Był tort z napisem 85, a jubilat żartobliwie zmienił liczbę na 58

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w ramach Dni Sztuki odbyło się spotkanie z malarzem, poetą i rzeźbiarzem Januszem Jutrzenką Trzebiatowskim.

Spotkanie było połączone z prezentacją wydawnictw poświęconych życiu i twórczości Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.   |  fot. MBP Ch-ce

Spotkanie było połączone z prezentacją wydawnictw poświęconych życiu i twórczości Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. Eksponowane były tomiki poezji, katalogi wystaw oraz książki z reprodukcjami prac artysty. Ponieważ 9 lipca obchodził on 85 urodziny, była także okazja do złożenia życzeń.

Zebranych powitała dyrektor MBP Anna Lipińska, podkreślając, że jest to szczególny jubileusz wielkiego chojniczanina. Zaprosiła wszystkich do wysłuchania minirecitalu zespołu folklorystycznego Bławatki. Następnie głos zabrał komisarz wystawy Paweł Boczek. Przypominając niektóre szczegóły z życia artysty, podkreślił, że „jego kaszubskie korzenie sprowadziły go po raz kolejny na ziemię chojnicką”.

- Tutaj się bowiem urodził i tutaj często wraca. – „Z powodzeniem uprawia różne dyscyplinygrafikę, malarstwo, plakat, rzeźbę, medalierstwo, architekturę, scenografię i poezję” – mówił. – „Stworzył bukiet poglądów i własny styl, co pozwala go z łatwością rozpoznać we wszystkich uprawianych dyscyplinach artystycznych. Ciągle dąży do nieosiągalnego absolutu, bo taka jest jego filozofia życia” – dodał Paweł Boczek.

Wśród osób składających życzenia Januszowi Trzebiatowskiemu był burmistrz Arseniusz Finster. Jak mówił, artysta jest cały czas aktywny i jest najbardziej pracowitą osobą, jaką zna, gdyż tworzy w wielu dziedzinach. – „Mój drogi, trochę starszy ode mnie przyjacielu” – zwrócił się do jubilata, życząc mu 100 lat, a po tej setce tyle lat, ile wynosi różnica pomiędzy wiekiem artysty a jego. Burmistrz wręczył także kustosz Galerii Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chojnicach Julii Recy medal z okazji 10-lecia baszty.

Ksiądz dziekan Jacek Dawidowski sprezentował artyście wydany w ubiegłym roku album „Symbole sakralne chojnickiej bazyliki” i zaproponował, żeby wszyscy obecni wpisali się do publikacji. Podkreślił, że cieszy się, że dane mu było spotkać artystę na swojej drodze. Poetka Maria Jolanta Kowalska przeczytała swój wiersz, zadedykowany artyście, „Kim jesteś”. Głos zabrały także dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Czersku Małgorzata Skwarek oraz Mirosława Pilarska, która jest znajomą artysty od czasów jego młodości. Jak wspomniała, zabiegała o utworzenie w Chojnicach galerii z pracami Janusza Trzebiatowskiego i jako architekt uczestniczyła w przygotowaniu projektu baszty.

Janusz Trzebiatowski podziękował za tyle dobrych słów. – „Myślę, że wszystko, co dobre jest dopiero przede mną” – skomentował i zaznaczył, że zamierza żyć do 130 lat. Poinformował zebranych o planowanych w najbliższym czasie w kraju i za granicą wystawach jego malarstwa. Zaprosił też na ekspozycję, którą przygotowuje Chojnickie Centrum Kultury. Jak mówił, barwy, dźwięki i poezja to tylko różne środki wyrazu tego wielkiego słowa sztuka. – „Dla was żyję, dla was chcę tworzyć i wy jesteście moim natchnieniem i moją siłą” – mówił.

Po części oficjalnej był tort z napisem 85, a jubilat, zanim ukroił pierwszy kawałek, żartobliwie zmienił liczbę na 58. Zebrani wznieśli także lampkami wina toast za zdrowie chojnicko-krakowskiego artysty.

Tekst i fot. MBP