Dług szpitala zmniejszył się z 10 mln do niespełna 2 mln

Na koniec stycznia Marek Szczepański informował, że dług chojnickiego szpitala wynosi 10 mln zł. Zaznaczał jednak, że są spore szanse na jego zmniejszenie. Faktycznie, po wyrównaniu rozliczenia przez NFZ debet zmniejszył się do 1 mln 914 tys. zł.

Zadłużenie szpitala w Chojnicach wynosi obecnie niespełna 2 mln zł. Dług, na mocy ustawy o działalności leczniczej, zobligowany jest uregulować powiat.   |  fot. A. Zajkowska

Różnicę pokryje powiat.- Po odliczeniu amortyzacji 5,5 mln zł, mamy 4,5 mln straty - mówił starosta chojnicki 28 stycznia  br. - Warto podkreślić, że znad wykonań na urologii powinniśmy otrzymać około 2 mln, do 2 mln 400 tys. zł. Takie są zapowiedzi Narodowego Funduszu Zdrowia - dodał. Faktycznie, placówka medyczna otrzymała zapowiadane środki, dzięki temu rok 2019 zakończyła z debetem wynoszącym 1 mln 914 tys. zł.

- Tę stratę netto powiat chojnicki, jako podmiot tworzący będzie musiał wprost wpisać do budżetu powiatu na 2021 rok po stronie wydatków. Mówi o tym art. 59 ustawy o działalności leczniczej. Konkretnie mówi o tym, że podmiot tworzący musi taką stratę wyrównać, bądź jeżeli nie dokona tego w ciągu 9 miesięcy, to w ciągu 12 miesięcy będzie musiał zlikwidować szpital - informował Marek Szczepański w ubiegłym tygodniu.

Anna Zajkowska