Auto manifestacja przeciwko bezsensownej smierci

Dziś (17.12.) ulicami naszego miasta w godzinach popołudniowych przejechało w długiej kawalkadzie około 130 – 140 samochodów osobowych, vanów, dostawczych i innych.

Żałoba

Wzięli w niej udział mieszkańcy Chojnic i okolic, miejscowości położonych w ościennych województwach, a także z Ukrainy, którzy są oburzeni śmiercią mieszkańca osiedla Kolejarzy. To tragiczne zdarzenie miało miejsce 14 grudnia (poniedziałek). Ta nietypowa akcja została zorganizowana spontanicznie. Jej uczestnicy komunikowali się poprzez SMS-y i CB-radio. Na miejsce zbiórki wybrano parking przy „Intermarche”. Stamtąd o godzinie 15 wyruszono na trasę przejazdu. W jednym z samochodów, za kierownicą którego siedział Stanisław Zych, jechali także przyjaciółka i przyjaciel Walerego. Pierwszy etap manifestacji wiódł na parking przy „Kauflandzie”, gdzie uczestnicy dotarli jadąc ulicami Reymonta, 31 Stycznia, Szeroką, Pl. Jagielloński, Młyńską, Stary Rynek, Nowe Miasto, Mickiewicza, Kilińskiego i Młodzieżową. Tam zdecydowano uformować na nowo szyk pojazdów. Tamże też nastąpiło spotkanie z ekipą chojnickiej „drogówki”, która chciała dowiedzieć się o cel przejazdu. Wspólnie zdecydowano, że dalsza część trasy nie będzie wiodła jednak przez centrum miasta, a ulicami Gdańską, Tucholską, Przemysłową, Lichnowską, Dworcową, Al. Brzozową i ulicami os. Kolejarzy. Obaj nasi rozmówcy (Stanisław Zych i Ireneusz Korycki) zgodnie chwalili pracę „drogówki”, która pomagała bezkolizyjnie pokonywać trudniejsze miejsca na trasie manifestacji, kierując ruchem. Około godziny 16.15 kawalkada dotarła na ulicę Zygmunta Augusta, gdzie każdy uczestnik głośnym trąbieniem swego klaksonu kończył w niej udział.
(je)

Chojnice - manifestacja           Relacja TVP Gdańsk

Zapisz

 1. 11 stycznia 2010  18:46   nie możliwa przyjaźn   ol

  Małam kolegę , który tak bardzo im wierzył i robił z nimi rózne interesy, ale po tej sprawie przekonał się ,że nie mozna im wierzyć i wycofał się .

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 6 stycznia 2010  08:39   romowie   Keri

  Dwa dni temu na TVN-nie można było zobaczyć reportarz o historii cyganów w Europie. Napisałem "cyganów", bo tak sami o sobie mówili! Jeden z przywódców tego środowiska z Neapolu opowiadał o swoich złodziejskich korzeniach o nielegalnych interesach na jakich się dorabiają. Apelował do swoich pobratymców aby zaprzestali takiego życia bo z wielu miejsc społeczność lokalna chce ich wyrugować. Prawda jest taka- nie każdy Rom to przestępca, ale cyganie chronią "swoich" przed odpowiedzialnością za popełnione przestępstwa. To powoduje agresywne zachowania innych, my wszyscy chcemy, żeby oni nie byli poza prawem.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. 21 grudnia 2009  00:15   sprawiedliwość (1)   ax

  Słychać mnóstwo głosów o nagonce na Romów po zaistniałym incydencie, sami Romowie obawiając się o swoje bezpieczeństwo proszą o pomoc policję oraz władze miasta, lecz pomijając niektóre czysto rasistowskie posty społeczeństwo domaga się jedynie sprawiedliwości. Czy protest społeczności "samochodziarzy" różnił się od innych protestów np. marszy milczenia w innych miastach po zbrodniach których dokonali rdzenni Polacy?? Sam obawiam się każdej osoby, czy będzie to Rom, Polak czy ktoś inny, który jest w stanie zaatakować człowieka na chodniku a potem wrócić i konającego okładać kijem. Nie społeczność Romska ale jednostki powinny odpowiedzieć za tę zbrodnię i tego oczekują mieszkańcy Chojnic. Cześć Twojej pamięci Walery

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 21 grudnia 2009  14:49   Brawo   ktos

   Popieram

   0
   0
 4. 19 grudnia 2009  14:19   Szkoda Walerego   ubolewający nad bezsensowną śmiercią

  Każda wypowiedź jest skrupulatnie czytana i sprawdzana przez moderatora więc postaram się by nie naruszyć powszechnie panującej etyki na tym forum. Jestem mieszkańcem gminy Ch-ce i zawsze były jakieś problemy pomiędzy Romami a mieszkańcami tylko wszystko skrupulatnie zatajane oraz bagatelizowane, i niestety nic się nie zmieniło a to wielka szkoda. Na koniec jedno pytanie czy taka tragedia musiała się wydarzyć aby uzmysłowić nam że Romowie to też ludzie, niektórzy mordercy??? o tym jednak zdecyduje sąd jeżeli będzie kogo sądzić???

  0
  0
  Odpowiedz
 5. 19 grudnia 2009  11:02   Popieram protest   Baron

  NIe brałem udziału w proteście, ale go popieram! Nikt nie może być ponad prawem. Każdy musi odpowiadac za swoje uczynki.. Rom, Polak jednym słowem kazdy? Smierc Walerego poruszyła całe społeczeństwo, dość swawoli i bezkarności dla Romów. Władze policji miasta prokuratury MAJĄ OBOWIĄZEK wyjasnić tę sprawę. Nie może niewielka grupa ( ~100 osób ) żyć i być ponad prawem? Pozdr wszystkich, których dotyczy to okrutna ZBRODNIA...!!!???

  0
  0
  Odpowiedz
 6. 18 grudnia 2009  20:59   Jestem z Wami   Jacek Grzona

  Chodz nie moglem uczestniczyc w tej akcji to jestem z Wami i lacze sie. Nigdy nie bylem rasista i byc nie bede ale pragne sprawiedliwosci i wyciagniecia twardych konsekwencji dla finstera policji i prokuratury za bagatelizowanie sprawy .

  0
  0
  Odpowiedz
 7. 18 grudnia 2009  15:36   emigracja   daro

  Nie wiadomo czy coś tam zostało "załatwione"...ale jeżeli zostaje pobity człowiek pałką do nieprzytomności i mówi się,że to nie miało wpływu na jego śmierć bo przyczyną śmierci była niewydolność serca to jednym słowem Walery miał pecha,że akurat zawał dopadł Go w tym momencie...człowiekowi od razu "ciśnie" się odpowiedź - "...załatwili...podpłacili..."...no czy nie jest tak?!...nie mam racji?! ...gdyby to zrobił Polak to już by siedział!!! ...nie wiem-może ta osoba,która napisała,że podłacili wie więcej...nie mnie to oceniać...ale jestem za tym aby chojnniccy cyganie pośli w ślady swoich pobratymców z Czech,Węgier i Rumuni {...patrz wpis poniżej...)

  0
  0
  Odpowiedz
 8. 18 grudnia 2009  15:03   Emigracja   Ramzel

  Tysiące Romów z Czech, Węgier i Rumunii emigruje do Kanady. [Gazeta Wyborcza, nr 296, 18/12/09]

  0
  0
  Odpowiedz
 9. 18 grudnia 2009  12:41   Nie jestem ksenofobem,ani ...   nie Rom

  Nie jestem ksenofobem,ani rasista.Niemniej,jezeli mamy uwazac Romow za partnerow w spoleczenstwie,to musza byc spelnione pewne warunki.Romowie musza wypelniac obowiazek szkolny,a wiem ze b.niechetnie posylaja dzieci do szkoly.Romowie musza placic podatki,tak jak wszyscy inni,a wiem,ze Urzad Skarbowy zwykle pozostawia ich w spokoju i nie kontroluje skad czerpia dochody.Romowie,kjako obywatele polscy,maja sie czuc polakami i czynnie uczestniczyc w zyciu kulturalno-spolecznym miasta,a tak nie jest i to nie tylko z winy samych Romow.To, ze Romowie maja swoje tradycje,nieco inne zaleznosci rodzinne nie powinno ich dzielic od reszty obywateli.Caly problem w tym, ze Romowie sie nie ksztalca,nie koncza szkol,nie zdobywaja zawodu.Utrudnia im to naturalne zjednoczenie z reszta spolecznosci lokalnej.Szkoda,ze tak malo wiemy o kulturze i tradycji romskiej,Romowie sa tak blisko nas , a tak malo o nich wiemy.To co sie stalo na Os.Kolejarz to bandytyzm i tyle !,nalezy karac z cala surowoscia.Jezeli ktos ma informacje,ze cos tam zostalo zalatwione,ktos komus zaplacil,to odsylam do prokuratury z takimi informacjami,a dopiero potem na forum.

  0
  0
  Odpowiedz
 10. 18 grudnia 2009  07:03   Celem akcji było ... (2)   Irek

  Celem akcji było zaprotestowanie przeciwko przemocy i apel do organów ścigania o równe traktowanie wszystkich sprawców przestępstw. JeSli prokuratura nie widzi związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy pobiciem a śmiercią Walerego to my w tym doszukujemy się przekrętu. Społeczeństwo Chojnic nie pozwoli na "zatuszowanie" kolejnej sprawy. Będziemy to robić środkami prawnymi a nie nawołując do agresji w stosunku do kolejnych niewinnych osób, kimkolwiek są! Prosimy o wsparcie media i Konsulat Ukrainy które mogą interweniować w tej sprawie. Jeśli chodzi o Romów to traktujmy ich normalnie, szanujmy dobrych sąsiadów (sam takich mam) ale innym nie pozwalajmy na łamanie prawa tak jak nie tolerujemy tego u innych. Nie bójmy się "zbiegania" romów w krzyczące tłumki, udowodniliśmy wczoraj, że też potrafimy się zebrać w dużą grupę w słusznej sprawie. Nie dajmy się ponieść emocjom!!!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 19 grudnia 2009  15:17   Bis   Ś.P. Sprawiedliwość

   Ta akcja powinna zostać zorganizowana ponownie. Po tym co się stało - czyli wypuszczeniu wszystkich trzech morderców na wolność - kawlakada pojazdów powinna przejechać przed sądem, w godzinach jego pracy i ponownie przez osiedle, na którym został zamordowany Walery. Akcja powinna zostać wcześniej nagłośniona tak żeby jak największa ilość osób mogła się o niej dowiedzieć.

   0
   0
  • 18 grudnia 2009  09:24   Brawo   Ramzel

   Nie wiem jaki jest klimat w Chojnicach po tej sprawie, ale z wypowiedzi w różnych mediach elektronicznych oraz po rozmowie z mieszkańcami, zacząłem odnosić przerażające wrażenie, że niebawem może dojść do linczu... Ludzie! Nie kierujcie się logiką walki o pokój do ostatniego naboju! Zło dobrem się zwycięża, a nie pięknym za nadobne...

   0
   0
 11. 17 grudnia 2009  22:45   ... (2)   [*] [*] [*]

  komentarz usunięty przez moderatora

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2009  10:46   Gdyby ktoś nie zauważył to ...   [*] [*] [*]

   Gdyby ktoś nie zauważył to moja wypowiedź w żaden sposób nie jest nawoływaniem do agresji! Jest nawoływaniem do uświadamiania Romów, że występek jednostki (w tym przypadku trzech jednostek) z Ich społeczności, niestety niesie ze sobą skutki dla Nich wszystkich. Oni wszyscy pownni sami dbać o to aby takie sytacje nie miały miejsca! Nie powinny też mieć miejsca sytuacje gdzie rodowici mieszkańcy tego miasta boją się wspomnianych przez Irka "krzyczących tłumików", a mają one miejsce bardzo często. Policja i Straż Miejska w Chojnicach dotychczas nie widziała problemu. Nie widzieli młodych Romów rozbijających się furami, łamiących wszelkie możliwe przepisy itd. Nawiasem mówiąc to ciekawe, który z Nich ma legalnie zdobyte prawko? Niech Policja i tym się zajmie. Ja nie zazdroszczę im samochodów bo sam mam dobry. Chcę tylko aby traktowni byli tak surowo jak są inni Chojniczanie. Zero pobłażliwości w takiej sytuacji. Jeszcze raz napiszę - nie agresji! Jestem przeciw niej!

   0
   0
  • 17 grudnia 2009  23:09   Homo homini...   podatnik

   Chyba nie zrozumiałeś tej akcji kierowców. Zastanów się do czego nawołujesz. Narastająca agresja, chamstwo i bezkarność ma różne oblicza. Rozejrzyj się wokół siebie. Nie tędy droga. Nie masz prawa "wszystkich" obwiniać za to nieszczęście. Według Twojej filozofii, kto będzie następny ? Łysi, garbaci, bezdomni, biedni...? Przemyśl to raz jeszcze.

   0
   0
 12. 17 grudnia 2009  22:27   [*]   Ass

  Dla Walerego... [*]

  0
  0
  Odpowiedz
 13. 17 grudnia 2009  22:22   Nie ksenofobii (2)   podatnik

  Opamiętajmy się i nie dajmy się ponieść negatywnym emocjom. Zostawmy sprawę Prokuraturze do rozpoznania. Pamiętajmy, że w każdej rodzinie znajdzie się "czarna owca". Ta niepotrzebna śmierć jest nieszczęściem. Nie dziwi mnie strach, który zapanował. Pochylmy się nad tym wszystkim, zanurzmy w zadumie i co najważniejsze nie róbmy głupstw. Wierzę, że mądrość chojniczan zwycięży. Osobiście znam wielu porządnych polskich Romów. Byli moimi sąsiadami. To tacy sami ludzie jak my.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 17 grudnia 2009  23:26   Należę do tych ...   podatnik

   Należę do tych szczęśliwców co znają. A Ty, proszę nie uogólniaj. Serdecznie współczuję rodzinie, przyjaciołom, znajomym tragicznie zmarłego. Tak na marginesie. Przyglądam się boiskowej awanturze kibiców, lub jak kto woli kiboli i zastanawiam się skąd wśród rodaków, co żyją w tym samym kraju, tyle agresji. Spróbuj mi na to odpowiedzieć ?

   0
   0
  • 17 grudnia 2009  22:59   osobiście znasz bo pewnie ...   anonim

   osobiście znasz bo pewnie ,żeś sam cygan. nie znam człowieka który ma za sąsiada cygana i jest z tego powodu szczęśliwy.

   0
   0
 14. 17 grudnia 2009  22:01   ...   mieszkaniec

  komentarz usunięty przez moderatora

  0
  0
  Odpowiedz
 15. 17 grudnia 2009  21:15   żałoba (1)   anonim

  ...no to cyganie narobili w pory !!! ...co niektórzy postanowili tymczasowo opuścić Nasze miasto...

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 19 grudnia 2009  20:47   Ale beka   pfff

   Wieczorem szedłem na spacer! Romowie siedzą jak mysz pod miotłą w zamkniętych chałupach z wyłączonymi światłami! Do czasu zdarzenia w jednym dniu miałem przynajmniej trzy zaczepki z ich strony a teraz? Jakby się zmyli!!! Czasami trzeba coś poświęcić aby żyć normalnie chociaż szkoda mi tego ukraińca

   0
   0