Dlaczego samochody tak szybko tracą na wartości?

Nie ma co się oszukiwać, na samochodach zawsze dużo się traci. Mimo tego stale je kupujemy, gdyż kochamy motoryzację lub też potrzebujemy wygodnego oraz szybkiego środka lokomocji.

Auto traci najwięcej na wartości w ciągu pierwszych 3 latach. Spadek ceny samochodu wynosi często nawet połowę jego wartości początkowej.   |  fot. nad.

Rzeczywistość wygląda tak, że niektóre pojazdy charakteryzują się znacznie mniejszą utratą wartości w stosunku do początkowej ceny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Utrata wartości - jak to wygląda?

Prawda jest taka, że to utrata wartości jest jednym z ważniejszych czynników w bilansie kosztów użytkowania samochodu. Przede wszystkim, jeśli stawiamy na nowy samochód wysokiej klasy. Nie inaczej jest jednak w przypadku używanych pojazdów. Spora część osób przypomina nam o różnych rzeczach, mówiąc "sprawdź VIN", czy też "zweryfikuj dokładnie stan danego auta".

Oczywiście jest to istotne, aczkolwiek w czasie kupowania nowego pojazdu, warto od razu pomyśleć o jego sprzedaży. Wiele osób zapomina o utracie wartości, gdyż nie stykamy się z nią na co dzień. Tankowanie paliwa, czy też zakup ubezpieczenia to codzienne wydatki, a spadek ceny samochodu to coś, co przykro zaskakuje nas, dopiero kiedy postanowimy się go pozbyć. W jakich wypadkach jest ona największa?

Które samochody najwięcej tracą na wartości?

Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że to na nowych luksusowych samochodach tracimy najwięcej. Jest to spowodowane między innymi tym, że musimy zapłacić za możliwość skonfigurowania pojazdu pod nasz własny gust, a także brak ryzyka, jeśli chodzi o stan samego auta. Jak wiele tracimy po podstawowym okresie trwania leasingu, czyli trzech latach?

Jak się okazuje, wartość może spaść o nawet 50 procent ceny salonowej. W związku z tym wraz ze wzrostem klasowości danego samochodu będziemy tracili więcej. Na przykład 50 procent ze 100 tysięcy złotych to 50 tysięcy, jednak dokładnie tyle samo w przypadku, gdy zapłacimy za auta 400 tysięcy złotych to już czterokrotnie więcej. Rozrzut ten nie jest spowodowany tylko i wyłącznie ceną. Co jeszcze na to wpływa?

Rodzaj silnika;

Model;

Postrzeganie marki;

Poziom wyposażenia;

Zakres gwarancji;

Pakiety serwisowe.

Samochody używane - jak wygląda ich spadek ceny?

W przypadku, gdy mamy do czynienia z rynkiem wtórnym, sytuacja, jeśli chodzi o utratę wartości, nieco się zmienia. W związku z tym znacznie lepiej kupić używany 3-letni samochód oczywiście tylko i wyłącznie wtedy, jeśli samochód ten jest pozbawiony wad. Co wpływa na cenę auta z drugiej ręki? Na pierwszym miejscu jest przebieg oraz stan. Z kolei wyposażenie dodatkowe, które w salonie jest niezwykle drogie, po kilku latach odgrywa już bardzo małą rolę. Znacznie więcej warte są różne pakiety, które zachęcają potencjalnych klientów.

Prawda jest jednak taka, że w czasie kupowania używanego pojazdu musimy być naprawdę uważni. Na rynku nie brakuje powypadkowych oraz poleasingowych samochodów, które są niczym innym jak tykającymi bombami. Jak widać, każdy samochód traci na swojej wartości. Z największą utratą muszą liczyć się osoby, które stawiają na osoby z salonu.

Rozwiązaniem tego problemu może być zakup auta z drugiej ręki. W takich wypadkach jednak musimy być niezwykle uważni, gdyż nie brakuje aut, które na pierwszy rzut oka wyglądają świetnie, a w rzeczywistości przyprawią nam wielu problemów.

(nad.)