Burmistrz skłonił głowę...

Jeszcze przed rokiem samotny Marcin Wałdoch kontestował składanie 14 lutego kwiatów przy obelisku na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Tym razem grono jego stronników było już większe i to z transparentem.

W tym roku podczas ceremonii skladania kwiatów pojawił się transparent przeciwników uhonorowania rocznicy 14 lutego.   |  fot. (ro), m.n.

W samo południe na cmentarzu znalazła się delegacja miejskiego samorządu z burmistrzem a także delegacja z gminy Chojnice. Członkowie tych delegacji przeszli milcząco obok protestującej grupy, złożyli kwiaty, na chwilę przystanęli też przy grobach. Wymiana  zdań a w zasadzie konfrontacja słowna rozpoczęła się dopiero przy wyjściu. Trwała jednak krótko. Znacznie dłużej trwała dysputa wokół tego cmentarza i petycji Stowarzyszenia "Arcana Historii" o zmianę napisu na obelisku. Rzecz ciekawa, nie tylko burmistrz przyznał rację co do treści proponowanej zmiany, także kilkoro koalicyjnych radnych wsparło pomysł. - Nigdy moja noga nie postanie na tym cmentarzu 14 lutego - deklarował radny Bogdan Kuffel. - Co innego 1 listopada, wtedy zapalam tam znicz. Mimo takich i podobnych głosów poparcia ze strony radnych, los petycji jest niepewny.

- Nie chcemy zamieść tej sprawy pod dywan -zapewniał Mirosław Janowski, przewodniczący rady miejskiej. Ale trzeba też trzymać się prawa i procedur. Wałdoch miał możność w tej sprawie zająć głos, chociaż rzadko zdarza się by gość, który nosi się z zamiarem wystąpienia na sesji bez uzgodnień z przewodniczącym rady miał tę okazję. Dzisiaj kilkakrotnie zdarzył się taki precedens. - Ta petycja ma spowodować, ze wedle woli radnych zostanie uruchomiona procedura dotycząca zmian na pomniku - argumentował Wałdoch.

Radni uznali, że sprawę dokładnie trzeba przedyskutować w gronie komisji, potem zwrócić się do urzędu wojewódzkiego i w razie konieczności - także do rosyjskiego konsulatu. Takie formalności zapewne nieco potrwają. Nieco krócej możemy spodziewać się innych zmian. Choćby wykazu w internecie wszystkich żołnierzy radzieckich pochowanych w Chojnicach na wspomnianym już cmentarzu. Zgodnie z sugestią Antoniego Szlangi miałby się też znaleźć przy głównym wejściu dwujęzyczna tablica informująca o tym, że tu spoczywają żołnierze polegli w 1945.

(ro)                                                      

fotoreportaz.jpg    relacja_video.jpg

  1. 20 lutego 2011  18:13   też człowiek   anonim

    Po co ten cyrk na cmentarzu? Przecież to miejsce pochówku! Każdy powinien tam myśleć o tym że, po śmierci wszyscy staniemy się równi!

    0
    0
  2. 15 lutego 2011  18:27   odpowiedź (1)   wicek

    Moja babcia opowiadała - anonima z godz.16,56- min. o tym, że "Niemniej większą grozę przeżywali mieszkańcy, gdy wchodzili "wyzwoliciele" niż na samym początku wojny, gdy do miasta wkraczali Niemcy.wojny. A ja wiem, że jak wchodzili Niemcy to od pierwszych dni "zapełniała" się Dolina Śmierci - i oni też gwałcili. Wojna ma swoje prawa, teraz też gwałcą - ale gdy zgłoszoną gwałt to taki dostawał kulę w łab. A ci kulturalni Amerykanie co robili w Wietnamie, Korei.Wojna jest wojną, trudno teraz zrozumiec te prawa. Teraz są też dobrzy ludzie i łajdacy.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 15 lutego 2011  21:25   Kulturalni Amerykanie?   anonim

      Gdzie Ty widziałeś kulturalnego Jankesa - chyba na filmie? To gorsza dzicz niż ci ze stepów i tajgi, Jankesi nadal gwałcą, mordują i torturują, ale to nieważne bo to idole ortodoksyjnych solidaruchów! Zobaczycie jeszcze jak kiedyś wypną się na Polskę i pokażą gdzie nas mają!

      0
      0
  3. 15 lutego 2011  18:00   Pamięci poległych ...   Filozof

    Pamięci poległych żołnierzy W niedzielę 9 maja 2010 r. w całej Polsce miała miejsce akcja zapalania zniczy na cmentarzach żołnierzy radzieckich. Nie inaczej było w Chojnicach. W ten sposób uczczono pamięć poległych żołnierzy, a nie totalitaryzm - jak to w ostatnich latach interpretują niektórzy. źródło: http://www.historiachojnic.pl/galeria/video/59 upamiętnić ludzi konkretnych, takimi jakimi byli, a byli tacy sami jak każdy z nas, a nie totalitaryzm komunistyczny

    0
    0
  4. 15 lutego 2011  17:31   Do Filozofa   anonim

    Filozof polecam Ci link: http://www.historiachojnic.pl/artykuly/materialy/PRL/132/raport-do-wojewody Poczytaj, a potem filozofuj sobie...

    0
    0
  5. 15 lutego 2011  16:56   Moja babcia opowiadała mi ... (2)   anonim

    Moja babcia opowiadała mi jak to było, gdy ruscy weszli. Aby uchronić się przed zgwałceniem i sponiewieraniem w wielkim strachu leżała przykryta kocem, a na niej siedziały dzieci, by nie daj Boże mamie nie stało się nic złego, gdy "wyzwoliciele" wchodzili do mieszkań. Wiele rodzin kryło swoje córki i żony przed żołdakami. Faktem jest, że nie można uogólniać, bo i wśród Rosjan było i jest wielu porządnych ludzi. Niemniej większą grozę przeżywali mieszkańcy, gdy wchodzili "wyzwoliciele" niż na samym początku wojny, gdy do miasta wkraczali Niemcy.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 15 lutego 2011  18:28   Tak mówiła. Opowiadała ...   anonim

      Tak mówiła. Opowiadała jeszcze. Żołnierze wermachtu jak weszli do Chojnic to mojej babci, która dobrze znała niemiecki, mówili, że ich nie musi się bać natomiast przestrzegali przed tymi co mają trupie czaszki na czapkach.

      0
      0
    • 15 lutego 2011  18:06   A czy babcia mowila tobie ze ...   zuczek malutki

      A czy babcia mowila tobie ze nazisci w krotkim czsie juz na poczatku wymordowali prawie cala polska inteligencje i sporo z tych co tylko niemcom nie sprzyjali.Rosjanie zabrali z soba czeczencow,ukraincow,azerow,mongolow.Ja znam miejsce w Chojnicach na Gdanskiej pod plotem gdzie zakopano 2-och takich zastrzelonych przez rosyjskich oficerow za niecne wystepki.Czy nie bylo dla nich miejsca na cmentarzu czy nie chciano by to miejsce dla nich bylo.

      0
      0
  6. 15 lutego 2011  16:34   Piekny wpis "Kwiaty ...   anonim

    Piekny wpis "Kwiaty pamięci". Rzeczywiście, szczawiki pojęcia nie mają o historii a przy tym są nieokrzesani, prymitywni, ale to produkt "wolnej Polski".

    0
    0
  7. 15 lutego 2011  16:11   Kwiaty pamięci. (1)   Pamiętam

    Oglądając film z okazji składania kwiatów przy pomniku - do władze miasta zrobiły ładny gest dla poległych żołnierzy Armii Czerwonej - za to ci wszyscy co chociać trochę wiedzą co to wojna i polec za obcy kraj, tylko dlatego aby był wolny od okupanta niemieckiego, który dokonał wielkich cierpien nam Polakom jak i Narodom Związku Radzieckiego. Polegli pod Chojnicami i im chwała. Teraz taki młokos, który jeszcze nie wąchał prochu, a może trawkę zacznie dyskutować z p. burmistrzem - że kole go napis bohater. Sam ubrał się w czapkę podobną jaką nosili ci bohaterzy - uszankę. Ot bohater. Nie zna historii a jak zna to taką jaką zniekształca p. Wałdoch. Z takim transparentem powinien iść na wysypisko i pomaszerować. A nie tam, gdzie powinna być powaga bo tam leżą ci co polegli,aby mógł by żyć w Polsce, a nie w obawie, czy nie przeleci przez komin Stuthofu czy Oświecimia. Bo to nasz i Pomorzaków czekało. Pomyślcie młodzi opętani wrogością do tych żołnierzy - bohaterów - ale nam ten nasz przywódca w głowach przestawił. Chwała bohaterom ZSRR z 1945 niech im chojnicka ziemia lekką będzie, tak jak byśmy chcieli aby była dla naszych bohaterów z pod Monte Casino,lotnikom polskim poległych w obronie Londynu i dużo innych cmentarzach w Europie. Młodzi do nauki historii, takiej jaka jest a nie takiej jaką niejedni chcą, aby była. Czarne jest białe a białe jest czarne.Tak już jeden twierdził.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  8. 15 lutego 2011  14:47   Tak, czy tak...   Filozof

    Ja uważam że dla wielu Chojniczan w lutym 1945 roku żołnierze ZSRR byli bohaterami, nieśli nadzieję na wolność, uwolnienie spod panującej hitlerowskiej okupacji. Dla tych ludzi byli oni bohaterami. A że zostali...w dużej mierze to było niezależne od nich - tu decydowały już władze. Myślę, że nie ma sensu się kłócić o napis na obelisku...kiedyś był podobno inny, teraz jest inny i za kilka lat tak go zmienią, a dla Chojniczan w 1945 roku Ci polegli żołnierze tak będą bohaterami, w tym czy innym świecie.

    0
    0
  9. 15 lutego 2011  14:21   Uważam, że Radio Weekend ... (1)   anonim

    Uważam, że Radio Weekend przesadziło z określeniem "pyskówka" w tytule swej relacji. Było ostro, ale w granicach normy pozaparlamentarnej. Czyli wiele kulturalniej, niż w gmachu na Wiejskiej.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 15 lutego 2011  16:35   Radio szuka taniej sensacji, ...   anonim

      Radio szuka taniej sensacji, ale na wioskach sluchaczy oglupiaja, bo w Chojnicach, ta sztuka im nie przejdzie.

      0
      0
  10. 15 lutego 2011  12:12   Dużo tych przeciwników ...   anonim

    Dużo tych przeciwników oddawania hołdu Poległym Bohaterom ZSRR !Jeszcze trochę i nie miałby kto trzymać transparentu.Widać od razu ilu zwolenników ma ta organizacja no i frekwencja na ich imprezach cieniutka. Za to bardzo podobało mi sie zachowanie Burmistrza - gosciu z klasą !

    0
    0
  11. 15 lutego 2011  10:56   Zawsze podziwiałem Chojnice (2)   Ryszard

    oraz Tucholę za godne, ludzkie podejście do pamiątek i pomników pozostałych po II wojnie światowej. Historycy i politycy są od tego, by dyskutować, oceniać i odkrywać prawdę historyczną. Ale trzeba z godnością uczcić ofiarę życia tych, którzy polegli na naszych ziemiach, nawet, jeżeli byli naszymi wrogami. Patrząc od ludzkiej strony, w walkach poległ czyjś mąż, syn, brat ojciec. Ginęli ludzie, którym kazano iść na wojnę, chociaż często tego nie chcieli; ale w takich czasach nie ma mowy o indywidualnych decyzjach. Nie wolno robić sobie szopki w takich miejscach, trzeba zachowywać się godnie i tą godność zaszczepiać naszym dzieciom.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 15 lutego 2011  12:16   Ciekawe czy Ty kolego też ...   ciekawski

      Ciekawe czy Ty kolego też oddajesz cześć swoim bliskim zmarłym tylko 1 listopada? Przy okazji urodzin czy w rocznicę śmierci nie zaplisz przysłowiowej świeczki?

      0
      0
    • 15 lutego 2011  11:03   I cześć zmarłym oddawać 1 ...   anonim

      I cześć zmarłym oddawać 1 listopada. :)

      0
      0
  12. 15 lutego 2011  10:39   Panie Burmistrzu   anonim

    z takim elementem się nie dyskutuje!

    0
    0
  13. 15 lutego 2011  09:31   Jeżeli to była pyskówka to nie wiem   Zizu

    jak nazwać wypowiedzi posłów w sejmie. To była tylko wymiana zdań z niewielikimi emocjami. Wszyscy trzymali buzie na smyczy bo wszystko było nagrywane. Nie róbcie niezdrowego klimatu i nie opisujcie sytuacji których nie było.

    0
    0
  14. 15 lutego 2011  08:04   Szkoda słów   Pan X

    Większa liczba tzw."kontestatorów" świadczy o tym, że głupota podobnie jak grypa jest zaraźliwa!

    0
    0
  15. 15 lutego 2011  06:18   chwała i cześć Tym, ...   anonim

    chwała i cześć Tym, którzy oddali swe życie aby Chojnice były wolne od hitlerowskiego najeźdźcy !!! Gdyby nie Oni nie byłoby Nas !!!

    0
    0
  16. 15 lutego 2011  00:38   Wszyscy mają progersję. Rok ...   anonim

    Wszyscy mają progersję. Rok temu, było też z Finsterem tylko 4 ludzi. Teraz nieco więcej. Ma progres. Mam nadzieję,że będzie mu się powiększać.

    0
    0
  17. 15 lutego 2011  00:17   Masz pyskowkę na filmie, ...   anonim

    Masz pyskowkę na filmie, więc nie pajacuj.

    0
    0
  18. 15 lutego 2011  00:14   A o pyskówce ani słowa, ...   Czak Noris

    A o pyskówce ani słowa, tylko na radiu weekend można usłyszeć poczytać. HAŃBA.

    0
    0
  19. 14 lutego 2011  23:47   Chwala poleglym.   anonim

    Chwala poleglym.

    0
    0