miłością, uwagą, skupieniem. Czasem wystarczy kogoś przytulić i czasami dobrze być w tym wszystkim bezimiennym – dodała.

„Osobowość”

Szczególny był charakter tegorocznych Dokonań Roku głównie za sprawą ostatniej kategorii. W niej zauważono bohaterów sierpniowej nawałnicy, którzy nie tylko w pocie czoła stawiali czoła największemu kataklizmowi w naszym regionie w ostatnich latach, ale też potrafili zjednać do pomocy innych. Byli to prawdziwy wódz i lider sołtys Rytla Łukasz Ossowski, sołtys Lotynia Arkadiusz Kubczak, Lucyna Rutkowska oraz siostra Mirona Turzyńska.

Osoby te na scenie swoją postawą, skromnością i mądrymi słowami udowodniły, że stały tam naprawdę zasłużenie. Lucyna Rutkowska podkreśliła, że nawałnica otworzyła w ludziach nakłady dobra i zaapelowała, by to dobro nadal kwitło. Arkadiusz Kubczak zauważył, że Polacy po raz kolejny udowodnili, że potrafią w chwilach kryzysu stanąć ramię w ramię i walczyć o dobro małej lokalnej Ojczyzny.

Siostra Mirona żartowała, że jej dzielne siostry Franciszkanki z Orlika były po nawałnicy po dwóch stronach– niosły dobro, ale też same jako poszkodowane wiele dobra otrzymywały. I zaapelowała, by Polacy zawsze już byli razem, tak, jak podczas tego tragicznego zdarzenia w sierpniu zeszłego roku.

W końcu ten, dzięki któremu cała Polska ruszyła z pomocą do Rytla, ale też wielu innych miejscowości w regionie, Łukasz Ossowski, sołtys Rytla podkreślił, że to sami mieszkańcy są bohaterami tamtych dni. – To mieszkańcy Rytla, Lotynia i całego powiatu chojnickiego byli gotowi do działania i pomagali. Wtedy wszyscy byliśmy razem i moim marzeniem jest, aby mimo różnych różnic i poglądów było tak dalej, abyśmy dalej byli razem. Musimy razem bronić naszego powiatu i kraju – powiedział.

W tej kategorii doceniono też dotychczasową pracę i postawę lokalnych patriotek Haliny Wika - Czarnowskiej oraz Teodozji Narloch.

Ukłony dla Promocji Regionu Chojnickiego za niezwykłe zakończenie tej uroczystości. Najpierw na scenie sołtys Rytla Łukasz Ossowski zagrał na trąbce utwór Franka Sinatry „My Way”, który jest o wyjątkowości i sensie życia, a po części także o przemijaniu. W tle Ossowskiego zmieniały się zdjęcia Daniela Frymarka pokazujące ogrom zniszczeń, strat, cierpienia po nawałnicy, ale też ukazujące mieszkańców Rytla, Lotynia, Chojnic, powiatu chojnickiego i całej Polski, którzy ramię w ramię, bez żadnych podziałów, wspólnie pracowali przy przywróceniu do normalności życia mieszkańców tego regionu.

A na koniec wspaniałym dopełnieniem słów bohaterów Dokonań Roku był teledysk i piosenka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach o tym, że życie darem jest dla wszystkich ludzi, że warto być razem i pomagać sobie nawzajem, a wtedy świat będzie o wiele piękniejszy…

I oby te słowa były aktualne nie tylko dziś…

Aleksander Knitter, fot. (m.n.)

 1. 10 marca 2018  22:51   Brawa dla Promocji Regionu i ...   Adam

  Brawa dla Promocji Regionu i Pana Romana Guzelaka za bardzo fajną imprezę .

  20
  4
 2. 10 marca 2018  12:37   Bardzo wzruszające ...   anonim

  Bardzo wzruszające zakończenie, kiedy pięknie na trąbce zagrał sołtys Rytla, brawo!

  39
  1