Czym jest coworking?

Bycie freelancerem staje się coraz popularniejsze, ponieważ ludzie cenią sobie sytuację, w której tylko oni decydują, gdzie i kiedy będą pracować. Trudno się temu dziwić, praca zdalna bowiem oferuje swego rodzaju wolność zawodową, przynajmniej w domyśle.

Coworking to rozwiązanie dla właścicieli młodych firm i początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają funduszy na własne biuro, ale też dla osób, które szukają oszczędności oraz profesjonalnej siedziby do pracy.   |  fot. nad.

Niemniej wielokrotnie okazuje się, że w rzeczywistości taki model, zamiast korzyści przynosi jedynie utrudnienia w realizacji poszczególnych zadań. Właśnie dlatego powstał coworking.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wstajecie rano zmotywowani do pracy, ale macie problemy z wykonywaniem jej w domu i dystrakcją. Wtedy pojawia się pomysł udania się do kawiarni, niestety na miejscu panuje zbyt duży chaos oraz gwar, żeby można się było skupić. Dlatego dobrą alternatywą jest przestrzeń coworkingowa.

Opis

Czym różni się coworking od typowego biura na wynajem? Głównie tym, że w przypadku pierwszego mowa o otwartej przestrzeni dostosowanej zarówno do indywidualnego, jak i grupowego realizowania zadań. Wolne miejsce może być zajęte przez każdą osobę. Panuje tam pełne skupienie i poszanowanie obecności innych, a ponadto wiele małych przedsiębiorców decyduje się na „prowadzenie” tam działalności, ponieważ dzięki temu można zredukować koszty dotyczące najmu. Zawsze znajdzie się tam woda, kawa i herbata dla chętnych.

Zalety przestrzeni coworkingowej

Z początku niektórzy wątpiący mogą wpaść w lekką konsternację. Jak to, freelancer w założeniu „ucieka” od konkretnego miejsca pracy, a nie z własnej woli uczęszcza do miejsca pełniącego przecież podobną funkcję? Nic bardziej mylnego. Klasyczne biuro nie daje wyboru, a ponadto niektóre osoby nie realizują się w nim ze względu na sztywną atmosferę. Coworking oferuje za to spokój, nastawienie na cel (skoro się tam udajemy, to faktycznie zależy nam na wykonaniu zleceń) i szeregu udogodnień w postaci szybkiego Internetu, dostępu do sali konferencyjnej, pomieszczenia kuchennego itd. Wybrane przez nas miejsce możemy wynajmować na godziny lub wykupić abonament na korzystnych warunkach.

Podsumowanie

Coworking jest kolejnym krokiem ewolucji w kwestii pracy biurowej. Nawet jeśli kilka lat temu mógł wydawać się czymś niepotrzebny, w ogólnym rozrachunku zbędnym, to dziś znajduje zastosowanie wśród freelancerów i małych przedsiębiorców ceniących sobie spokój oraz dobrą organizację pracy. Aby jednak ułatwić im dostanie się do takiej przestrzeni najlepiej, aby ta była zlokalizowana w centrum miasta. Wtedy w razie konieczności będziemy mogli załatwić sprawy w różnego rodzaju urzędach, sprawnie udać się na przerwę do lubianego punktu gastronomicznego i w razie czego szybko wrócić do domu.

(mat. partnera)