Żywa lekcja historii w ZSP nr 1

Dziś przez cały dzień trwają szkolne obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnicach. W końcu profil niektórych klas oraz nazwa szkoły im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf pomorski – zobowiązują.

Jednym z zaproszonych gości był profesor Jerzy Grzywacz, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, który wspominał walczącą młodzież o wolną Polskę .   |  fot. (olo)

Szkolne uroczystości rozpoczęły się rano uroczystym apelem poświęconym 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali go sami uczniowie. Po modlitwie obozowej „O Panie, któryś jest na niebie” rozpoczęły się wykłady i spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Wśród prelegentów byli profesor Andrzej Gąsiorowski z Uniwersytetu Gdańskiego, prezes Trójmiejskiego Klubu Historycznego, który mówił o tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski oraz profesor Jerzy Grzywacz, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, który wspominał właśnie Szare Szeregi i walczącą o wolną Polskę młodzież.

O „Procesie Szesnastu – tragicznym finale Polskiego Państwa Podziemnego”  opowiedział uczniom Władysław Mikuć, świadek tego procesu, żołnierz AK, natomiast o rozbiciu więzienia w Kielcach w 1945 przypomniał uczestnik tej akcji, żołnierz AK Eugeniusz Wrochna.

Po odśpiewaniu hymnu Armii Krajowej „Naprzód do boju Żołnierze!” uczniowie obejrzeli fragmenty filmu „Zielony Pałac” przygotowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „CIS”. O kulisach opowiedział im natomiast Wojciech Derewiecki.

Na zakończenie głos zabrał Marek Jankowski z zarządu powiatu chojnickiego, który przypomniał politykę historyczną w ujęciu samorządowym.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz