"Chopin dla każdego"

Kiedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło rok 2010 Rokiem Chopinowskim środowiska, którym nie jest obojętna muzyka ruszyły z przygotowaniami. Oto krótkie podsumowanie.

Paweł Wakarecy podczas koncertu w Brusach.   |  fot. arch.red.

Fryderyk ChopinW naszym powiecie z inicjatywą obchodów roku Chopinowskiego wyszło Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ”Samorządni”. Została powołana Rada Programowa, której zadaniem było opracowanie kalendarza imprez obejmujących różne formy chopinowskich wydarzeń kulturalnych. Przewodniczenie Radzie Programowej powierzono Marii Wróblewskiej. Dla powiatu chojnickiego Rok Chopinowski otrzymał wspólną nazwę „Chopin dla każdego”. Gimnazjom zaproponowano konkurs plastyczny na wykonanie plakatu stanowiącego tło do wszystkich wydarzeń związanych z działalnością koncertową. Konkurs został rozstrzygnięty już w marcu br. Zwyciężyła praca Doroty Meller z klasy III Gimnazjum w Lubni wykonana pod opieką nauczyciela plastyki Marka Blecha.

Szkoły ponadgimnazjalne otrzymały propozycję realizacji audycji szkolnych poświęconych Fryderykowi Chopinowi. Różnorodność form w realizacji audycji przeszła najśmielsze oczekiwania. Zaprezentowano muzykę na żywo w wykonaniu uczniów szkół muzycznych różnych stopni, muzykę w postaci prezentacji multimedialnej wybranych fragmentów filmów o Chopinie, scenek teatralnych czy wystaw przedmiotów z Chopinem np. banknotów, miniatur samolotu i żaglowca, płyt z różnymi wykonawcami,  książek czy filmów.  W kwietniu i maju audycje odbyły się w Zespole Szkół Specjalnych , Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie, II Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Nr 1, Zespole Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego i Zespole Szkół. Wielkim wydarzeniem stał się zakup fortepianu przez Zarząd Powiatu Chojnickiego dla Zespołu Szkół na Nowym Mieście. Szkoła ta została wskazana na międzyszkolne centrum życia kulturalnego.

23 maja w auli odbył się pierwszy koncert i publiczny odbiór nowego instrumentu. Przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowały się słuchaczki Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena z Poznania w cyklu teksów Justyny Holm śpiewanych do utworów Chopina w wykonaniu Joanny Karpacz - Kowalkowskiej. Młode artystki : Kamila Markuszewska, Katarzyna Markowska, Simona Kajper i Monika Nowakowska podbiły serca bardzo licznie zebranej widowni. Z recitalem wystąpiła młoda pianistka Hanna Gailitis. Cały program wyreżyserował Antoni Urban.

Chojniczanina z Paryża w recitalu chopinowskim usłyszeliśmy 29 sierpnia w Chojnickim Domu Kultury wypełnionym przez melomanów. Tomasz Wojak po kilkunastoletniej przerwie wystąpił wśród swoich i ponownie zdobył serca. Owacje na stojąco, bisy, kwiaty, życzenia i zapewnienie powrotu specjalnie dla takich melomanów. Wzruszeni chojniczanie pozostali w oczekiwaniu na następne wydarzenia artystyczne. 25 września młodziutka pianistka Izabela Jutrzenka - Trzebiatowska, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach, zaprezentowała się z bogatym recitalem chopinowskim w auli Zespołu Szkół. Widownia w bardzo różnym wieku gromkimi brawami nagrodziła brawurowe wykonanie utworów Chopina. Wzruszenia nie ukrywali melomani chojniccy. Kolejny koncert adresowany był dla młodzieży i otrzymał tytuł „Młodzi Młodym”. 15 października  w auli Zespołu Szkół z utworami Chopina zaprezentowali się: Natalia Skrzypkowska i Filina Sztandera uczennice PSM IIst. w klasie Jacka Polańskiego oraz Paweł i Piotr Wołowiczowie już studenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Cała grupa jest absolwentami chojnickiej PSM Ist.

W szczególny sposób włączyły się Brusy w obchody Roku Chopinowskiego. Pani Halina Napiontek – pedagog z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zaprosiła do współpracy koleżanki nauczycielki z bruskiego gimnazjum i podstawówki. Panie opracowały konkurs wiedzy o Chopinie oraz przygotowały młodzież w rozpoznawaniu utworów. Pokłosie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów oraz występy młodych bruszan, odbyło się 30 października w domu kultury w obecności Pawła Wakarecy - młodego pianisty, naszego rodaka, wyróżnionego w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina  w kilka dni po zakończeniu Konkursu. Paweł Wakarecy swoją grą sprawił, że publiczność bardzo licznie zgromadzona, została zaczarowana w bezruchu, oczarowana wirtuozerią i wielkim artyzmem. Czy tak wielkiej uczty duchowej oczekiwali melomani, którym muzyka otwiera serca? Pan Paweł zdobył serca wszystkich obecnych piękną grą i swoją skromnością.

Cykl koncertów zakończyli młodzi pianiści z Poznania i Moskwy. 15 listopada odbyły się dwa koncerty w auli Zespołu Szkół. Koncert południowy dla młodzieży i wieczorny  otwarty dla melomanów w każdym wieku. Z cyklem utworów Chopina wystąpili młodzi, utalentowani i utytułowani już konkursami i koncertami na świecie:

Łukasz Byrdy z Poznania adept PSM IIst. im Henryka Wieniawskiego

Irina Krasowina studentka V roku Akademii Moskiewskiej.

Publiczność oczarowana świeżością interpretacji, wirtuozerią, brawurą etiud nie pozwoliła zakończyć występów bez bisów. Wszyscy pianiści koncertujący w Chojnicach w ramach obchodów Roku Chopinowskiego byli obdarowani przez publiczność serdecznym przyjęciem, wielkimi brawami, i prośbami o bisy. Organizatorzy całego cyklu koncertów obdarowali pianistów  medalem okolicznościowym wybitym w srebrze przez Skarbnicę Państwową. Ta trwała i wyjątkowa pamiątka pozwoli na wspomnienie gospodarzy i miłego przyjęcia w Chojnicach i Brusach. Wszystkich koncertów wysłuchało ok.1500 melomanów w różnym wieku. Artyści wykonali:15 mazurków,7 preludiów,7 walców,12 etiud, 9 polonezów, 9 nocturnów, 5 scherz, 4 ballady, 3 fantazje impromptu, 5 pieśni i fragmenty koncertu. Po każdym koncercie były jeszcze bisy. Ostatnim wydarzeniem jest projekcja filmu o Chopinie pt. „Chopin.Pragnienie miłości” przygotowanym przez    DKF „Cisza”.  Rok Chopinowski w powiecie chojnickim realizowany z dużym bogactwem wydarzeń kulturalnych pokazał, że organizatorzy trafili w oczekiwania odbiorców. Miłość do muzyki kiedyś i gdzieś powinna się zacząć. Jeżeli nie miłość to chociaż szacunek dla wykonawców i odbiorców. Trwałym śladem Roku Chopinowskiego pozostaje fortepian i wskazanie Zespołu Szkół na Nowym Mieście na organizację podobnych  wydarzeń kulturalnych. Obchody odbyły się przy współfinansowaniu przez Urząd Miasta Chojnice. W partnerskiej współpracy zaistniały: Grażyna Szumska, Halina Gawrońska, Halina Napiontek, Paweł Boczek i Maria Wróblewska.

Maria Wróblewska
(m.n)

Galeria plakatów koncertowych zobacz_.jpg