Zrzutki dla hospicjum, czyli wszystkie ręce na pokład

„Odbudowa Hospicjum w Chojnicach” oraz „Pomóżmy Odbudować Chojnickie Hospicjum” to dwie zbiórki, które ruszyły w internecie w kilka godzin po tragicznym w skutkach pożarze w placówce przy ul. Strzeleckiej.

Pomoc w remoncie placówki oferuje coraz więcej pomorskich samorządów i organizacji katolickich.   |  fot. T.P.

Obie postawiły za cel zebranie kwoty 25 000 zł. W nocy z niedzieli na poniedziałek w chojnickim hospicjum, prowadzonym przez Fundację Palium, wybuchł pożar, w wyniku którego śmierć poniosły cztery osoby, a 20 pensjonariuszy przewiezionych zostało do chojnickiego i człuchowskiego szpitala. Zgodnie z wolą rodzin i m.in. zarządzających pomorskim oddziałem NFZ zostaną tam tak długo jak będzie to konieczne.

Sam budynek stacjonarnego hospicjum potrzebuje jednak gruntownego remontu, sprzętów, które są konieczne do dalszego jego prawidłowego działania oraz … dobrego systemu sygnalizacji antypożarowej i oddymiającego, na który, jak przyznaje prezes fundacji prowadzącej placówkę, nie było stać. Słowa otuchy i deklaracje wsparcia napływają do władz miasta ze wszystkich stron.

- Pomoc deklarują np. hospicja w Szczecinku, Koszalinie i Gdańsku, mogą oni przyjąć naszych pacjentów. W kwestii pomocy rozmawiałem też z Aleksandrą Dulkiewicz z Gdańska, Witoldem Ossowskim - burmistrzem Brus, Pawłem Gibczyńskim z gminy Człuchów, Ryszardem Szybajło z miasta Człuchów, wójtem gminy Chojnice Zbigniewem Szczepańskim, starostą chojnickim i wojewodą. Wszyscy chcą pomóc - wylicza Arseniusz Finster.

Starosta chojnicki podczas wczorajszej konferencji prasowej informował, że również odbiera telefony z deklaracjami pomocy z całej Polski. Ze względu na ten odzew Marek Szczepański zakłada, że jak tylko powołany w tym celu biegły, wykona kosztorys gruntownego remontu, a wręcz modernizacji obiektu, to prace mogą zająć zaledwie sześć tygodni. Swoją cegiełkę dokładają także internauci. Ci utworzyli zbiórki funduszy na serwisach pomagam.pl oraz zrzutka.pl. Obie postawiły za cel zebranie kwoty 25 tys. zł. Linki do obu publikujemy poniżej.

https://pomagam.pl/a9b29yut?fbclid=IwAR0L8wo234JkigWp5N7fezmVFtVr9-Jbe7wvVpMuELKyYTa3wbxA41wCqO4

https://zrzutka.pl/wg3jww

W Chojnicach osobą odpowiedzialną za koordynację pomocy pacjentom i odbudowę stacjonarnego hospicjum wyznaczony został burmistrz Arseniusz Finster.

Anna Zajkowska

Zapisz

 1. 12 stycznia 2020  18:36   Cała prawda o interesach Pani Bony i jej męża   Zszokowany

  Cała prawda o interesach Pani Bony..., aż dziwne że ktoś na to pozwolił! https://wpolityce.pl/m/polityka/481602-pozar-w-hospicjum-a-rodzinne-interesy-samorzadowcow

  3
  0
  Odpowiedz
 2. 9 stycznia 2020  09:52   Czym będzie się różniło nowe hospicjum od obecnego? (2)   Tomi

  ….czy program tzw "leczenia" pozostanie ten sam i hospicjum będzie dalej tylko umieralnią, miejscem czekania na śmierć bez szansy na „walkę” gdzie wyszkolony personel wie tylko jak podawać kolejne pigułki czekając na zgon pacjenta? Jak będzie wyglądało np. pożywienie i nacisk na to w regeneracji pacjenta? Jak ma się 80 plus lat to faktycznie nie można zbyt wiele zrobić i rozumiem rolę obecnego "modelu" hospicjum w takim przypadku, ale nie jak się ma 50 plus lat czy nawet mniej. Takie organizmy mają często wiele energii na walkę a oni nawet tej nadziei nie dostają. Ja bym chciał by o mnie walczono, a nie "trzymanie za rękę" i „masz tu tabletkę” Chciałbym by były tam adoptowane najnowsze odkrycia i konkluzje ze świata nauki, bo w ostatnich latach wiele się w tym temacie dzieje. W Polsce jest "BETON" w tym temacie, brak zrozumienia czym może być prawdziwa alternatywa w odróżnieniu do oczywistych szarlatanów i ich cudownych środków na raka…a jakich pełno w obecnym świecie Internetu. Podejrzewam że wielu wspaniałych ludzi będzie tam pracować, jednak pytanie…BĘDĄ SIĘ ROZWIJAĆ W WALCE O ŻYCIE PACJENTA CZY BĘDĄ TKWIĆ W „STARYM” SYSTEMIE W KTÓRYM PACJENCI WYCHODZĄ....ALE TYLKO NOGAMI DO PRZODU?

  14
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2020  11:32   Mam prawo do własnego zdania   Tomi

   Dlaczego mnie obrażasz? Doskonale zdaje sobie sprawę z obecnej "idei hospicyjnej" i uważam że powinna się zmienić. O ludzi trzeba walczyć gdy ten sam scenariusz leczenia szpitalnego u tak wielu nie był w stanie im pomóc. Dopóki żyją trzeba próbować, tym bardziej jak są to młodzi ludzie, Organizm ludzki to niesamowita maszyna zaprogramowana na regenerację, nawet gdy konwencjonalne leczenie nie pomogło to zdarzają się przypadki radykalnej remisji. Rozumiem że ty czekałbyś na śmierć , a ja bym chciał podjąć walkę i liczyłbym na pomoc w niej, nawet w takim miejscu,

   8
   1
  • 9 stycznia 2020  11:14   Imbecyl   Lelo

   Szanowny jegomościu. Zapoznaj się z ideą hospicyjną a potem komentuj. Do hospicjów trafiają osoby dla których możliwości terapeutyczne się skończyły i w perspektywie mają tylko przejście na drugą stronę w szybszym bądź późniejszym czasie. Hospicja przynoszą ulgę w cierpieniu, starają się weprzeć pacjentów i rodziny oraz pogodzić się z nadchodzącym widmem nieuniknionego. Chwała wszystkim którzy prowadzą takie jednostki i w ten sposób pomagają

   2
   6
 3. 9 stycznia 2020  06:10   Skoro za zeszły rok mieli ... (1)   anonim

  Skoro za zeszły rok mieli ponad 1 mln koncie (ile lat istnieje już to hospicjum ? - policzcie sobie) to po co jakieś zrzutki wśród społeczeństwa ?! Niech płacą ze swoich za remont. Pieniądze lepiej przeznaczyć na konto budowy hospicjum TPH p. Kaczmarek - widać, że to będzie hospicjum z prawdziwego zdarzenia!

  40
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 4. 8 stycznia 2020  23:06   Dokończyć budowę hospicjum Pani Doktor Kaczmarek   Ewa

  Zgadza się, że hospicja są bardzo potrzebne.... Ale proponuję te pieniądze przekazać na budowę hospicjum TPH Pani Dr Małgorzaty Kaczmarek (budynek w budowie obok hospicjum Bony, gdzie doszło do tragedii- oba hospicja mają taki sam adres). Uważam, że hospicjum Pani Doktor Kaczmarek będzie miało bardziej przejrzystą formę działania i rozdydponowania środków. PS. Przy rozliczeniu 1% podatku radzę upewnić się, czy podajemy odpowiedni nr KRS, bo ze względu iż oba hospicja posiadają ten sam adres to nie trudno o pomyłkę.

  46
  2
  Odpowiedz
 5. 8 stycznia 2020  22:37   panie burmistrzu nie jest ...   anonim

  panie burmistrzu nie jest panu wstyd ,miał pan pod opieka tego hospicjum co prawda domowego kogos bliskiego i co ,jakie wspomienia ....

  18
  3
  Odpowiedz
 6. 8 stycznia 2020  22:35   może czas zakonczyc zbiórki ...   anonim

  może czas zakonczyc zbiórki dla złodziei i ......

  27
  3
  Odpowiedz
 7. 8 stycznia 2020  20:53   Zbiórki   Ada

  Nie rozumiem po co zbiórki pieniędzy hospisjum ma pieniądze na koncie.

  41
  0
  Odpowiedz
 8. 8 stycznia 2020  17:12   Dużo pytań   emeryt

  Z wpisów wychodzi , że w hospicjum było sporo nieprawidłowości. Ciekawe jak do tej sprawy podejdą niezależne sądy?

  43
  2
  Odpowiedz
 9. 8 stycznia 2020  16:41   Za chwilę zwraknie osób do ...   anonim

  Za chwilę zwraknie osób do koordynowania koordynatów male miasta a ehhhhh

  22
  2
  Odpowiedz
 10. 8 stycznia 2020  16:36   Prawda o zyskach z hospicjum!   Szok

  https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport

  32
  2
  Odpowiedz
 11. 8 stycznia 2020  16:10   W domu umieszczamy czujki dymu i gazu, a ta szefowa choć jednej za 30 zł nie umieściła?   f

  jeśli nie miała środków to czemu nie umieściła zwykłych czujek do czasu zamontowania systemu? Czy ta pani Bonna na głowę upadla? Pomyśleć, jak też musi sprawować opiekę nad skomplikowanymi sprawami chorób terminalnych jeśli na nawet tak prostej rzeczy wartości kilkuset złotych oszczędzała.

  39
  1
  Odpowiedz
 12. 8 stycznia 2020  16:05   To nie jest chojnickie hospicjum tylko hospicjum prywatne   DF

  prywatny biznes.

  60
  1
  Odpowiedz
 13. 8 stycznia 2020  15:58   Kuriozum chojniczan: nie zrzucają się na pokrzywdzonych i wystraszonych pacjentów (1)   T

  hospicjum i na ich pokrzywdzone rodziny, ale na prywatną firmę. Tak zarządził i kościół, i pani Bonna, i samorządowcy i chojniczanie. Potworne kuriozum. Świadczy o niezwykle źle ulokowanych priorytetach. Po prostu wstyd. Nie dziw więc, że nawet zwykłych czujek czy jednej czujki dymu to hospicjum nie zamontowało ze swojej inicjatywy. Świadczy też bardzo źle o właściwie nie funkcjonującym polskim państwie i NFZ.

  51
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 8 stycznia 2020  20:54   Ciekawe czy   Wookee

   Nie było fundacji również „stać” na ubezpieczenie

   8
   0
 14. 8 stycznia 2020  15:52   Każda uczciwa i porządna fundacja winna raport roczny upubliczniać na str.internetowej   Grzegorz T

  łącznie z zarobkami. Winna tą informację umieszczać na swojej stronie internetowej i w formie wydruku dostępnego publicznie (bez pytania) w przestrzeni publicznej siedziby i na żądanie rodzin i pacjentów.

  37
  2
  Odpowiedz
 15. 8 stycznia 2020  15:51   Czas już chyba zakończyć ...   Charzykowianin

  Czas już chyba zakończyć ten show zrobiony przez włodarzy, Ich zachowanie jest co najmniej niesmaczne wręcz niehumanitarne, PP. burmistrz i starosta absolutnie nie powinni publicznie rozmawiać o pieniądzach, Problem okazał się wiele szerszy i głębszy niż pareset tysięcy złotych,

  46
  1
  Odpowiedz
 16. 8 stycznia 2020  15:07   Dość tego czy ktoś tu moż ...   anonim

  Dość tego czy ktoś tu moż zrobi porzadek bo coś tu nie tak

  36
  3
  Odpowiedz
 17. 8 stycznia 2020  15:03   Ojojoj znowy czuję że ktoś ...   anonim

  Ojojoj znowy czuję że ktoś nas tu nabija w butelkę - co za miasto

  42
  2
  Odpowiedz
 18. 8 stycznia 2020  14:51   Jaka zrzutka?   Anna

  Pani Bonna ma dosyć kasy! Przez nieodpowiedzialność zarządu fundacji, że nie dbali o bezpieczeństwo i nie zamontowali czujek przeciwpożarowych mają czelność jeszcze wyciągać ręce i prosić o zrzutkę? Kpina!

  59
  3
  Odpowiedz
 19. 8 stycznia 2020  14:45   W takich ciężkich i ...   anonim

  W takich ciężkich i smutnych sytuacjach można ludzi bardziej ścisnąć za serce i pieniądze w portfelu siedzą lżej... Tak jak poprzednicy piszą, fundacja robi zyski a i ubezpieczenie zostanie wypłacone. Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodzin Zmarłych.

  52
  0
  Odpowiedz
 20. 8 stycznia 2020  14:29   Kwoty ze sprawozdania:   anonim

  CZYTAJCIE RADIO GDAŃSK! Na koniec 2018 roku fundacja Palium ujawniła raport księgowy. Czytamy w nim, że na kontach fundacji było wtedy 1,6 milionów złotych. Lwią część przychodów fundacji stanowiło świadczenie usług medycznych dla Narodowego Funduszu Zdrowia, a także Urzędu Marszałkowskiego. Hospicjum otrzymało też pieniądze z odpisów od podatków (tzw. 1 procent), ale i darowizn czy Powiatowego Urzędu Pracy. Łączny przychód wyniósł 3,6 miliona złotych. Po stronie kosztów największą kwotę stanowi odpłatna działalność pożytku publicznego. Do tego dochodziły koszty administracyjne i koszty finansowe. W 2018 r. dochód wyniósł 1,2 mln zł. Całość po zsumowaniu wyniosła ok. 2,3 miliona złotych.

  48
  0
  Odpowiedz
 21. 8 stycznia 2020  14:04   Zrzutka   Chojniczanka

  Dlaczego zrzutka?, przecież w Radiu przed chwilą mówili, że wg sprawozdań fundacja ma BARDZO DUŻE zyski, zatem pieniądze są.

  62
  0
  Odpowiedz
 22. 8 stycznia 2020  13:56   A czy obiekt był ...   anonim

  A czy obiekt był ubezpieczony ? Co z odpowiedzialnością ubezpieczyciela ? Nikt o tym nie wspomina?

  53
  0
  Odpowiedz
 23. 8 stycznia 2020  13:55   Podmiot prowadzacy zysk 1.2 w ...   anonim

  Podmiot prowadzacy zysk 1.2 w 2018 r. Chyba wystarczy na modernizacje i odremontowanie

  52
  0
  Odpowiedz
 24. 8 stycznia 2020  13:53   ZYSK FUNDACJI W 2018 r. 1.2 ... (1)   anonim

  ZYSK FUNDACJI W 2018 r. 1.2 miliona podaje radio Gdansk

  58
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz