Dlaczego nawet mała firma powinna mieć porządną stronę internetową?

Niektórym osobom wydaje się, że przy prowadzeniu niezbyt dużego biznesu założenie strony internetowej jest niepotrzebne. Nawet jak w końcu decydują się na założenie własnej witryny, to jedynym kryterium wyboru okazują się niskie koszty.

Posiadając własną stronę internetową możesz dotrzeć do tysięcy nowych, potencjalnych klientów.   |  fot. nadesł.

A później zdziwienie, że strona WWW nie jest widoczna w wyszukiwarce, i tym samym nie daje żadnych zysków. Nie warto powielać tego błędu, a wyjaśnienie, dlaczego nawet mała firma powinna mieć stronę internetową znajduje się poniżej. Gdzie Polacy szukają informacji o usługach i produktach?

Kiedyś sytuacja była bardzo prosta – do wyboru pozostawały polecenia najbliższych lub nie zawsze aktualne ogłoszenia w gazecie. Obecnie na pierwszy plan wybija się Internet, z którego korzysta ok. 28 mln Polaków (dane za CBOS). I na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przecież wiele osób nie sięga po ten środek przekazu, jednak warto przyjrzeć się, jak to wygląda w poszczególnych grupach wiekowych. Owszem, ci z grupy 65+ nie są zbyt chętni do zaglądania na strony WWW, ale młodsi wręcz nie wyobrażają sobie już życia bez Internetu. Dokładnie widać to na poniższej grafice.

Okazuje się zatem, że dla osób będących potencjalnymi klientami Internet jest czymś tak powszechnym, jak kiedyś było czytanie gazet. To nie wszystko, ponieważ znaczenie ma również sposób wykorzystania zasobów sieciowych. I chyba każdego właściciela firmy powinien zainteresować fakt, że najczęściej szuka się informacji o produktach i usługach!

Warto przy tym podkreślić, że powyższe dane pochodzą z lat 2018-2019, a więc jeszcze sprzed pandemii koronawirusa. Obecnie jeszcze chętniej zagląda się do Internetu, ponieważ właśnie w ten sposób najłatwiej i najszybciej można zamówić jakąś usługę lub określony produkt. W niektórych przypadkach przez wiele miesięcy w ogóle nie było innej opcji, ponieważ sklepy i punkty stacjonarne pozostawały zamknięte.

Ludzie przyzwyczają się do pewnych zachowań, więc nawet powrót do normalności nie oznacza automatycznie powrotu do starych nawyków. Można zatem stwierdzić, coraz powszechniejsze będzie korzystanie z zasobów sieciowych. Co to oznacza dla właścicieli firm? Odpowiedź wydaje się oczywista – każdy, nawet najmniejszy biznes potrzebuje dobrze wykonanej strony internetowej. Takiej, dzięki której firma będzie nie tylko widoczna dla potencjalnych klientów, ale również zacznie więcej zarabiać z powodu nowych zamówień lub zleceń. Powyższe dane nadal nie przekonują, że nawet mała firma powinna mieć porządną stronę internetową? To czas przedstawić inne argumenty.

Informacja 24 godziny na dobę dzięki stronie WWW

Nigdy nie wiadomo, kiedy klient nabierze ochoty na szukanie jakiegoś produktu lub usługi. Może to być środek nocy albo wczesny poranek. Co wtedy zrobi? Oczywiście wpisze w wyszukiwarkę konkretną frazę kluczową i zacznie przeglądać pojawiające się witryny – najczęściej tylko te z pierwszej karty wyników wyszukiwania. I w tym momencie ważne są dwie kwestie.

Po pierwsze – strona Twojej firmy musi być widoczna dla użytkownika.

Po drugie – zawartość witryny powinna zachęcać do dokładnego przejrzenia.

Właśnie dlatego nie wystarczy mieć jakąś stronę. Jeżeli jest źle zrobiona to tak, jak by jej wcale nie było. Potencjalny klient, który nie znajdzie konkretnych informacji po prostu zacznie szukać dalej. W związku z tym lepiej sobie darować zamówienie strony internetowej u kogoś, kto ma podejrzanie niską cenę, i tak naprawdę w ten sposób jedynie sobie dorabia do pensji.

W rzeczywistości opłaca się nawiązanie współpracy z solidną agencją jak Haiku Studio, ponieważ:

płaci się za stronę WWW, którą dobrze widzą wyszukiwarki, więc znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania na wybrane frazy kluczowe,

treści na niej okazują się przydatne dla użytkowników, zatem wzrasta szansa na pozyskanie nowych klientów (a jednocześnie utrzymanie wcześniejszych),

struktura witryny jest przejrzysta, co zachęca internautów do uważniejszego i dłuższego przeglądania niż kilka sekund,

strona internetowa staje się 24-godzinną reklamą firmy.

I naprawdę rzadko się zdarza, żeby ktoś znał się dobrze na wszystkim. Dlatego zespół Haiku Studio to specjaliści od konkretnych zadań – jedna osoba dba o przejrzystą i dostosowaną do specyfiki branży szatę graficzną, druga o to, by strona dobrze działała na każdym urządzeniu, trzecia troszczy się o napisanie wartościowych tekstów, czwarta o koordynację wszystkich działań. To zapewnia stworzenie strony internetowej na wysokim poziomie.

Wizerunek profesjonalisty

Klienci stają się coraz bardziej wymagający. Oczekują wysokiej jakości obsługi, jak najlepszych towarów i usług. Nie zadowala ich niska cena, jeżeli jakość pozostawia wiele do życzenia. Każdy właściciel firmy powinien zatem mieć świadomość, że dla zdecydowanej większości potencjalnych klientów brak strony firmowej to poważne zaniedbanie. Trudno też uwierzyć w profesjonalizm, jeżeli istniejąca witryna jest kompletnie nieużyteczna – ciężko na niej cokolwiek znaleźć, nawigacja tego nie ułatwia, a znajdujące się treści w zasadzie okazują się nieprzydatne.

Dobrze wykonana strona internetowa sprawia, że użytkownik nie musi szukać gdzie indziej odpowiedzi na swoje zapytania. Innymi słowy, staje się cennym źródłem informacji. Dzięki temu postrzega daną firmę jako godną zaufania.

Strona www jako solidny bank wiedzy dla właściciela firmy

Dzięki stronie internetowej każda firma może dokładnie poznać tych, którzy wchodzą na witrynę, zatem są zainteresowani danymi produktami czy usługami. Tak się dzieje, ponieważ podpina się zaawansowane narzędzia statystyczne. One są całkowicie niewidoczne dla użytkowników i w niczym im nie przeszkadzają, ale dla osób prowadzących firmę mają ogromne znaczenie. W ten sposób ustala się przede wszystkim:

dane demograficzne, jak płeć i wiek użytkowników,

pochodzenie (województwa, miasta),

skąd internauci trafiają na daną stronę (wyniki organiczne czy reklamy),

okresy i godziny, w których najczęściej potencjalni klienci trafiają na stronę (np. okres letni czy świąteczny, godziny poranne czy może nocne),

zainteresowania.

Poszczególne dane pozwalają precyzyjnie określić profil klienta. Taka wiedza natomiast zazwyczaj ma przełożenie na późniejsze zyski. Niektóre narzędzia analityczne umożliwiają też obserwowanie, jak działa dana strona, a dzięki temu łatwo na bieżąco nanosić ewentualne poprawki lub wprowadzać nowe udogodnienia. To bardzo ważny element, ponieważ wymagania wyszukiwarek nieustannie się zmieniają. Tym samym każda strona internetowa wymaga od czasu do czasu pewnego liftingu.

Oczywiście nie można też zapominać o tym, aby witryna cały czas żyła. Dlatego systematycznie należy dodawać interesujące treści np. na podstronie z blogiem, aktualnościami czy galerią zdjęć.

Idź z duchem czasu

Na koniec jeszcze raz należy się odwołać do danych przedstawianych przez CBOS i GUS. Jeżeli co najmniej 65% osób w Polsce szuka w Internecie informacji na produktów i usług, to nie można tej wiedzy bagatelizować. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i nawet mała firma powinna mieć porządną stronę internetową, aby się pokazać, wyróżnić i zadbać o rozwój swojego biznesu. Skuteczna witryna firmowa na pewno może się okazać strzałem w dziesiątkę – realnym i legalnym dopalaczem dla wzrostu zysków.

Artykuł powstał we współpracy z Haiku Studio.

Agencja Reklamowa Haiku Studio Mickiewicza 35/7 89-600 Chojnice Dane kontaktowe: Telefon stacjonarny: 52 374 16 69 Telefon komórkowy: 511 984 811 Email: info@haiku.com.pl