Apel burmistrzów o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Burmistrzowie miast Chojnic i Emsdetten przygotowali apele skierowane do mieszkańców miast partnerskich Chojnic i Emsdetten wzywające do udziału w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Apel burmistrzów ma na celu budowanie społeczności zaangażowanych obywateli, którzy rozumieją, jak ważny jest udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 roku.

Szanowni Mieszkańcy Chojnic i partnerskiego Emsdetten!

Zwracam się do Państwa z apelem o wzięcie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego! Wierzę, iż integracja europejska jest procesem, który kształtowany jest przez demokratyczną wolę obywateli zamieszkujących poszczególne państwa Unii. Ponadgraniczne partnerstwo naszych miast (Chojnic i Emsdetten) jest tego najlepszym przykładem. Jest ono usankcjonowane prawnie decyzjami obu Rad Miejskich i opiera się na bezpośrednich kontaktach mieszkańców dzielących wspólne zainteresowania, poglądy i pasje.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej nadało współpracy Emsdetten i Chojnic nowy wymiar i znacznie ją ułatwiło. Współpracujemy w różnych dziedzinach i obszarach. Poprzez współpracę i realizację wielu projektów zawiązało się wiele przyjaźni w różnych grupach wiekowych – od najmłodszych do seniorów. Nasze stosunki są przyjacielskie i jestem przekonany, że w przyszłości dalej będą się rozwijać. Emsdetten jako miasto i Mieszkańcy byli inspiracją dla mnie w inwestycjach i projektach społecznych, które miałem zaszczyt, jako burmistrz, realizować w ciągu 20 lat mojej pracy i służby dla Chojnic.

W Polsce dokonujemy podsumowań naszej 15 letniej obecności w Unii Europejskiej. Dzisiaj około 90% Polaków popiera nasze członkostwo. Polacy należą do największych entuzjastów. Nasza Ojczyzna przez 15 ostatnich lat również, a nawet przede wszystkim dzięki wsparciu z UE dokonała bardzo szybkiego i korzystnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Naszym największym partnerem gospodarczym jest Republika Federalna Niemiec – największa gospodarka UE.

Parlament Europejski jest najbardziej demokratyczną strukturą w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej. Jako obywatele nie mamy bezpośredniego wpływu na skład Komisji Europejskiej czy Rady. Możemy natomiast wybrać deputowanych parlamentu. To nasi ludzie w Brukseli i Strasburgu, którzy zawsze mogą znaleźć się blisko nas. Ich rola ciągle wzrasta, gdyż Parlament Europejski odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu europejskiego porządku prawnego. W związku z tym zwiększa się też waga naszych indywidualnych decyzji, które podejmujemy rozważając udział i oddając głos w wyborach do tego gremium.

Jestem świadomy, iż decyzje mają wpływ na kierunek w jakim zmierza proces integracji europejskiej. Jestem świadomy, iż elementem tej integracji są nasze wspólne spotkania, które tak sobie cenię. Dlatego deklaruję, iż wezmę udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do tego samego pragnę zachęcić również Państwa.

                                                                                   

          Arseniusz Finster                                                                                                                                                                               Adam Kopczyński
      Burmistrz Miasta Chojnice                                                                                                                                                  Zastępca Burmistrza Miasta Chojnice
 

Drodzy mieszkańcy Chojnic!

W okresie od 23 do 26 maja 2019 odbędą się wybory do 9. Parlamentu Europejskiego. Około 400 milionów mieszkańców i mieszkanek posiada prawa wyborcze. Wysoka frekwencja wyborcza wzmacnia demokratyczną legitymację Parlamentu. Jako burmistrz Waszego niemieckiego miasta partnerskiego Emsdetten i przewodniczący związku partnerstwa miast Emsdetten, wspólnie z Waszym burmistrzem Arseniuszem Finsterem, chcielibyśmy wezwać: „Idźcie na wybory i oddajcie swój głos na Europę”.

Bardzo ważne jest dla nas, aby w szczególności ludzie młodzi skorzystali ze swojego prawa wyborczego i swoim głosem mogli wpłynąć na przyszłą organizację europejskiej wspólnoty. Unia Europejska jest modelem sukcesu jedynym w swoim rodzaju i gwarantuje dobrobyt i bezpieczeństwo! Proszę pomyśleć na przykład o swobodzie przepływu w kontekście zatrudnienia oraz możliwościach studiowania w innym kraju Unii Europejskiej
lub rozkoszowania się urlopem w obrębie Europy bez kontroli granicznych.

Rozmaite spotkania między obywatelami miast partnerskich Emsdetten i Chojnice oraz obustronne poznawanie kulturalnego i ojczystego stylu życia są gwarancją przyjacielskich stosunków między mieszkańcami miast i wreszcie też przyjacielskich stosunków między narodami Niemiec i Polski w pokojowo zjednoczonej Europie.

Poprzez liczne wspólne działania w dziedzinie sportu, kształcenia, muzyki, kultury i sztuki zawarto wiele przyjaźni na płaszczyźnie lokalnej. My osobiście jesteśmy stałymi gośćmi na odbywających się Dniach Chojnic i cieszymy się, gdy każdego roku na festyn miejski Emsdettener September w Emsdetten przybywa wielu gości z Chojnic.

Nasze partnerstwo miast jest więc również żywym porozumieniem między narodami. Swoim głosem w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą Państwo przyczynić się do tego, że nadal możliwe będzie nieskrępowane i spokojne życie w demokratycznie urządzonej Europie. Dlatego idźcie 26 maja 2019 na wybory do Parlamentu Europejskiego!

Również Wasz burmistrz, Arseniusz Finster, będzie zachęcał w Emsdetten do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego, z czego się bardzo cieszymy.

                                                                                            

                                                                                   

 1. 13 maja 2019  21:28   Finster zatrudnił potomków ...   ludwik

  Finster zatrudnił potomków hitlerowców i ciemiężycieli Polski i Polaków do promocji IV Reszy Niemieckiej, która Niemcom służy jak nikomu innemu w Europie. I do tego Niemcy takich głupich polaczków potrzebują żeby na nich robili , podcierali tyłki niemieckim emerytom i zbierali szparagi i truskawki na niemieckich plantacjach.

  4
  1
 2. 8 maja 2019  23:16   Boicie się,? (1)   Sweet

  Pupa się trzęsie przed wyborami?

  9
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 9 maja 2019  13:16   Tak boimy się, że   Brawo JA

   Polskę do reszty opanuje ta banda która już usiłuje zrobić z naszego kraju jakiś Iran lub Afganistan. Ich "pobożność" oczywiście taka na pokaz przekroczyła już wszelkie granice. Niedługo będę pukać do drzwi o 6-stej rano za to, że dzień wcześniej krzywo spojrzałeś na jakiegoś członka "elity narodu i pierwszego sortu", niech ich szlag trafi.

   11
   5
 3. 8 maja 2019  20:53   ... (1)   Ja

  komentarz usunięty przez moderatora

  4
  13
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 9 maja 2019  18:34   Ty "ja" jak zwykle   Jaro

   błysnąłeś swoją "inteligencją". Dla ciebie i tobie podobnym jest portal "spluwaczka24". Tam 99 % komentarzy pisanych jest przez jakichś *********** nierobów, stawiających plusy i minusy 24 h na dobę.

   8
   2