Do sądu za obraźliwe plakaty szerzące homofobię

Burmistrz Arseniusz Finster złożył do sądu w Chojnicach zawiadomienie o możliwości popełnienie przestępstwa. Chodzi o kolejną „porcję” banerów przy ul. Tucholskiej. Tym razem dotyczą one osób o orientacji homoseksualnej.

Burmistrz Arseniusz Finster pokazuje zdjęcia banerów z ulicy Tucholskiej.   |  fot. (olo)

Na banerach jest sporo napisów, m.in. takie, że homoseksualizm to wczesna śmierć, homoseksualizm wiąże się z pedofilią i inne tego typu. Wcześniej w tym samym miejscu widniały zdjęcia martwych płodów. I w tamtym i w tym przypadku z ratusza poszło do sądu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów tej „wystawy”. Banery stoją na działce prywatnej, w miejscu publicznym, wzdłuż drogi wojewódzkiej.

- Z uwagi na występujący ważny interes społeczny złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia  przestępstwa polegający na pomawianiu grupy osób o orientacji homoseksualnej, które może poniżyć tę grupę w oczach opinii publicznej -  mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Tego typu banery tylko i wyłącznie prowadzą do eskalacji zachowań w stosunku do osób o orientacji homoseksualnej, są one niczym innym jak mową nienawiści, której w ostatnim czasie jest wiele. Z tego typu mową należy walczyć i eliminować z życia publicznego.

Cała treść zawiadomienie w materiale wideo. Jednak burmistrz obawia się że podobnie jak w przypadku zawiadomienia w sprawie „wystawy” zdjęć martwych płodów, prokuratura odmówi wszczęcia postępowania z urzędu. - Osoby, które to dotyka, mogą składać zawiadomienia w trybie prywatnym i wówczas prokuratura musi wszcząć postępowanie. To może być zawiadomienie jednej osoby lub zbiorowe. Ja się pod tym też podpiszę – dodaje Finster, który nie chce być w tym przypadku obrońcą osób o innej orientacji. - Chodzi o mowę nienawiści, która jest na wyciągnięcie ręki, bo widzimy te banery z samochodu. 

Tekst i fot. (olo)

 1. 26 maja 2019  06:49   WYBIERZCIE   WYBRAC WAŁKONIA

  WAŁKONIA ! NA BURMISTRZA A BEDZIE RAJ W CHOJNICACH ZERO WAM STWORZY PIEKŁO O JAKIM WAM SIE NIE ŚNIŁO JESZCZE !

  3
  2
 2. 24 maja 2019  17:18   Byłem na tucholskie ...   anonim

  Byłem na tucholskie widziałem bilbordy i stwierdzam że w mojej opinii nie ma tam homofobii lecz same fakty. Sprawa powinna być oddalona przez prawe i sprawiedliwe sądy

  9
  12
 3. 22 maja 2019  21:30   Głosujemy na Wiosnę Biedronia! (3)   S

  Alleluja i do przodu!

  7
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 22 maja 2019  17:02   Panie Burmistrzu!   Cichy wielbiciel.

  Buźka!!!

  8
  8
 5. 22 maja 2019  12:39   TO JAK BY ROBIC ZA ...   anonim

  TO JAK BY ROBIC ZA PRZESCIERADLO W SYPIALNI KOCHANKOW

  6
  5
 6. 22 maja 2019  12:33   KTO TOBIE KAZE ZAGLADAC W ...   anonim

  KTO TOBIE KAZE ZAGLADAC W PRYWATNA DZIALKE

  10
  10
 7. 22 maja 2019  12:32   UWIELBIAM BURMISTRZUNIA ... (2)   CALUSKI

  UWIELBIAM BURMISTRZUNIA POZDRAWIAM SERDUSZKIEM

  8
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 22 maja 2019  12:40   TOC TO ZA MALO   anonim

   TOC TO ZA MALO

   6
   2
  • 22 maja 2019  12:38   G.owno nas to obchodzi   anonim

   Kup sobie jego portret, powieś nad łóżkiem i całuj go 2 razy dziennie.

   6
   3
 8. 22 maja 2019  11:25   Na Biedronia? xD   Młodziak

  Chłopie Żydzi rozgrywają nas jak małe dzieci a ty się podniecasz się nic nie wnoszącymi głupotami, obudź się i przestań ćpać tego clowna, kolejnego nic nie wnoszącego wizjonera/szabes-goja "Polskiej" polityki.

  13
  9
 9. 22 maja 2019  11:20   buhaa (2)   olo

  Tak na biedronia? Juz wole Katoli. Sorry i co ,ze brzydzi mnie homo czy mam inne zdanie niz oni zaraz homofob czy czeka mnie paka plus. Nie zartuj chyba ze jestes z tej wiosny

  14
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 10. 22 maja 2019  10:46   Głosujemy na Wiosnę Biedronia-oni są za zniesieniem obrazy uczuć religijnych (1)   Grzegorz Siankiewicz

  Wiosna złoży na jesieni projekt nowelizacji kodeksu karnego znoszącej art. 196 dot. obrazy uczuć religijnych - tak, by w Polsce nikt już nie był ścigany dlatego, że jacyś talibowie próbują na tym zbijać kapitał religijny czy polityczny - mówił we wtorek w Bielsku-Białej lider Wiosny Robert Biedroń. Jak zapowiedział, w związku z tym wydarzeniem Wiosna "złoży już na jesieni projekt ustawy nowelizującej kodeks karny i znoszącej art. 196 dotyczący obrazy uczuć religijnych - tak, żeby już nigdy żaden człowiek w Polsce nie był ścigany tylko i wyłącznie dlatego, że jacyś talibowie religijni, jacyś aparatczycy partyjni, nawet w funkcji ministra, próbują na tym zbijać kapitał religijny czy polityczny". Polityk zaznaczył, że wolność artystyczna jest w Europie "szczególnie ceniona", zaś przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych funkcjonują "przede wszystkim w krajach muzułmańskich". - Ci sami ludzie, którzy straszą nas terrorystami muzułmańskimi, którzy straszą nas radykalizmem muzułmańskim, stosują te same przepisy, które obowiązują w krajach muzułmańskich. Ostrzegam państwa: to są nasi talibowie - stwierdził szef Wiosny. Zwrócił również uwagę, że już raz w 2014 r., w Sejmie był głosowany projekt zniesienia artykułu 196 kk., jednak został on odrzucony "głosami PiS, PSL-u i PO". - PO doprowadziła do tego, że ten kodeks nadal obowiązuje w takiej formule i nadal artyści są zamykani, zatrzymywani, gnębieni w Polsce z tego art. 196 - podkreślił Biedroń.

  7
  18
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 11. 22 maja 2019  08:38   parodia   Losie

  JAk wieszaja wartosci katoli w tym kraju czy cos to Artyzm. Jak Homo to zaraz sady. Tak Ci z Komitetu Obywatelskiego widza. Nie jestem za nikim bo dla mnie to banda skonczonych nie powiem co mowa o politykach. Ale Jak ktos katola obraza to dlaczego Artysta? A jak homo to juz Homofob itp.? Tez Artysta Albo wszyscy rowni albo nikt.

  7
  6
 12. 21 maja 2019  22:38   Akcja Katolicka i proboszczowie nie przyłączają się podpisami i wnioskami do pozwu burmistrza? (1)   Antek

  To po co dawać proboszczom pieniądze z naszych podatków jeśli oni nie wykazują się choć najmniejszym poczuciem, moralnością i odpowiedzialnością za to co dzieje się w mieście w sprawie publicznego banera bluzgającego nienawiścią i hejtem. Koniec z rozdawnictwem naszych podatków do kasy bogatych kurii i kościołów. Kościół sobie bimba z nas. I wiem, że idę głosować NA WIOSNĘ BIEDRONIA. Facet ma kompletną rację.

  12
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 13. 21 maja 2019  18:13   A ja mam to wszystko ... (3)   polak mały

  A ja mam to wszystko głęboko w d...e ! W piątek pójdę do Friska, popiję i zamoczę sobie w kolejnej laluni i nic więcej nie potrzebuję :-)

  8
  18
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 14. 21 maja 2019  16:41   Lawirant   Sliski

  No i kto teraz zarzuci burmistrzowi, ze slucha i reaguje tylko na sygnaly jednej strony? Postepowanie burmistrza to czysta chec przypodobania i odwrocenie uwagi od Vadera! Bo przeciez te billboardy aborcyjne spokijnie sobie tam wisialy. I wtedy nie przeszkadzaly burmistrzowi.

  23
  8
 15. 21 maja 2019  15:01   ...Dotyczą ewentualnego ...   anonim

  ...Dotyczą ewentualnego dopuszczenia się czynności seksualnych wobec małoletnich uczennic przez nauczyciela-wuefistę ze Szkoły Podstawowej nr 1 i drugiego w Szkole Podstawowej nr 5...., źródło: https://pomorska.pl/prokuratura-w-chojnicach-sprawdza-czy-dwoch-nauczycieli-dopuscilo-sie-nieobyczajnych-zachowan/ar/13653616

  16
  5
 16. 21 maja 2019  15:01   ...-Dotyczą ewentualnego ...   anonim

  ...-Dotyczą ewentualnego dopuszczenia się czynności seksualnych wobec małoletnich uczennic przez nauczyciela-wuefistę ze Szkoły Podstawowej nr 1 i drugiego w Szkole Podstawowej nr 5.... ...- Rodzice przyszli w większej grupce i przedstawili wiele faktów - informuje Grzegorz Czarnowski, dyrektor wydziału edukacji w UM. - Ale, podkreślam, obie sprawy, są niezwykle delikatne i to nie my będziemy przesądzać jak było. Na jednego z nauczycieli czeka już pismo o zawieszeniu. Gdyby wrócił ze zwolnienia, to by je dostał. A dlaczego nie dostał od razu? Nauczyciel wyprzedził reakcję dyrekcji, dostarczając L-4. Udało się nam dowiedzieć, że nauczyciele, pedagog i rodzice przynajmniej w części zostali już przesłuchani. A prokurator, przejmując postępowanie, dostał już część materiałów z policji. Zajmujący się sprawą mają świadomość, że w małych Chojnicach nazwiska wskazywanych dziś nauczycieli (postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko), są ze względu na charakter ich pracy „powszechnie znane”, bo przecież stykają się z dziesiątkami uczniów..., źródło: https://pomorska.pl/prokuratura-w-chojnicach-sprawdza-czy-dwoch-nauczycieli-dopuscilo-sie-nieobyczajnych-zachowan/ar/13653616

  13
  4
 17. 21 maja 2019  14:49   uuuu   ja i ona

  Ja mam osobiście głęboko w 4 literach kto i z kim,kto kogo wa... w du... z jednym ale; lgbt i inni myślący po swojemu niech mi kur... nie pieprzą że to jest normalne.żyjcie jak chcecie pakujcie kto komu i gdzie chce ale wara od dzieci a adopcji nie ma mowy.tyle w temacie.

  22
  9
 18. 21 maja 2019  14:17   Ludzie, żyjcie i dajcie ...   liberał

  Ludzie, żyjcie i dajcie żyć innym. Po co mieszać się w czyjeś życie, kto z kim śpi. Nie zagląda się komuś pod kołdrę. Wyluzujcie ;)))

  15
  13
 19. 21 maja 2019  13:46   A ja czekam na stanowisko wobec ustawy 447   Chojniczanin

  Czy ktoś z chojnickiej "elity" zajmie stanowisko i wyrazi swoją opinię wobec roszczeń żydowskich/ustawy 447? Ilu z was chojniczanie zdaję sobie sprawę z zagrożenia jaka ta ustawa niesie?

  16
  11
 20. 21 maja 2019  13:25   Czekamy na stanowisko radnej chojnickiej Akcji Katolickiej w sprawie homofobii i banera   S

  i na stanowisko biskupa oraz proboszczów parafii w Chojnicach.

  19
  7
 21. 21 maja 2019  13:07   ...   anonim

  Zrównywanie KK z pedofilią = OK, zrównywanie homoseksualistów z pedofilią = knebel na gębę (choć w obu przypadkach są powszechnie znane takie nadużycia). Macie swoją tolerancję i wolność słowa w wykonaniu lewicy.

  24
  10
 22. 21 maja 2019  12:43   CO DZIEJE SIE Z MEDIALNYMI ... (1)   anonim

  CO DZIEJE SIE Z MEDIALNYMI DONIESIENIAMI W SPRAWIE PEDOFILI W SZKOLACH CHOJNICKICH JEDYNCE I PIATCE

  22
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 23. 21 maja 2019  12:42   hmmm   ja

  Ktoś napisał prawdę i kogo to boli? jakichś lgbt?

  17
  12
 24. 21 maja 2019  12:32   A gdzie się można dopisać do tego zawiadomienia burmistrza? W ratuszu i na www? (1)   Jarek

  Chcemy się dopisać do zawiadomienia burmistrza i poprzeć usunięcie banera i zakaz dla stawiania tam banerów tego rodzaju w przyszłości.

  14
  15
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 25. 21 maja 2019  12:08   JAKZE WSPANIALOMYSLNY JEST ...   CALUSKI

  JAKZE WSPANIALOMYSLNY JEST BURMISTRZYNIO Z GLEBOKOSCI SERDUCHA POZDRAWIAM

  7
  6
 26. 21 maja 2019  12:08   Żądamy informacji i nazwisk kto umieścił, sfinansował, wydrukował baner i do kogo należy teren (1)   Ryszard D

  Nazwiska i organizacje burmistrzu do publicznej wiadomości.

  21
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 21 maja 2019  15:47   Rysiek a gowno cie to ...   Fugazi

   Rysiek a gowno cie to obchodzi i do publicznej to mozesz isc i narobic. Bo ty pewnie wielki demokrata i wolnosciowiec jestes.

   2
   10
 27. 21 maja 2019  12:05   Domagamy się stanowiska radnych Akcji Katolickiej i radnych PiSu w sprawie banera i homofobii! (1)   Dorota

  Tutaj z wyjaśnieniami i ze stanowiskiem co do siania nienawiści i hejtu do burmistrza ani proboszczów się nie pofatygowali? Ani proboszczowie do burmistrza? Ani proboszczowie z przeprosinami do mieszkańców? No to jest cyrk kłamstwa i obłudy pasterzy naszego miasta oraz biskupa. To jest ich odpowiedzialność że coś takiego się pojawia.

  17
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 28. 21 maja 2019  12:00   Chojnicka Akcja Katolicka umiesciła i sfinansowała ten baner?   S

  A gdzie są radni Akcji Katolickiej i PiSu na tej konferencji burmistrza? CZEKAMY NA ICH WYJAŚNIENIA I LIST TYM RAZEM SPRZECIWIAJĄCY SIĘ USUWANIA BANERA! Dlaczego burmistrz im nie przykazał publicznego wyjaśnienia za czyje pieniądze ten baner wyprodukowali i wystawili. I kto jest jego autorem.

  14
  8
 29. 21 maja 2019  11:26   CIEKAWE CZY PODA OPINI PUBLICZNEJ   anonim

  ILU WYTOCZONO ILU UZNANO ZA WINNYCH UPRAWOMOCNIONYCH WYROKACH W PROCESACH KARNYCH URZEDNIKOW FUNKCJONARIUSZY PUBLICZNYCH RATUSZA

  13
  6
 30. 21 maja 2019  11:25   A krótkie   anonim

  A krótkie w Spódniczki w UM Może by też zabronić

  13
  5
 31. 21 maja 2019  11:25   Chcą wpływać?   Polak

  Ta homopropaganda w ostatnich latach staje się nie do zniesienia, od prania mózgu przez telewizję po dzieci w przedszkolach. Won z tym!

  21
  11
 32. 21 maja 2019  11:17   Od kiedy homofobia to ... (2)   anonim

  Od kiedy homofobia to przestępstwo? Fobia to lęk, ludzie mają prawo obawiać się terroru zorganizowanych grup LGBT, który chcą wpływać na naszą rzeczywistość.

  23
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 23 maja 2019  18:41   To jest chore i na pewno ...   anonim

   To jest chore i na pewno społeczeństwo będzie przeciw lgtb

   3
   0
  • 21 maja 2019  11:45   Rzeczywistośc jest taka że ...   anonim

   Rzeczywistośc jest taka że ludzie homoseksualni byli, są i będą więc radzę się przyzwyczaić. Łatwiej się wtedy żyje :)

   8
   10
 33. 21 maja 2019  11:13   Ostatnio to burmistrzowi ... (1)   rychu

  Ostatnio to burmistrzowi \'\'demokracja\'\' tyłem wychodzi,Zespół Vader odwołał bo tak chce,bo coś tam komuś sie nie podobało,,plakaty mu też przeszkadzają...burmistrz chyba nie rozumnie że społeczeństwo to różni ludzie,różne upodobania,każdy z nas jest inny,inaczej wychowany,mamy inne wartości,czy też ich nie mamy,w każdym razie jesteśmy różni.,A burmistrz staję po czyjejś stronie a podobno miała być demokracja.wolność słowa,prawo do swoich opini, itd,,oczywiście w ramach nie krzywdządzych innych osób.A zrobienie komuś krzywdy a to że komuś się coś nie podoba to zasadnicza różnica! A tu co? tam zakaz,tu zakaz,co to jest za postępowanie?

  7
  20
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 34. 21 maja 2019  10:59   BURMISTRZYNIO TOC TY ...   CALUSKI

  BURMISTRZYNIO TOC TY NAJLEPSZY UWIELBIAM BURMISTRZYNIA POZDRAWIAM GLEBI SERDUSZKA

  4
  13
 35. 21 maja 2019  10:28   Polscy faszyści uczcie się od muzułmanów tolerancji. (2)   anonim

  około 70 procent homoseksualistów choruje na choroby weneryczne" "pedofilia wiąże się z homoseksualizmem".........Stwierdzenie faktu to mowa nienawiści panie burmistrzu?

  19
  26
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 36. 21 maja 2019  10:06   No i brawo!   anonim

  No i brawo!

  22
  8