„Dokonania Roku 2010” za nami

Wczoraj (11.03.) w Chojnickim Domu Kultury po raz kolejny wręczono wyróżnienia w gali „Dokonania Roku”. W bieżącym roku Kapitułę wspomagali czytelnicy Gazety Pomorskiej, Dziennika Bałtyckiego oraz chojnice.com.

Nominowani laureaci, członkowie Kapituły.   |  fot. (je)

Jak zwykle program części artystycznej był niespodzianką. W bieżącym roku byly to dwie grupy: z Czerska Grupa "M", kierowana przez Jarosława Grzelaka. Młodzi wykonawcy na otwarcie i zakończenie Gali zaśpiewali piosenki z musicalu "Metro". Z Bydgoszczy przyjechał Akademicki Chór Gospel z Bydgoszczy pod kierownictwem Piotra Pawlickiego.( Przed wyjazdem z Chojnic opiekował się podobnym chórem w II LO). Ich koncert był przerywnikiem poszczególnych kategorii. W bieżącym roku konferansjerką zajęli się Roman Guzelak oraz Mariusz Paluch. Powszechnie wiadomo, iż prezes Centrum Park jest niezłym showmanem. Estradowy partner starał się jemu dorównać, co wydatnie przyczyniło się do uczynienia z tegorocznej Gali bardziej lekkiej imprezy, niż poprzednie edycje.

Na pierwszy "ogień" poszła kategoria „Inicjatywa społeczna”. Laureatem zostały chojnickie Warsztaty Terapii Zajęciowej za cykl imprez dla osób z upośledzeniem umysłowym. Nominacje otrzymali także: Stowarzyszenie Nasza Wieś Będźmierowice; Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czyczkowy Zaboracy; grupa inicjatywna z SP-1, którzy zorganizowali koncert na rzecz powodzian; Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej oraz oddział Konarzyny Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Zwycięzcą w dziedzinie „Kultura i sztuka” został Kornel Lewa. Nominowano go za organizowanie cyklu koncertów w Pubie Kornel. Wyglądał na najbardziej zaskoczonego z wszystkich laureatów Dokonań Roku. „Jestem bardzo wzruszony. Chciałbym podziękować Kapitule za zauważenie moich działań. Dziękuję też ludziom, którzy kupują bilety na koncert.” – powiedział Kornel Lewa po otrzymaniu okolicznościowej statuetki. Wraz z nim otrzymali nominację: SIS „Samorządni” za cykl imprez Roku Szopenowskiego, Jarosław Grzelak za zaktywizowanie czerskiej młodzieży i wystawienie „Metra”, chojnicki oddział ZKP za organizację m.in. dni kultury pomorskiej, Chojnickie Studio Rapsodyczne za sukcesy na festiwalach i przeglądach. Gust czytelników był trochę inny. Ich nagrodę Jarosławowi Grzelakowi wręczyła Maria Sowisło z Dziennika Bałtyckiego. 

W bieżącym roku nominowanych w kategorii „Sport” było o połowę mniej, niż przed rokiem. Zwycięzca był jednak ten sam – MKS Chojniczanka. Rok temu za awans do III ligi, teraz za wejście do II ligi. Prezes Maciej Polasik szczególnie dziękował za pomoc w tym sukcesie kibicom, piłkarzom i sponsorom. Przy okazji zaprosił na sobotnią (12.03.) inaugurację wiosennej rundy rozgrywek. W pokonanym polu piłkarze Chojniczanki zostawili: Red Devils, bokserów UKS Ósemka oraz Chojnice Boxing Team, żeglarzy ChKŻ (drużynowe mistrzostwo Polski w klasie Optymist), siostry Sara i Sandra Sikorskie z LKS Charzykowy (brązowy medal na Mistrzostwach Europy Juniorów) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy (zdobyli Mistrzostwo Pomorza Osób Niepełnosprawnych w piłce nożnej). W głosowaniu czytelników wygrał Kazimierz Łęgowski z UKS Ósemka. Nagrodę wręczyła jemu Maria Eichler z Gazety Pomorskiej.

„Impreza Roku” również miała dwóch laureatów. Decyzją Kapituły otrzymał ją Centrum Park za „Teraz ja”. Nagrodę odebrał jego pomysłodawca Piotr Domozych. Nominowano także: Turniej Rycerski, Chojnickie Aniołowo, Integracyjny Festiwal Piosenki „Święto Muzyki 2010”, Sailing Cup w Charzykowych, Święto Pstrąga w Wojtalu. Natomiast w głosowaniu czytelników zwyciężył turniej bokserski im. Tadeusza Kiedrowskiego. Andrzejowi Placie z UKS „Ósemka” nagrodę wręczył niżej podpisany.

Kategoria „Gospodarka” miała zdecydowanego faworyta – SEKO z nową halą produkcyjną. Niespodzianki nie było. Prezes tej firmy Kazimierz Kustra mógł cieszyć się pamiątkową statuetką. Nominacje także otrzymali: Szpital Specjalistyczny (za pracownię kardiologii inwazyjnej), firma Dobry Dach (za wybudowanie hurtowni w Chojnicach), „Imkop” (nowa baza w Ciecholewach), Bronisław Gwiździel (nowe stacje diagnostyczne) i Evrafish Sp.

Laureatami w kategorii „Filantrop Roku” zostali: Bronisław Gwiździel, Zdzisław Synoradzki oraz Jan Wnuk – Lipiński.

Specjalnymi pozakonkursowymi nagrodami wyróżniono: LGD Sandry Brdy (znaczący wkład w utworzenie rezerwatu biosfery), Tadeusza Święcickiego (album ze zbiorem jego widokówek wydała Promocja Regionu) oraz Jana Żywickiego (kapelmistrz w zespole Kaszuby). Ostatni laureat otrzymał, jako nagrodę, tzw. diabelskie skrzypce.

(je)                                                        

relacja_video.jpg  fotoreportarz.jpg

Zapisz

 1. 24 marca 2011  10:00   Gwiździel - Filantropem?   anonim

  Filantrop roku 2010 Bronisław Gwiździel, przepraszam a w jakiej akcji dobroczynnej dla potrzebujących wziął udział pan Bronisław Gwiździel

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 14 marca 2011  07:17   sport   anonim

  Szkoda że z CHKŻ nie wyróżnioniono Zuzanny Rybickiej która w 2010 roku zdobyła brąz MŚ i ME i kilka medali MP. A drużyna nie tylko zobyła DM Polski ale trzeci raz zostali Najlepszym Klubem w Polce czyli Zdobywcy Drużynowego Pucharu Polski. Nie mówiąc o około 20 medali MP, ME, MŚ. Tak właśnie się traktuje osoby gdzie jest piłka ( dobry elektorat - Gratulacje za wybór osób które robią to za pieniądze ).Gdzie piłka tam się pomija lekkoatletów którzy zdobywali medale a ich nie było. Dzięki nim wogóle klub jest na mapie szkolenia dzieci i młodzieży. A co zrobili piłkarze którzy dostają tak potęrzne pieniądze na szkolenie dzieci i młodzieży. Nie mówiąc o innych sukcesach jak bokscerów których nie widziałem na scenie a szkoda ( no publiczność czyli głosowanie dało coś bokserom). Można by mówić dużo ale szkoda że pwene osoby nie czują sportu i nie chcą budować aby Chojnice były jedne z najlepszych w Szkoleniu Dzieci i Młodzieży w Polsce. Pozdrawiam tych którzy mają podobne zdanie a można by było mówić dużo.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. 12 marca 2011  16:06   Jarek z Rytla?   anonim

  Jarek Grzelak ten z Rytla ? To gratuluję i cieszę się. Ja też z Rytla a obecnie w Chojnicach

  0
  0
  Odpowiedz
 4. 12 marca 2011  13:03   jeszcze   anonim

  Zespół Jarka Grzelaka nazywa się Grupa "M"

  0
  0
  Odpowiedz
 5. 12 marca 2011  13:00   braki   anonim

  Nie Tadeusz Kustra tylko Kazimierz

  0
  0
  Odpowiedz
 6. 12 marca 2011  09:29   Na filmie przecież mowia o ...   anonim

  Na filmie przecież mowia o Red Devils

  0
  0
  Odpowiedz
 7. 12 marca 2011  09:01   braki (2)   Marcin Synoradzki

  w kategorii "Sport" wśród nominowanych była także drużyna Red Devils Chojnice.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 12 marca 2011  12:31   Śmieszny się robisz powoli ...   funky boys

   Śmieszny się robisz powoli panie Synoradzki, na filmie też dodali? facet zobacz co Waszej stronie sie wyprawia i usuwa, a wtedy sie wymądrzaj.

   0
   0
  • 12 marca 2011  10:44   brak c.d.   Marcin Synoradzki

   po moim komentarzu skorygowano treść informacji dodając Red Devils w tekście

   0
   0