98 lat chojnickiej niepodległości

Przed niemal stu laty Chojnice wróciły na mapę Polski. Z tej okazji dzisiaj (31.01.) odbyły się uroczystości w centrum miasta, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Macierzy.

Pod tablicą upamiętniającą wkroczenie wojska polskiego w 1920 r. złożono wieńce i kwiaty.   |  fot. (m.n.)

Spod Bramy Człuchowskiej delegacje, poczty sztandarowe, reprezentacje szkół i przedstawiciele organizacji społecznych udali się do bazyliki na mszę św. w intencji miasta i Ojczyzny.

Do wydarzeń z 1920 roku nawiązał burmistrz Arseniusz Finster. Obecny m.in. był poseł Stanisław Lamczyk.  Druga część uroczystości została zaplanowana w podziemiach kościoła gimnazjalnego, gdzie w samo południe rozpoczął się recital fortepianowy o tematyce patriotycznej (w programie kompozycje m.in. Chopina, Ogińskiego, Paderewskiego).

Po jego zakończeniu nastąpiło  otwarcie wystawy „Drogi do niepodległości” ze zbiorów Bogdana Kuffla. Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości był turniej pokazowy (aula LO)  rycerskich tarczy i miecza o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice oraz o godz. 17  promocja 33 tomu Zeszytów Chojnickich w ratuszu.

(m.n.)


 1. 31 stycznia 2018  21:47   Wstyd   Franciszek

  Przykre to, że w mieście gdzie św.Jane taką Paweł II jest honorowym obywatelem spora część osób zionie taką nienawiścią do wiary i kościoła katolickiego. Panie przebacz Im, bo nie wiedzą co czynią.

  11
  15
 2. 31 stycznia 2018  20:25   ...   anonim

  komentarz usunięty przez moderatora

  0
  9
 3. 31 stycznia 2018  19:06   O wiele bardziej ... (3)   anonim

  O wiele bardziej przerażające są te dane http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=lista-prawdziwych-zydowskich

  3
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 31 stycznia 2018  21:51   Ten lewak z 20:02 ciekawe ...   anonim

   Ten lewak z 20:02 ciekawe komu służy?

   2
   5
  • 31 stycznia 2018  21:49   Dzięki takim palantom jak ...   anonim

   Dzięki takim palantom jak wpis chojniczanina coraz więcej ludzi w Chojnicach widzi, że Kamiński miał rację mówiąc, że Polski nie ma tylko kamieni kupa itd

   2
   6
  • 31 stycznia 2018  20:02   Znajdz sobie faszysto lepsze miejsce do szerzenia katolickiej nienawisci!   chojniczanin

   Masz w Polsce dzięki kościołowi katolickiemu i kolesiom z PiSS-u wiele możliwości by dzielić się swoją nienawiścią i faszystowską ideologią! Tutaj w Chojnicach nikt nie ma ochoty ciebie czytać ani słuchać brunatny degeneracie!

   7
   6
 4. 31 stycznia 2018  18:48   Kościół, która przyczyniła się do rozbioru Polski cynicznie udaje patriotyzm!   chojniczanin

  Kościół katolicki i hierarchowie kościoła wielokrotnie zdradzili Polskę podczas każdego powstania narodowego i przyczynili się do rozbioru Polski. W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej zdrajcy - prymas Polski, kardynałowie i biskupi polscy zostali skazani na kare śmierci za zdradę Polski. Obecnie cynicznie i bezmyślnie w kościele odprawiane są msze i modły za ojczyznę! To kompletny cynizm hierarchów kościoła katolickiego, którzy jako zdrajcy Polski udają patriotów, i wyraz kompletnej głupoty społeczeństwa polskiego, które nie pamięta roli kościoła katolickiego w niszczeniu polskości i udziału w rozbiorach naszej ojczyzny!

  20
  9