Chojnicki Strajk Kobiet chce równouprawnienia w nazewnictwie ulic

We wczorajszym (1.12.) proteście na Starym Rynku zorganizowanym przez aktywistki z chojnickiego Strajku Kobiet wzięło udział kilkanaście osób. Zbierano na nim podpisy poparcia dla obywatelskiej ustawy "Legalna aborcja. Bez kompromisów".

Mimo niskiej frekwencji zbierano podpisy pod wnioskiem Komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja. Bez kompromisów”.   |  fot. (je)

Powodem manifestacji było rozpoczęcie przez Sejm prac nad projektami ustawy przewidującej dożywotnie więzienia za przerwanie ciąży i poronienia oraz ustawy o Instytucie Rodziny, gdzie byłby rejestr ciąż. Monika Szczukowska odczytała petycję adresowaną do włodarzy gminy Chojnice, miasta Chojnice i powiatu chojnickiego oraz radnych z tych samorządów.

Są w niej żądania do realizacji celów mających poprawić los kobiet i osób LGBTQ+, gdyż „dla nich w Chojnicach nic się nie robi”. Aktywistki domagają się m.in., aby wprowadzono w szkołach edukację seksualną, ustanowienia Rzecznika Kobiet, przygotowania raportu o stanie praw kobiet i osób LGBTQ+, ich sytuacji ekonomicznej i równouprawnienia w publicznych i prywatnych miejscach pracy; natychmiastowego zdjęcia krzyży z obiektów publicznych i z pomieszczeń wewnątrz nich, także w szkołach; oraz natychmiastowego wprowadzenia parytetu w nazewnictwie ulic w Chojnicach, gdyż tylko 14 z nich ma za patronów kobiety, gdy mężczyźni aż 106.

Petycję mieszkańcy miasta, gminy i powiatu chojnickiego mogą podpisać na avaaz.org - link tutaj

Całość apelu w relacji video.

(je)

Całkowity zakaz aborcji odrzucony zdecydowaną większością głosów

W czwartek Sejm przyjął wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu, który zakładał zaostrzenie prawa aborcyjnego i wprowadzenie kar za przerywanie ciąży. Decyzję tę przyjęto oklaskami. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów. Z kolei dalszych prac nad projektem chciało 41 posłów PiS, sześciu posłów Konfederacji i poseł niezrzeszony Łukasz Mejza. Czytaj więcej - tutaj