Antidotum na stres

Witaminy zawarte w owocach i warzywach są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Cenne witaminy zawarte są np. w sokach.

Dziś stres towarzyszy każdemu. Żyjemy coraz szybciej, jemy w pośpiechu, a to nie wpływa dobrze na nasz układ nerwowy. Jeśli byle drobiazg potrafi wyprowadzić cię z równowagi,  to znak, że organizm dopomina się o swoje. Nie daj się! Jak? Sposób jest bardzo prosty - zmień dietę. Oto 5 kroków do lepszego samopoczucia.

Po pierwsze: Wzbogać swoją dietę o minerały i flawonoidy, które nie tylko uspakajają, ale i poprawiają nastrój. Znajdziesz je w świeżych owocach - między innymi w truskawkach, jabłkach, bananach oraz warzywach takich jak: papryka, cebula czy cykoria.

Po drugie: Smak warzyw idealnie podkreślą zioła, które są nie tylko smacznym, ale i zdrowym dodatkiem, ponieważ poprawiają trawienie i działają uspokajająco. Znajdziesz je między innymi w sokach wielowarzywnych z tymi aromatycznymi dodatkami.
 
Po trzecie: Nie zapominaj o witaminie C! Zapobiega ona depresji, a regularne jedzenie świeżego owocu cytrusowego lub picie szklanki soku z cytrusów wzmocni twój organizm od wewnątrz i poprawi jego odporność.
 
Po czwarte: Magnez, w który bogate są między innymi jabłka, pomoże utrzymać właściwe ciśnienie krwi. Spożywając warzywa i owoce bogate w ten minerał, będziesz mieć mocne włosy i zapomnisz o uciążliwych skurczach w stopach lub łydkach.

Po piąte: Jedz pomidory - warzywo to obfituje w potas, który aktywizuje mózg i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Wykorzystaj letnie dni, kiedy pomidory są najlepsze: aromatyczne i słodkie…
       
Wzbogać swoją dietę o 5 porcji owoców, warzyw lub soków dziennie. Codzienna dawka witamin wzmocni twój organizm, kondycję, a ty będziesz lepiej radzić sobie z codziennym wysiłkiem i stresem. Więcej informacji o zdrowych porcjach oraz praktyczne wskazówki żywieniowe znajdziesz na stronie www.5 porcji.pl Właściwe odżywanie, czyli dobry sposób dobre samopoczucie, także w chwilach stresu -  wypowiedź dr n. med. Agnieszki Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia: „Odpowiednia dieta sprzyja polepszeniu kondycji nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Wiele składników oddziałuje korzystnie na nasze samopoczucie. Magnez poprawia nastrój i koi nerwy. Witaminy z grupy B niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu systemu nerwowego znajdziemy w różnych warzywach i owocach.  Urozmaicona, właściwie zestawiona dieta  ma korzystny wpływ na dobre samopoczucie. Niedobory chociażby tych składników, które wymieniłam, istotnie wpłyną na naszą kondycję, również psychiczną, chociaż do końca nie zdajemy sobie sprawę z ich dobroczynnego działania.”  
       
Kampania społeczna „5 porcji warzyw, owoców lub soku” Program społeczno - edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku” realizuje Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), a współfinansowany jest przez Agencję Rynku Rolnego ze środków Unii Europejskiej i budżetu Polski. Kampania jest odpowiedzią na wyniki badań, które wskazują, że Polacy wciąż spożywają za mało owoców i warzyw. Program kierowany jest głównie do mam i dzieci, ma na celu poinformowanie, dlaczego tak ważne jest wprowadzenie do diety 5 porcji warzyw, owoców i soków. Przy czym „porcją” może być średniej wielkości owoc lub warzywo, kilka drobnych sztuk, a także sok (szklanka). Program ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób i zachęcenie do urozmaicania swojej diety owocami, warzywami i sokami, które są źródłem naturalnych witamin.

Dodatkowych informacji udziela: Joanna Szpyt tel.: +48-602- 387-809 e-mail: joanna.szpyt@s4.pl