Dwóch mieszkańców powiatu straciło łącznie ponad 40 tys. zł

Podszywanie się za pracowników banku, policjantów, urzędników czy rodzinę to wciąż metody wykorzystywane przez oszustów. Pomimo tego, że świadomość mieszkańców powiatu chojnickiego zdecydowanie poprawiła się.

Choć policja stale ostrzega przed oszustami, którzy w internecie szukają potencjalnych ofiar, to cały czas znajdują się osoby, które kuszone wizją łatwego zarobku lub wyjątkowej okazji wpadają w zastawione przez przestępców sidła.   |  fot. pixabay

Jednak nadal zdarzają się przypadki, kiedy przestępcom udaje się przysłowiowo wywieść ofiary w pole. Tylko wczoraj dwóch mieszkańców powiatu przekonało się, że oszuści wykorzystują presje czasu oraz lęk przed utratą oszczędności bądź chęć szybkiego wzbogacenia się, a ofiarami padli tym razem młodzi ludzie w wieku 20 i 28 lat. Nie ulegajmy presji i wizjom szybkiego i dużego zysku, bądźmy ostrożni, weryfikujmy z kim rozmawiamy, pamiętajmy też, że policjanci nigdy nie poproszą nas o przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy.

Pomimo bardzo intensywnej pracy prewencyjnej policjantów w zakresie ostrzegania mieszkańców powiatu przed oszustwami, jakie mogą na nich czyhać, zdarzają się niestety przypadki kiedy to wykorzystywana jest ich łatwowierność. Tylko wczoraj zostało oszukanych dwóch mieszkańców powiatu. Stracili oni łącznie ponad 40 tysięcy złotych. To były oszczędności ich życia, a sprawcy bez skrupułów podając się za pracowników banku, wyłudzili od tych osób gotówkę.

Metody oszustów są wciąż takie same. Podają się za członków naszej rodziny, urzędników, policjantów, pracowników banku i próbują grać na naszych emocjach, wykorzystując naiwność, zaufanie do organów państwowych czy zwyczajnie dobre serce. Co raz częściej zdarzają się też oszustwa poprzez internet i jego ofiarami padają osoby starsze, ale również młodzi ludzie, którzy chcą się szybko wzbogacić przez zainwestowanie swoich oszczędności na platformach internetowych.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

• Zawsze weryfikuj z kim rozmawiasz. Jeśli po drugiej stronie słuchawki ktoś przedstawia się za członka Twojej rodziny i prosi Cię o przekazanie jakiejś dużej gotówki, sprawdź to dzwoniąc do innych bliskich. Jeśli po drugiej stronie ktoś przedstawia się za policjanta, ROZŁĄCZ ROZMOWĘ i zadzwoń na numer najbliższej komendy lub alarmowy 112 i zweryfikuj to co usłyszałeś wcześniej
• Pamiętaj, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy na jakąkolwiek akcję policyjną lub w związku z zagrożeniem naszego konta bankowego. Nigdy też nie informuje o akcjach policyjnych. Nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy, ani nie prosi o dane do bankowości.
• Nigdy nie wyrzucaj pieniędzy przez okno żadnemu „kurierowi” ani nie przekazuj osobie nieznajomej. Nie pozostawiaj również gotówki w tzw. umówionych miejscach.
• Zwracaj uwagę kogo wpuszczasz do mieszkania. Dwa razy zastanów się zanim wejdzie do Ciebie do domu osoba obca. Możesz jej tożsamość zweryfikować, dzwoniąc do urzędu, z którego rzekomo przyszła.
• O każdej podejrzanej sytuacji informujmy Policję. Im szybciej to zrobimy, tym większe szanse za ustalenie sprawców i ich zatrzymanie, a tym samym udaremnienie dalszych oszustw.

• W przypadku oszustw przez internet, dotyczących kryptowalut, zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty
• Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
• Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
• Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
• Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
• Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
• W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
• Sprawdź, czy podmiot który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF.

Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnym ofertom, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo!!! Rozmawiajmy z rodziną, znajomymi, dzielnicowym. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż stracić często oszczędności całego życia.

Stosujmy metodę ograniczonego zaufania.

KPP