Czy warto przeprowadzić się do dużego miasta?

Mieszkanie na wsi lub w małym miasteczku, często wiele osób postrzega, jako duszenie się i podcinanie skrzydeł. Dzieje się tak, ponieważ miejsce w którym żyjemy wpływa znacząco na nasze samopoczucie i motywację.

Ogromnym plusem przeprowadzki do dużego miasta jest większy wybór wśród ofert pracy i atrakcyjniejsze zarobki.   |  fot. nad.

Analizując powyższą sytuację, stajemy przed odwiecznym dylematem, który rodzi pytanie ”czy warto przeprowadzić się do większego miasta?”. Decydując się na przeprowadzkę do dużego miasta musimy na pewno przyzwyczaić się do szybszego tempa życia. Jakie jeszcze inne plusy i minusy wynikają z takiej decyzji?

Zatrudnienie

Głównym i najważniejszym powodem, dla którego ludzie od dawna decydowali się na przeprowadzki do większych miast, jest lepsza szansa na znalezienia pracy. Bez większego kłopotu dostaniemy tu pracę zgodną z naszymi kwalifikacjami i posiadanym doświadczeniem oraz wykształceniem. W dużych miastach funkcjonuje wiele polskich i zagranicznych firm, swoje siedziby mają tutaj również duże korporacje. O zatrudnienie można się również starać w licznych szkołach i urzędach, co było by niemożliwe mieszkając na wsi.

Praca w dużym mieście, wiążą się równocześnie, z wyższymi zarobkami, w porównaniu do tych oferowanych w mniejszych miejscowościach. Podsumowując, ogromnym plusem przeprowadzki do dużego miasta jest większy wybór wśród ofert pracy i atrakcyjniejsze zarobki.

Rozrywka i kultura

Mieszkając w dużym mieście można korzystać z takich ośrodków kulturalnych jak kina, teatry, muzea czy opery. Są to miejsca, których brakuje z pewnością na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Warto również poznać inne ciekawe miejsca jakie oferują nam duże miasta. Są to galerie sztuki, biblioteki czy liczne kluby, gdzie można realizować swoje zainteresowania lub oddać się rozrywce. Wybór jest bardzo szeroki, ale możemy mieć pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Nauka i edukacja

Wybierając życie w dużym mieście, dysponujemy szerokim wachlarzem wysokiej klasy uczelni, które reprezentują poziom nauczania znacznie wyższy niż w małych miejscowościach. Do naszej dyspozycji pozostają również szkoły policealne, ośrodki szkoleniowe, szkoły językowe, studia podyplomowe. Jednym słowem osoba, która szuka możliwości rozwoju, ma tu nieograniczone pole do wyboru.

Komfort życia

Decydując się na życie w dużym mieście, można także znacznie podnieść komfort swojego życia. Zyskujemy nieograniczony dostęp do drogich restauracji, w których serwuje się potrawy z różnych stron świata. Nie musimy martwić się, czy w ciągu dnia zdążymy zrobić zakupy, ponieważ sklepy online bez trudu je do nas dowiozą. Możemy zadbać o swoje zdrowie, korzystając z nowoczesnych ośrodków sportowych. Często są tu także organizowane imprezy sportowe, kulturalne, muzyczne, mecze czy koncerty.

Jednak oprócz licznych udogodnień jakie oferują nam duże miasta, musimy liczyć się także ze znacznie większymi kosztami życia i utrzymania. Z pewnością o wiele droższe są tu nieruchomości. Dlatego też planując zakup mieszkania należy wziąć pod uwagę fakt, że najdroższe mieszkania są w stolicy. Porównując ceny łatwo można zauważyć, że za 240 tys. zł w mniejszym mieście, jakim jest Zielona Góra kupimy 50 metrowe mieszkanie, natomiast za tą samą kwotę w Warszawie pozwolimy sobie na zakup jedynie około 25-metrowej kawalerki. Jak widać ceny nieruchomości w stolicy są naprawdę wysokie.

Mieszkać jednak, gdzieś trzeba dlatego, należy podjąć decyzję o budowie lub zakupie domu albo mieszkania. Ze względu na wysokie stawki za nieruchomości zazwyczaj decydujemy się na finansowanie takiego przedsięwzięcia za pomocą kredytu bankowego. Oferty i wymagania banków są bardzo różne, dlatego należy dokładnie je przeanalizować. Koszty około kredytowe można jednak nieco obniżyć indywidualnie wybierając rzeczoznawcę.

Tak przygotowana wycena nieruchomości jest tańsza, w porównaniu do ofert rzeczoznawców których wskazuje nam bank. Usługa ta może również skutecznie usprawnić całą procedurę kredytową i co ważne dostępna jest w wielu większych miastach. Bez problemu możemy skorzystać z oferty jaką posiada rzeczoznawca majątkowy Gdańsk oraz rzeczoznawcy w innych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Gdynia.

(Nad.)