Zwycięski Star 266 a latem w regionie militarna niespodzianka

Miesiące oczekiwań na kilka dni dobrej zabawy na zlocie militarnym ... i już po zlocie! Te dni, które spędziliśmy w Bornem Sulinowie "przeleciały" momentalnie.

Jak co roku, uczestnicy zlotu przetestowali swoje wojskowe pojazdy na zaśnieżonym tankodromie.   |  fot. D. Wałdoch

Oficjalnie zlot rozpoczął się 3 lutego ale pierwsi uczestnicy stawili się już 31 stycznia - to ci najbardziej spragnieni militarnej zabawy! Pogoda dopisała idealnie - było słońce, śnieg, minusowe temperatury a także gołoledź, która trochę pokrzyżowała organizatorom zlotu plany. Na polu zlotowym pierwsi uczestnicy zaczęli pojawiać się w piątek w godzinach porannych - to ci najwięksi "twardziele", którzy noce spędzali pod namiotami lub w przyczepach kempingowych, w przybliżeniu takich osób było około 200!

Pozostali wybrali zakwaterowanie w pensjonatach i na kwaterach prywatnych i ci mogli pozwolić sobie na dłuższy pobyt z pełnymi wygodami. W sumie oficjalnie zarejestrowanych uczestników zlotu było około 600 osób (była także dosyć pokaźna grupa, która w ogóle zrezygnowała z rejestracji i wybrali tylko opcję - dobra zabawa i świetne towarzystwo ! Zimowy zlot odbiega formą od zlotu letniego. Zimą nie przywozi  się ciężkiego sprzętu, który dominuje latem. Zimą królują lekkie pojazdy i motocykle oraz samochody ciężarowe.

W tym roku organizatorzy wprowadzili zasadniczą zmianę - słynne kasyno zlotowe (główna imprezownia) nie zostało zlokalizowane w wielkim namiocie, jak to miało miejsce na poprzednich zlotach zimowych ale zostało przeniesione do ogromnej hali po dawnej garnizonowej piekarni tuż obok spichlerzy - najbardziej charakterystycznych obiektów Bornego Sulinowa.

To właśnie w tej hali do wczesnych godzin porannych przez dwa dni toczyło się zlotowe życie i spotkania integracyjne. Organizatorzy przeprowadzili także cykl konkursów i quizów na różne tematy - nie mogło także zabraknąć konkursów o historii Bornego Sulinowa. Był także konkurs na "najładniejszy pojazd militarny" imprezy, którym głosami uczestników został wybrany Star 266 Roberta Wegnera.

Sobotnia aura - 4 lutego - zaskoczyła wszystkich, zarówno uczestników jak i organizatorów. Padająca w nocy mżawka w połączeniu z minusową temperaturą powietrza spowodowała jedną, wielką ślizgawicę. Trudno było się poruszać a co dopiero jechać. Przewidziany w programie grupowy wyjazd do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku (dawna poradziecka składnica arsenału atomowego) nie doszła do skutku.

Wynajęty przez organizatorów przewoźnik odmówił podstawienia dla uczestników wycieczki autokarów w obawie o ich życie. Faktycznie - warunki drogowe były fatalne. Ale za to wiadomo już, gdzie odbędzie się kolejny wyjazd grupowy na przyszłorocznym Poligonie Zimowym - Borne Sulinowo 2018 - właśnie do Podborska! Żal było uczestnikom tego atrakcyjnego wyjazdu ale jakoś sobie poradzili.

Część wybrała zwiedzanie miasta, część dyskusje w zaprzyjaźnionych grupach, można było zrobić zakupy na stoiskach gdzie handlowano wszystkim co "militarne", których przy tego okazji imprezach nigdy nie brakuje, jeżdżono po tankodromie - powodzeniem cieszyły się przejażdżki - z dużą dawką adrenaliny - PTS-em po zaśnieżonym i oblodzonym torze tankodromu.

Niedziela - smutny dzień, czas rozstania, grupy uczestników rozjeżdżają się do domów, teren zlotowy pustoszeje. Do zobaczenia latem, w sierpniu na kolejnej odsłonie Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" - Borne Sulinowo 2017. Część z nas na pewno spotka się "po drodze" na innych zlotach militarnych, których w sezonie letnim nie brakuje.

Dla wszystkich zainteresowanych militariami mam wiadomość - podobna impreza ale o mniejszym pokroju szykuje się latem niedaleko Chojnic! Będzie to Piknik Militarny, na który na pewno warto się wybrać ( i nie będą to Krojanty, Kęsowo czy też Jastrowie). Będzie to pierwsza odsłona tej imprezy. Już dziś warto zarezerwować sobie wolny ostatni weekend lipca (28 - 30.07.2017). Miejsca na razie nie podaję - niech to będzie niespodzianka.

Niech podsumowaniem tegorocznego Poligonu Zimowego - Borne Sulinowo 2017 będzie film zrealizowany przez TV Gawex - zobacz.

Dariusz Wałdoch

 1. 21 lutego 2017  12:06   daleko ten piknik będzie od ...   anonim

  daleko ten piknik będzie od Chojnic bo nie wiem czy mój sprzęt tam dojedzie ?

  0
  0
 2. 18 lutego 2017  11:26   A cosik więcej o tym Pikniku ... (1)   zainteresowany

  A cosik więcej o tym Pikniku Militarnym k/Chojnic w okresie letnim ? Myślę,że dacie info o imprezie odpowiednio wcześniej. Chętnie się tam wybiorę bo Krojanty już mi się przejadły i nie jestem pozytywnie nastawiony na apel smoleński na tego typu imprezach.

  4
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 3. 18 lutego 2017  09:41   he...he... ciekawy sposób na ...   młody

  he...he... ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu,ale trzeba to "coś" lubić :-)))

  0
  0
 4. 17 lutego 2017  20:44   Jak zimno te pewnie puszczali ...   piecowy

  Jak zimno te pewnie puszczali bengale w namiocie, aby go ogrzać

  0
  0
 5. 17 lutego 2017  07:51   Ludzie mają różne pasje. ...   PL

  Ludzie mają różne pasje. Jedni zbierają znaczki,inni kapsle od piwa ale ta pasja to już ekstremalne wyzwanie. Podziw i szacun!

  2
  0
 6. 17 lutego 2017  00:02   prawdziwy hardcor !!! było ...   Sowa i przyjaciele

  prawdziwy hardcor !!! było zaje...fajnie! pomyśleć co się będzie działo latem ?!

  3
  0
 7. 16 lutego 2017  22:42   oj boli... (2)   anonim

  Tak szalałam, że żebra bolą mnie jeszcze dzisiaj. Marzę o następnym.

  1
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 19 lutego 2017  12:00   Tańce w kasynie zlotowym ...   Siwy

   Tańce w kasynie zlotowym mają swoją cenę :-) Ale kto na to uważa ?! A po pewnym czasie wszystko wychodzi (dosłownie "bokiem").

   2
   0
  • 17 lutego 2017  20:44   raczej pupa   anonim

   raczej pupa

   0
   0
 8. 16 lutego 2017  15:52   Stoi na tankodromie ...   tankista

  Stoi na tankodromie amfibia Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: Tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Żar z rozgrzanego jej silnika bucha: Uch - jak gorąco! Puff - jak gorąco! Uff - jak gorąco! Już ledwo sapie, już ledwo zipie, nagle - gwizd! Nagle - świst! gaz - buch! gąsienice - w ruch! Najpierw -- powoli -- jak żółw -- ociężale, Ruszyła -- maszyna na gąsienicach ospale, Szarpnęła stalowe pudło i ciągnie z mozołem, I kręci się, kręci się koło za kołem, I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej, I dudni, i stuka, łomoce i pędzi, Gładko tak, lekko tak toczy się w dal, Jak gdyby to była piłeczka, nie stal, Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana, Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana. A skądże to, jakże to, czemu tak gna? by pobić ruska raz dwa A oni jełopie siedzą w okopie i gdy do nich podjechała migiem przeciwpancernym dostała

  1
  1
 9. 16 lutego 2017  15:44   Gdyby nie wódzia pomarzlim ... (1)   anonim

  Gdyby nie wódzia pomarzlim bym na gnat

  3
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 16 lutego 2017  18:17   W klimacie,który panuje w ...   uczestnik

   W klimacie,który panuje w Bornem Sulinowie (sosnowy aromat lasów) alkohol w organizmie człowieka nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ! Schodzi jak woda :-) Wiem to sam po sobie :)

   4
   0
 10. 16 lutego 2017  12:10   Pozdrowienia dla Darka! (1)   Peter

  Pozdrowienia dla Darka!

  3
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 18 lutego 2017  11:43   Dzięki Piotrze za ...   D.W.

   Dzięki Piotrze za pozdrowionka - widzimy się wkrótce na zlocie w ...

   1
   0
 11. 16 lutego 2017  11:15   Niesamowita impreza ! ...   W.

  Niesamowita impreza ! Pojechaliśmy pierwszy raz i już wiemy,że latem też tam będziemy ! To był prawdziwy czad !

  8
  1