Bajkowe urodziny ŚDS

Jeszcze przed kilkoma laty osoby niepełnosprawne intelektualnie nie miały zbyt wielu szans ani możliwości, by zaistnieć w społeczeństwie. W Chojnicach jednak funkcjonują już dwie placówki.

Burmistrz nie kryl swojego uznania dla działalności placówki.

Niedawno 7 urodziny świętowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, zaś dzisiaj ( 4.12) miał miejsce huczny final 5- lecia Środowiskowego Domu Samopomocy. Obie te placówki, jak powiedziała Mariola Majewska znakomicie się uzupełniają jeśli chodzi o ofertę zaś efektem ich działania jest możliwość nabycia przez uczestników zajęć wielu praktycznych umiejętności, kontynuowania terapii. Najważniejsze jednak, że chorzy mogą nabierać pewności, że są ważnymi i równorzędnymi obywatelami w swoim społeczeństwie.
Wracając do ŚDS - przypomnijmy, że ten dom przygarnia 35 podopiecznych pod gościnnym dachem przy ul. Gdańskiej. Tam, gdzie wcześniej funkcjonowało przedszkole. A w środku - jak w prawdziwym domu. Podopieczni mają tam czas na wspólne posiłki i świętowanie, ale i sympatyczne obowiązki czyli zajęcia w rozlicznych pracowniach: kulinarnej, plastycznej, krawiecko - rękodzielniczej, stolarskiej, komputerowej, edukacyjnej. Zajęcia zresztą nie zamykają się w obrębie domowych ścian. Od ubiegłego roku sprawnie i z wieloma sukcesami działa drużyna piłkarska pod wodzą Aleksandra Knittera. Podopieczni ŚDS chętnie uczestniczą w wycieczkach - choćby do Torunia, Poznania Gdańska a nawet na Bornholm. Podczas dzisiejszej uroczystości zaprosili wszystkich gości do ... krainy baśni. W spektaklu "O Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach" zagrali: Joanna Bruska (Śnieżka), Przemysław Grabowski (książę), Maria Rudzińska (zła królowa), Mirosław Góra (myśliwy), Halina Horba (narrator), Teresa Kuehn (lustereczko), Aleksander Knitter (Gapcio), Marek Jeżewski (Mędrek), Jarosław Tankiewicz (Płaczek), Tomasz Janikowski (Gburek), Robert Karnowski (Śmieszek), Tomasz Krasojewicz (Apsik) i Bogdan Wnuk - Lipiński (Nieśmialek). widowisko wyreżyserowała Mariola Majewska wg adaptacji Marii Eichler.
(ro) 

Zapisz