Zrobili swoje, teraz będą rozliczać

W drugiej połowie maja w Swornegaciach pojawiły się drewniane donice z kwiatami. Był to efekt działań Grupy Inicjatywnej założonej przez sołtysa i pracowników Wiejskiego Domu Kultury.

W minionym tygodniu nastąpiło podsumowanie projektu przy kawie i słodkim poczęstunku.   |  fot. (nad.)

Integrując lokalnych mieszkańców, postanowili oni upiększyć wieś kwiatami, które niegdyś można było podziwiać w niejednym przydomowym ogrodzie. Mowa o projekcie „Kwiaty nasadzimy, wioskę upiększymy”, na który pomysłodawcy złożyli wniosek do Gminy Chojnice  o wsparcie finansowe z programu „Inicjatywy lokalne”. Finalnie uzyskali dofinansowanie w wysokości 7.000 zł.

Cała kwota przeznaczona została na pokrycie kosztów związanych z zakupem niezbędnych materiałów i narzędzi. Zakupy, to jednak nie wszystko, czego dokonali uczestnicy. Projekt wymagał ogromnej pracy fizycznej związanej z nasadzeniami oraz zabezpieczeniem donic przed zimą, co nie było proste, zważywszy że w większości grupa inicjatywna składała się z seniorów. Przez cały czas trwania projektu, uczestnicy „pełnili dyżury” doglądając i pielęgnując rośliny zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem.

Projekt został tak zaplanowany, by wykorzystać jak najdłuższy czas utrzymania roślin, jednak  z upływem października niniejsze zadanie dobiegło końca. W minionym tygodniu nastąpiło podsumowanie projektu przy kawie i słodkim poczęstunku. Puentą niech będzie zapewnienie biorących udział w projekcie o chęci realizacji kolejnych zadań, tak więc teraz uczestnikom pozostaje rozliczyć się z Gminą Chojnice i czekać do kolejnego naboru wniosków.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Chojnice, realizowany w oparciu programu „Inicjatywy lokalne”.

Dominik Dykier

Zapisz