Czyje przepisy są ważniejsze?

Czy budowa Bramy Pomorza, największej galerii handlowej w południowej części Pomorza ma prawne podstawy? Na razie pozwolenie na budowę zostało wstrzymane, wskutek protestów sąsiednich firm skierowanych do wojewody pomorskiego.

Galeria handlowa ma być wybudowana na terenie 15 ha opodal węzła drogowego „Pawłówko”.

Ta sprawa "wypłynęła" niedawno podczas rady powiatu chojnickiego. W tej sprawie interpelował radny Wojciech Rolbiecki zwracając uwagę na fakt, iż starosta wydał pozwolenie na budowę na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jest kwestionowany prawnie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Co się stanie, gdy na pana biurko trafi orzeczenie sądu ostatecznej instancji, mówiące, że działania podjęte przez wójta i starostę nie miały umocowania prawnego? - pytał wówczas Rolbiecki.

Dodajmy, że na orzeczenie WSA powołały się także kancelarie prawne reprezentujące hurtownie pp. Ryduchowskich i spółkę Bór Tuchola - najbliższych sąsiadów przyszłej galerii. Z ich strony do wojewody pomorskiego wpłynęły pisma o odwołanie od decyzji starosty w sprawie pozwolenia na budowę galerii.

Dodajmy, że pozwolenie na budowę zostało wydane 8 sierpnia. Wspomniani sąsiedzi obawiają się paraliżu komunikacyjnego wywołanego działalnością galerii. 21 sierpnia Hubert Harsz zawiadomił Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku o fakcie, iż pozwolenie na budowę zostało wydane na podstawie nieważnego aktu prawa miejscowego czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Co na to włodarze?

Już podczas sesji starosta Stanisław Skaja wyjaśniał: - przed wydaniem pozwolenie na budowę były sprawdzane wszystkie aspekty dotyczące przepisów. Mamy orzeczenie WSA. Ale ono dotyczy tylko pewnych rzeczy, których gmina  nie zrobiła właściwie. W uzasadnieniu decyzji wyroku jest napisane, że prawo miejscowe uchwalone przez radnych  jest w dalszym ciągu obowiązujące, czyli decyzja o uchwaleniu planu przestrzennego jest utrzymana w mocy do chwili uprawomocnienia się wyroku Sądu Administracyjnego. Póki nie jesteś skazany prawomocnym wyrokiem, jesteś niewinny. Jeżeli dochowane zostały wszystkie  procedury dotyczące kasacji tego wyroku przez Sąd Najwyższy, to decyzja pozostaje w obrocie prawnym.

- Co oznacza, że wspomniany plan miejscowy pozostaje w obrocie prawnym? - pytamy w Urzędzie Gminy w Chojnicach, gdzie został zatwierdzony plan.

- Sąd nie zastosował klauzuli nieważności  planu - wyjaśnia Piotr Stanke, wicewójt gminy Chojnice. - Jedyne zastrzeżenia formalne, które go dotyczą to zastosowanie złej skali i zły opis scalenia działek. Nawet w przypadku ostatecznej decyzji NSA o nieważności planu, skutkiem tego wyroku będzie wszczęcie przez gminę procedur z uchwaleniem poprawek w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego.

A protesty sąsiednich firm? - pytamy wicewójta Stanke. - Te dotyczyły przede wszystkim decyzji środowiskowej. Wspomniany paraliż komunikacyjny i niekorzystne oddziaływanie sąsiedztwa może być odczuwalne tylko w procesie budowy. Natomiast samo sąsiedztwo galerii będzie pozytywnie stymulować rozwój gospodarczy sąsiednich firm. Trzeba też patrzeć na korzyści społeczne - w wielkim centrum handlowym będzie 600 nowych miejsc pracy. Za sprawą galerii gmina zyska ponad milion złotych podatku od nieruchomości rocznie, do tego dojdą udziały w podatku PIT.

Na razie jednak wskutek protestów decyzja o pozwoleniu na budowę została wstrzymana. Wojewoda pomorski ma 30 dni na ich rozpatrzenie

(ro)

 1. 17 września 2012  12:38   Patrząc na dokonania pana H ...   anonim

  Patrząc na dokonania pana H może i jest to hipokryzja, ale czy wójt i samorządowcy mają pozwolenie na łamanie prawa czy to nie oni powinni je bezwzględnie przestrzegać !! Czemu w przypadku Rank Progressu tak manipulowano terminami by do gminy nie wpłyneła opłata od wzrostu wartości sprzedanych gruntów, a winnych przypadkach opłaty takie ustalane są zawsze na najwyższym poziomie. Czemu opłata taka nie została zapłacona od działek które wójt i pan Stanke wydzielili sobie nad jeziorem karsinskim. To wiele pytań na które nigdy nie będzie odpowiedzi bo jak władza robi szwindle to jest wszystko ok

  0
  0
 2. 16 września 2012  23:23   hipokryzja   anonim

  hipokryzja jak Hubert Harsz i on ma czelnosc zaskarżać decyzje organów sanmorzadowych.Ludzie nie dajcie sie zwieśc, on odwraca uwage od swoich szwindli, i to na wielka skalę

  0
  0
 3. 16 września 2012  22:14   typowo polskie   polak

  jakie to typowe dla naszego narodu zamiast sie cieszyc to ciagle zle i niedobrze...600 miejsc pracy!! kino 3d ale zamet musi byc>.

  0
  0
 4. 13 września 2012  17:45   Prace się zaczeły   anonim

  Już stoi płot i wjechał ciężki sprzęt:)

  0
  0
 5. 11 września 2012  11:23   jakby nie opatrzec powstanie ... (2)   anonim

  jakby nie opatrzec powstanie nowe 600 miejsc pracy no i w koncu bedzie KINO z prawdziwego zdarzenia.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 14 września 2012  09:02   nie będzie tam kina a ...   anonim

   nie będzie tam kina a miejsca pracy powstana te które w chojnicach będą musiały się zlikwidować

   0
   0
  • 13 września 2012  15:28   Kino mamy już na codzień   anonim

   Kino mamy już na codzień

   0
   0
 6. 11 września 2012  11:05   Wójt zastrzelił żonę, a ...   anonim

  Wójt zastrzelił żonę, a potem próbował się zabić http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/rzeszow/sanok-zastrzelil-zone-pozniej-probowal-zabic-siebi,1,5242885,region-wiadomosc.html

  0
  0
 7. 11 września 2012  10:44   RANK PROGRESS nie ma ... (1)   anonim

  RANK PROGRESS nie ma prawomocnego pozwolenia na budowę ale ma Wójta.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 września 2012  15:34   Gdyby nie mieli,to by sie tak ...   anonim

   Gdyby nie mieli,to by sie tak nie afiszowali z budowa,widocznie Wojewoda utrzymal warznosc pozwolenia.

   0
   0
 8. 10 września 2012  15:16   skoro ruszyla   Budowlaniec

  Skoro ruszyla to napewno maja pozwolenie,to njie szopka na dzialce zeby budowali ,,na dziko\'\',tym bardziej ze stoi tablica informacyjna z numerem pozwolenia itp.

  0
  0
 9. 10 września 2012  10:39   A tym czasem   Mirosław Kieszek

  Budowa nowej galerii już ruszyła... Czy aby napewno legalnie? Czy to może samowola budowlana?

  0
  0
 10. 8 września 2012  08:17   Pocałujta wójta wieta gdzie?   jełop

  Pocałujta wójta wieta gdzie?

  0
  0
 11. 8 września 2012  07:28   Wojcie nie daj!   anonim

  A jaki interes ma tam znany chojnicki wzór przedsiębiorczości Hubert H? Razem z nieskalanymi pp.R i S tworzą niezła paczkę. Boże, broń nas przed pseudo biznesmenami.

  0
  0
 12. 6 września 2012  20:02   W naszej gminie to Wójt ... (1)   anonim

  W naszej gminie to Wójt podejmuje decyzje a Rada to fikcja, ewentualnie gdy są jakieś problemy to słyszymy to nie ja to Rada. Całkiem niedawno Wójt na łamach prasy tłumaczył jak w sprytny sposób zaskarży decyzje i ominie prawo to Rada jeszcze nie wiedziała że będzie głosować a Wójt już znał wynik! tak że nie wygłupiajmy się z tą Radą

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 8 września 2012  13:24   Czytajmy i to ze zrozumieniem   Trzezwo myslacy

   Na początek radziłbym się trochę doszkolić i poczytać.Plan zagospodarowania uchwala Rada Gminy, jednak co zrobić z wyrokiem leży w gestii Wójta a nie rady, od tego jest radca prawny, sekretarz,zastępca. Na żadnej sesji ani 31.05.2012r. ani 28.06.2012r. nie padło ani jedno słowo o tej inwestycji. Więc zapraszam do lektury , bo niedługo palniesz kolejna gafę typu: ,,Rada Gminy uchwaliła ustawę o sposobie zakupu papieru toaletowego"

   0
   0
 13. 6 września 2012  18:20   ojjj   Trzezwo myslacy

  Byłbym ostrożny rzucając takie oskarżenia nie mając poparcia w dowodach,pisząc na forach pamietajmy że nie jesteśmy anonimowi. Plan zagospodarowania uchwala Rada a nie Wójt, zwolni z podatku? Może na 3 lata ,ale po tym czasie podatki zaczną spływać do gminy. Sam gdybym miał zyskac np 30 mln tracąc na początku 3 chetnie bym na to przystal.

  0
  0
 14. 6 września 2012  16:13   Rank Progress podobne ...   J F K

  Rank Progress podobne problemy z przepisami ma przy wielu swoich inwestycjach. Spółka jest tak ogromna, że mało kto jest w stanie przeciwstawić się. O sile świadczy w jaki sposób zachowuje się wójt. Czy ktoś myśli, że robi to bezinteresownie? A może chodzi o miliony podatku, z których gmina i tak zwolni inwestora? Sprawa wydaje się rozwojowa i sądzę, że wymiar sprawiedliwości powinien się jej bliżej przyjrzeć nie tylko pod kątem wydania pozwolenia na budowę, czy tempa w jakim powstał plan miejscowy ale w znacznie szerszym kontekście.

  0
  0
 15. 6 września 2012  15:57   gdzie te czasy jak wójtowie ...   mieszkaniec

  gdzie te czasy jak wójtowie myśleli o tym co dobre dla gminy a nie kombinowali z prywatnymi inwestorami jak obejść prawo i ile za to dostaną

  0
  0
 16. 6 września 2012  15:10   a ci dalej mącą, skarżą itp.   anonim

  Budować nie gadać! A te Harsze za robotę niech się wezma.

  0
  0
 17. 6 września 2012  09:19   do pana Stanke   anonim

  Całkiem niedawno została podjęta w gminie uchwała o zwolnieniu na trzy lata z podatku od nieruchomości wszystkich nowych podmiotów. Można odnieść wrażenie że ktoś zrobił to specjalnie właśnie po to by RANK PROGRESS nie musiał płacić milionów podatku. Gmina zrobiła plan w taki sposób by sp. nie musiała zapłacić opłaty od wzrostu wartości nieruchomość co w tym przypadku to około 4 mln zł . Gdzie trafiły te pieniądze ? czy to może one spowodowały że wszystko jest robione w ekspresowym tempie z pominięciem wszystkich przepisów ?

  0
  0
 18. 5 września 2012  18:52   Panie Ryduchowski (1)   Też ciekawy

  niech Pan nie wciska takich bajek, że Pan protestuje przeciwko budowie galerii gdyż obawia się Pan paraliżu komunikacyjnego! Dzieci z przedszkola może Panu uwierzą! Mało się Pan jeszcze nachapałeś, że nie chcesz dać zarobić innym?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 19. 5 września 2012  14:51   Wszytsko ok, zgadzam się ... (1)   ciekawy

  Wszytsko ok, zgadzam się miejsca pracy, wpływy z podatków, itd. Tylko nadal jest zasadne pytanie co będzie, gdy ostatecznie okaże się, że pozwolenie było wydane niezgodnie z procedurami, a budynek już bedzie stał? w tym jest największy problem.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 września 2012  15:27   to bedzie   P

   Jedyne zastrzeżenia formalne, które go dotyczą to zastosowanie złej skali i zły opis scalenia działek. Nawet w przypadku ostatecznej decyzji NSA o nieważności planu, skutkiem tego wyroku będzie wszczęcie przez gminę procedur z uchwaleniem poprawek w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego.

   0
   0
 20. 5 września 2012  11:50   Gó... bedzie a nie Galeria. ... (1)   Pom

  Gó... bedzie a nie Galeria. Ludzie to dziw... wiec dalej bedziemy lokalną wiochą bez niczego.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 15 września 2012  07:40   Budujcie...   anonim

   Upiększajcie naszą gminę !

   0
   0